Siyah Pirinç Hangi Yemeklerde Kullanılır? Kalorisi, Faydaları ve Zararları

Siyah pirinç, ülkemizdeki yemeklerde kullanımı yaygın değildir. Sndirim sistemine faydaları vardır. Kalorisi yüksektir, aşırı tüketim zararlıdır.

Siyah Pirinç

Siyah pirinç, dünyadaki çok sınırlı sayıda ülkede yetişen ve genellikle yasak pirinç olarak anılan bir pirinç türüdür. İsim, büyük ölçüde sınırlı olduğu gerçeğinden geliyor; bu, nadir olması nedeniyle tek kraliyet ailelerinin onu yemesine izin verildiği anlamına geliyor.

Siyah pirinç, binlerce yıldır önemli bir kültürel bileşen olmuştur ve biraz sınırlı ekipmanla yetiştirilen bir ürün olmaya devam etmektedir.

Bununla birlikte, siyah pirinç üzerine yapılan araştırmalar, diğer pirinç türlerinden daha etkileyici bir besin profiline sahip olduğunu göstermiştir. Bir zamanlar bazı Asya ülkelerinde otorite salonlarıyla sınırlı olmasına rağmen, siyah pirinç artık Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya ve Avrupa genelinde mevcuttur, ancak bunun için bir fark ödeyebilirsiniz.

Siyah Pirinç Nasıl Saklanır?

Ne yazık ki bu tür pirinç, içerdiği yağlar ve mineraller nedeniyle çabuk bozulduğu için beyaz pirinç gibi uzun süre depolanamaz ve maksimum 90 gün dayanabilmektedir. Bu nedenle, pişmemiş siyah pirinci saklamanın en iyi yolu, buzdolabına kavanozların ağzını sıkıca kapatarak koymaktır

Siyah Pirinç Yemelerde Nasıl Kullanılır?

Siyah pirinç yemeklerde nasıl kullanırız diyenlere birkaç önerimiz olacak. Besin değeri yüksek olan bu pirinç türünü evde hazırlamak için tek yapmanız gereken şu basit adımları takip etmektir.

Pişirmeden önce, pirinci soğuk akan suyla bir kevgir içinde iyice duruladığınızdan emin olun. Bu pirinci 2 bardak ve 4 bardak suyu bir kaseye ekleyin. 1/2 çay kaşığı karabiber ve tuz ekleyin, ardından karışımı kaynatın. Isıyı düşürün ve 30-40 dakika veya pirinç yumuşayana kadar pişirmeye devam edin. Ateşten alın ve servis yapmadan önce 5-10 dakika soğumaya bırakın.

Siyah Pirincin Faydaları

·       Kronik hastalıkları tedavi eder: Antosiyaninler, vücuttaki oksidatif stresi azaltma ve serbest radikallerin olumsuz etkilerini önleme kabiliyetine sahip, iyi bilinen antioksidanlardır. Bu, kanser, kalp hastalığı, romatoid artrit ve erken yaşlanma riskini azaltabilir.

·       Kalp sağlığını iyileştirir: Bu pirinç türü, diğer pirinç türlerinden daha fazla lif ve ihmal edilebilir miktarda yağ içerir ve her ikisi de kalp sağlığı için iyidir. Lif, fazla kolesterolün atılmasına ve kan basıncının düşürülmesine yardımcı olurken, düşük yağ ve kolesterol seviyeleri aterosklerozu ve koroner kalp hastalığını önler.

·       Diyabeti tedavi eder: Bu birinci sınıf pirinç çeşidinde bulunan etkileyici diyet lifi seviyesi de diyabet semptomlarını düzenlemeye yardımcı olabilir. Lifler, insülin ve glikozun kan dolaşımına salınmasını düzenleyebilir, bu da şeker alımını azaltabilir, kan şekerini düşürebilir ve şeker hastalarının kaçınması gerekenler.

·       Kilo kaybı: Bu pirincin her 1/2 fincanında 160 kalori olmasına rağmen aynı zamanda lif doludur, tok hissetmeye yardımcı olur ve öğünler arası atıştırma alışkanlığını ve aşırı yemeyi engelleyebilir. Dahası, siyah pirinçteki faydalarla birlikte  minerallar ve aktif bileşik, kalori ve yağların pasif olarak yakılmasına yardımcı olan metabolizmayı hızlandırır.

·       Vücudu detoksifiye eder: Araştırmalar, siyah pirinçteki antosiyaninlerin varlığını vücuttaki toksinleri azaltmaya bağladı. Bu aynı zamanda karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir ve bu organ sistemlerine daha az stres atabilir.

·       Sindirime yardımcı olur: Lifin sindirim işlevini iyileştirdiği, besin emilimini artırdığı ve hazımsızlık, kabızlık, ishal ve şişkinlik gibi semptomları önlediği bilinmektedir. Lifler bağırsak hareketliliğini uyarır ve bağırsaktaki bakteri ortamını dengeler.

·       Enerjiyi artırır: Zengin bir karbonhidrat kaynağı olan siyah pirinç, hızlı bir enerji akışı sağlamanın mükemmel bir yoludur. Pirincin birçok Asya ülkesinde temel gıda olmasının bir nedeni var, daha ziyade yoğun ve yenmesi kolay karbonhidrat ve biyoyararlanım enerjisi kaynağı; Siyah pirinç bir istisna değildir.

Siyah Pirinç Nelere İyi Gelir

Değişik tahıllar yerine siyah pirinç tüketmek nelere iyi gelir diye soracak olursanız şöyle başlayalım. Yüksek diyet lifi içeriği nedeniyle kilo kaybına katkıda bulunabilir, bu da daha uzun süre tokluk hissi verir ve bu nedenle diyet lifi alımı gün içinde daha fazla miktarda katkıda bulunabilir.

Tüketilen kalorilerin azaltılması ve yine 2014 yılında International Journal of Preventive Medicine’de yayınlanan yukarıda bahsedilen çalışma, beyaz pirinç yerine aşırı kilolu veya obez kişilerin siyah pirinç tüketiminin kilo verebileceğini ve kalça çevresinde kilo kilo kaybı oluşacağını gösterdi.

Siyah Pirinç İçindeki Vitaminler

Siyah pirincin besin bileşimi katı miktarda lif, 10 gram protein ve çok yüksek konsantrasyonda demir, fosfor ve çinko içerir. Pişmiş siyah pirinç yarım fincan da yaklaşık 160 kalori sağlar ve bu da onu birçok ülkede önemli bir enerji kaynağı haline getirir.

Siyah pirinç, diğer pirinç türlerinden daha fazla antioksidan içerir. Bu pirinçteki antosiyaninler, pirinci siyah renk yapan ana etkendir ve bu antioksidanlar genel sağlığınız üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Siyah Pirinç Kalorisi

Siyah pirincin içerdiği besinler ve miktarları şu şekildedir;

·       Su 69.91 mililitre

·       Kalori 122 kalori

·       Protein 2,73 gram

·       Yağlar 0,96 g

·       Karbonhidratlar 25.45 gram

·       Diyet lifi 1,6 g

·       Şeker 0,24 g

·       Kalsiyum 3 miligram

·       Demir 0,56 miligram

·       Magnezyum 39 miligram.

Siyah Pirinç Zararları

Çoğu insan için hamile ve emziren kadınlar tarafından tüketildiği zamanlar da dahil olmak üzere gıdalarda bulunan miktarlarda siyah pirinç yemenin zararları olmadığı kabul edilir , ancak tıbbi miktarlarda mı yoksa büyük miktarlarda mı yemenin güvenli olduğu konusunda yeterli bilgi yoktur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap