Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır?

sivi-diyeti-nasil-yapilir-48363

Sıvı diyeti; et, meyve ve jöle sularından oluşan bir diyet listesidir. Kolay şekilde kilo verdirmeye fayda sağlayan diyeti kısa süreli yapmak gerekir.

Günümüzde birçok farklı diyet programlarının dışında sadece doktor kontrolünde yapılan sıvı diyet hakkında merak edilenleri sizler için hazırladığımız yazımızda paylaşacağız.

Sıvı diyeti gündeme birçok ünlünün tercihi olarak gelirken özellikle de mankenlerin sıvı diyet yapmaları oldukça eleştiriliyor fakat sıvı diyetleri kendi aralarında da farklılık gösteriyor. Son yıllarda tavsiye edilen bazı diyetler zayıflamak için bazı sıvı diyetler sağlık için yapılıyor.

Birçok sıvı diyeti doktor kontrolü olmadan yapılmamalıdır bu sağlıklı olmak isteyen ancak bu sıvı diyetlerini abartarak uzun süre yapan kişilerde sağlıksız sonuçlar doğurmaktadır.

Sıvı diyeti su, et suyu, jöle gibi besinleri içeriyor bu diyeti doktor kontrolünde yapmanız oldukça önemlidir. Doktorların sıvı diyetini genelde sağlık problemleri sebebiyle operasyon geçirmiş hastalara verdikleri biliniyor.

Sıvı diyeti yapılırken katı besinlerin yenmemesi gerektiğinin de altı çiziliyor. Sıvı diyeti doktor kontrolün de birkaç günü geçmeyen sürelerde yapılması gereken bir diyet programıdır.

Sıvı diyeti genelde sağlık problemleri yaşayan özelliklede kolonoskopi operasyonları öncesi, kalıcı sindirim problemlerinde, kusma, ishal gibi sağlık sorunları yaşayan hastalarda kullanılıyor.

Sıvı diyetinde tüketilmesi gerekenler su, maden suyu, posası olamayan meyve suları, meyve aromalı içecekler, karbonhidratlı içecekler, jöle, sütsüz, kremasız çay ve kahve, domates ve sebze suları, sporcu içecekleri, yağsız et suyu, bal ve şeker, dondurulmuş meyve sularının tüketilmesi gerekir.

1 günlük sıvı diyeti listesi:

Kahvaltı:

1 bardak posasız meyve suyu,1 kâse jöle,1 fincan sütsüz, kremasız çay veya kahve ile öğünü tamamlamış olacaksınız.

Ara öğün:

1 bardak meyve suyu,1 kâse jöle yeterli olacaktır.

Öğle yemeği:

1 bardak posasız meyve suyu, bardak su,1 bardak yağsız et suyu,1 kâse jöle

Ara öğün:

1 fincan sütsüz, kremasız çay veya kahve, isteğe bağlı bal veya şeker

Akşam yemeği:

1 bardak posasız meyve suyu,1 kâse yağsız et suyu,1 kâse jöle,1 fincan sütsüz, kremasız çay veya kahve, isteğe bağlı bal veya şeker

Sıvı diyeti sadece birkaç gün yapılmalı diyen uzmanlar kronik rahatsızlığı olan kişilerin özelikle diyabetli hastaların bu diyeti yapmaları sakıncalı diyerek uyarıyorlar. Sıvı diyetindeki amaç sindirim ve bağırsak sisteminizin temizlenmesini sağlamak özellikle de sağlık sorunlarında kullanılması öneriliyor.

Ancak bu diyeti yapmak isteyenlerinin asla bilinçsizce yapmamaları ve doktora danışarak yapmalarını tekrar hatırlatıyoruz. Bu diyet zayıflama için değil tamamen bedenin katı besinlerden uzaklaşması ve rahatlatılması için yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap