Sırat İsminin Anlamı

Bebek bekleyen aileler, hamilelik süresi boyunca birçok tatlı telaşın içerisine girer. Bu telaşlardan biri de şüphesiz bebeğin ismidir. Bebeklerine iyi isimler koymak, ebeveynlerin sorumlulukları arasında yer alır. Bunun bilincinde olan aileler, detaylı isim araştırmaları yapar. Bu yüzden “Sırat isminin anlamı nedir?” tarzında sorularla sık karşılaşılır. Sırat, yol anlamına gelir. Ayrıca yoğurt ve peynirin yeşilimsi suyu anlamına da gelir. Dolayısıyla Sırat ismini koymayı düşünen aileler yol anlamını hitap alır. 

Doğacak bebeklerine Sırat ismini vermeyi düşünen aileler, “Sırat ismi Kur’an’da geçiyor mu?” sorusunun cevabını araştırır. Sırat, Arapça kökenli bir kelimedir ve Kur’an-ı Kerim’de geçer. Al-i İmran Suresi’nin 51. ve 101. ayetlerinde Sırat ismine rastlanmaktadır. Doğru yolun Allah yolu olduğundan bahsedilir. Sadece Türkiye’de değil, Arap ülkelerinde de Sırat ismine rastlanmaktadır. Sırat ismini koymak isteyen aileler, anlamından dolayı Sırat ismini bebeklerine koyabilir. 

Sırat isminin karakter analizini yapmak da mümkündür. Uzmanlar, bazı yöntemler ile Sırat isminin analizini yapmıştır. Uzmanlara göre Sırat ismine sahip olan kişiler, duygusaldır. Hayatlarında önemli kararlar aldıkları zaman mantıkları geri planda kalır. Sezgileri güçlü olsa çoğu zaman üzüntü içerisinde olurlar. Sezgi ve duygusallıklarını hayatlarının merkezine koydukları için bu özellikleri iş dünyasına da yansır. Sevmediği ya da ısınamadıkları insanlarla çalışmak istemezler. 

Sırat isminin ülkemizde popülerlik durumu merak edilen konulardan biridir. Türkiye’de Sırat ismine sahip kişi sayısı 215’dir. Bunların 24 tanesi İstanbul’da yaşamaktadır. 2022 verilerine bakıldığında ise bebeklerine Sırat ismini koyan aile yoktur. Türkiye genelinde Sırat ismi, en çok kullanılan isimlerde 381.413. sırada yer almaktadır. Dolayısıyla popüler isimler arasında Sırat ismi yer almaz.

Günümüzde isimlere bakarak harf analizi yapmak mümkündür. Sırat isminin harf analizi incelenecek olursa; S harfinin hayalperest, I harfinin duygusal, R harfinin tereddütlü, A harfinin enerjik ve atılgan, T harfinin ise ketum anlamlarına geldiği bilinmektedir. Yani Sırat ismine sahip olan kişiler, oldukça duygusal bir karaktere sahiptir. Hayalperest oldukları için bazı zamanlarda gerçeklerden uzaklaşırlar. İş dünyasında duygularıyla karar verirlerse genellikle birçok yanlışlar yaparlar.  

Türkiye’de Sırat ismindeki kişi sayısı az olduğu için Sırat ismine sahip olan ünlü yoktur. Dizi, film ve reklamlara bakıldığında ise Sırat isminde bir karaktere rastlanmamıştır. Ancak edebi açıdan birçok esere ilham olmuştur. Necip Fazıl ve daha birçok yazar, Sırat isminden yola çıkarak eserlerde benzetmeler yapmış ve duygularını dile getirmiştir. 

Sırat isminin analizi, birçok uzman tarafından yapılmıştır. Uzmanlara göre Sırat ismine sahip olan kişiler; yardımsever, samimi, düzenli ve dürüst insanlardır. Aynı zamanda duygusal ve hayalperest bir karakterleri bulunur. Çalışmayı severler. İş hayatlarında hayalperestliklerini ve duygusallıklarını dengede tutmayı başarırlarsa iyi işler yaparlar. Etrafa güven saçtıklarından dolayı birçok arkadaşları bulunur. Sırat isimli kişiler, çevreleri tarafından sevilir. 

Bebeklerine Sırat ismini koymak isteyen aileler, ikinci bir isim daha koymayı düşünebilir. Bu isimlerin, özellikle anlam bakımından uygun olması önemlidir. Sırat ismine benzer isimlere; Ege, Efe, Miraç, Alp ve Tarık örnek verilebilir. Ayrıca Kayra, Kıvanç, Safa ve Mehmet isimleri de Sırat ismi ile benzerlik gösterir. Dolayısıyla bu isimleri, aileler Sırat ismiyle beraber koyabilir. 

Sırat ismi, Kur’an-ı Kerim’de geçmesinden ve güzel anlamlı olmasından dolayı dinen ve kültürel açıdan konulması caiz olan isimler arasında yer almaktadır. Bu yüzden bebeklerine isim arayan aileler, Sırat ismini gönül rahatlığıyla koyabilir. Uyum açısından örnek verilen isimlerden biri de ikinci isim olarak tercih edilebilir.

Sırat isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Uğurlu, kutlu, edalı
  • 2 – Cehennemin üzerinde kurulmuş olduğuna inanılan dar ve geçilmesi güç köprü.
  • 3 – Cehennemin üzerinde bulunan ve kıyamet günü her insanın üzerinden geçeceği dar ve geçilmesi güç köprü.
  • 4 – Tarik, yol

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Sırat ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Sırat ismini kullanan 221 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Sırat ismini kullanan 34 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Sırat ismini kullanan 15 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Sırat ismini kullanan 21 kişi bulunmaktadır.

Sırat isminin Türkiye sıralaması

Sırat en çok kullanılan 4869. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 2409. isimdir.

Sırat ismini kullananların sayısı, son bir yılda 6 kişi artmıştır.

Sırat isminin Harf Analizi

Kişiye Sırat ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

I : Hassas anlamını çağrıştırır, ı harfi olmazsa da olur.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

Sırat İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Sırat ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Sırat isminin anlamını gözden geçirin!

Sırat İsminin Numerolojisi

Sırat isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

S: yirmi iki
I: on bir
R: yirmi bir
A: bir
T: yirmi dört
TOPLAM: 79

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap