Sinameki Çayı Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Sinameki çayı kabızlığı önleyen faydalara sahiptir. İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir. Düşük kalorilidir 2 fincandan fazlası zararlıdır.

Sinameki Çayı

Çoğu insan gündelik hayatında tüketmek için birçok bitki çayı arayışındadır. Bu bitki çaylarından çok faydalı ve az kalorili birisi de sinameki çayıdır.

Sinameki, iki çenekli çiçekli bitki familyalarından olan bir çiçektir. Cassia cinsinin türlerini ve bu türlerin meyvelerini bu türlerin bazılarından elde eder. Bu hareketi ise laksatif olarak kullanılan maddeyi ifade etmektedir.

Bu bitki çayının bilimsel adı Cassia çayıdır. Fabales bitki sıralamasında olan bu bitkinin üst sınıfı ise Cassieae’dir. Bu bitki 1.5m’ye kadar uzayabilmektedir. Ağaç görünümde çalılık olarak bilinilmektedir. Peki birçok faydası olan sinameki çayı nasıl saklanır?

Sinameki Çayı Nasıl Saklanır?


Sinameki çayı, iki çay kaşığı kurutulmuş ve kıyılmış sinamekinin üzerine kaynamış su ilavesi yapılmasıyla elde edilir. Kaynamış su üzerine döküldükten sonra 5 dakika demlenip süzülür.

Kolay bir şekilde yapılabilen bu protein deposu çayın bitkisi ise güneşte kurutulmalı, daha sonra ise bir kavanoz içerisinde uzun bir süreye kadar saklanabilmektedir.

Kişi dilerse kurutmadan da bu bitkiyi kavanoz içerisinde güneş gören bir ortamda saklayabilir. Tek şart aşırı rutubetli ortamda tutmamaktır. Aksi takdirde bitkiye zarar gelmez. Aşırı süreler boyu saklanırsa artık içindeki vitaminler gider ve bozulmaya başlar.

Sinameki Çayı Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Sinameki çayı, yemekler ile beraber tüketilmesi önerilmeyen bir bitki çayıdır.

Ancak kafada bulunan sinameki çayı yemeklerde nasıl kullanılır sorusunun cevabı ise sebze yemeklerinde olabilir. Sinameki çayı sabah kahvaltısında sebze yemeğine başlamadan önce yarım bardak tüketilebilir. Yemeğe başladıktan sonra tüketilmemelidir.

Bunun sebebi ise tam etkisini vermesidir. Eğer aç karnına, yemekten önce tüketilirse etkisi kişiye tamamen geçecektir. Bu nedenle sinameki çayı, genellikle sebze yemekleri ile kullanılır. Sebze yemeklerine ise başlamadan kullanılabilir. Bu çay günde 2 defa sabah ve akşam aç karnına yarımşar bardak tüketilebilir.

Sinameki Çayı Faydaları


Sinameki çayı dolaylı yollardan bakılınca sayısız faydaya sahiptir. Ancak pek çok bitki çayı gibi kendi faydaları da mevcuttur. Bu faydaları için de uzmanlar tarafından tüketilmesi kesinlikle önerilir.

• Sinameki çayının bir faydası içerisindeki bileşenler sayesinde kabızlığı önlemesidir. Kabız olmayı önleyen bu çay kişileri bu rahatsızlıktan kurtarır.

• Bu bitki çayı idrar yolu enfeksiyonlarına yol açan mikroorganizmaları öldürür. Sağlıklı idrar yaptırır ve mide ülserine yol açan bakterileri etkisiz hale getirir.

• Sinameki agresif kişilerin sakinlemesini sağlar. Sakinleştirici ve ağrı kesici özelliği bulunmaktadır. Özellikle yatmadan tüketilmesi uyumayı kolaylaştırır. Baş ağrıları ve diş ağrılarında da etkilidir.

• Sinameki çayının faydaları arasında eklem ve kas ağrılarını önlemek de mevcuttur. Özellikle gelişim çağındaki çocukların eklem, kas ve kemik ağrılarına sinameki çayı iyi gelmektedir.

• Bu çay bağırsak kurtlarının vücuttan uzaklaştırılmasına olanak sağlar. Böylece kişilerin vücudunda bağırsak kurtları dolaşmaz ve sindirim sistemi daha sağlıklı bir hal alır.

Böylesine fazla faydası bulunan çayın hangi hastalıklara ve hangi rahatsızlıklara iyi geldiği de merak konusudur. Sinameki çayı nelere iyi gelir?

Sinameki Çayı Nelere İyi Gelir?


Sinameki çayı, faydaları sayesinde birçok hastalığa da iyi gelmektedir. İçerisinde birçok vitamin ve mineraller bulundurduğu için kişisel hastalıklara, rahatsızlıklara ve daha pek çok şeye iyi gelir.

Sinameki çayının gut hastalığına iyi geldiği bilinmektedir. Gut hastalığında gelişen şikayetler bu çay sayesinde önlenebilir ve tedavi daha kolay bir hal alır.

Aynı zamanda bu bitki çayı cilt hastalıklarına da iyi gelmektedir. Suçiçeği ve kızamık görülen çocukların sinameki çayı tüketmesi önerilmektedir. Ayrıca erişkinlik çağında sivilcesi çıkan çocuklar da bu çayı tüketebilir.

Sinameki çayı saç dökülmesine ve güçsüz saçlara da iyi gelir. Hem tüketilerek hem de saça sürülerek bu faydalarını gösterir. Saça sürülürse saçın uzamasına da katkı sağlar. İşte sinameki çayı nelere iyi gelir sorusunun cevapları bu şekildedir.

Sinameki Çayı İçindeki Vitaminler


Sinameki çayı, içerisinde sayısız vitamin ve mineral bulundurur. Ancak bunlardan en çok olanları ise kalsiyum vitaminidir.

Sinameki çayında fazlasıyla kalsiyum, demir, magnezyum, sodyum, potasyum, fosfor, çinko, tiamin, riboflavin ve niasin mineralleri mevcuttur. Mineral bakımından bir hayli zengin olan bu bitki çayında B-6, A, E, D ve K vitaminleri mevcuttur.

Gündelik hayatın kolaylaşmasını sağlayacak pek çok mineral ve vitamin sinameki çayının bünyesinde barınmaktadır. Vücut ve akıl sağlığını fazlasıyla güçlendiren sinameki çayının içindeki vitaminler ve minerallerden en çok olanları böyledir.

Sinameki Çayı Kalorisi

Sinameki çayı hem tok tutan hem de kilo verdiren bir çaydır. Özellikle kilosunu korumak isteyenler ve kilo vermek isteyenlerin dostu olan bu çay protein ve besin değerleri açısından da bir hayli yüksektir.

Sinameki çayı sabah yarım ve akşam yarım bardak içilen bir çay olduğundan ölçüler yarım çay bardağı boyutunca hesaplanmıştır.

Yani sinameki çayının 50 mililitresi için bulundurduğu kalori 2kcal’dir. Sinameki çayının kalorisi yarım bardak normal çaydan yalnızca 1.5kcal fazladır. Yani asla ve asla kilo aldırmayan bir besindir.

Sinameki Çayı Zararları


Sinameki çayı, içerisinde belirli durumlar için zararlar bulunduran bir bitki çayıdır. Bazı insan grupları bu çayı tüketmemelidir. Tüketenlerin bazılarında ise çeşitli zararlar veya yan etkiler meydana gelmiştir.

Sinameki çayını hamile ve emzirme dönemindeki kadınlar kullanmamalıdır. Özellikle potasyum eksikliği yaşayanlar ve 12 yaş altı çocuklar da bu çayı tüketmemelidir.

Eğer hamile veya emzirme dönemindeki kadınlar tüketirse büyük sorunlar doğabilir. 12 Yaş altı çocuklar veya potasyum eksikliği olan çocuklar tüketirse de ölümcül hastalıklar meydana gelebilir. Bu yüzden içmeden araştırılmalıdır.

Sinameki çayının zararları ve yan etkileri ise azdır. Bu zararlar genellikle çok tüketilmeden doğan zararlardır. Bunlardan birisi de bağırsakların işlevini kaybettirmesidir.

Kabızlığı gideren bir çay olduğu için bir an önce kurtulmak isteyip de çok içenlerde bu zarar meydana gelmiştir. Yani geçici kabızdan kurtulmak için sinameki çayı çok tüketilirse belki de kalıcı bir sendroma neden olunabilir.

Bu çaydaki bir diğer zarar ise uzun, fazla ve yanlış kullanım sonucu ortaya doğacak olan bağırsak delinmesidir. Bu nedenle kullanılmadan nasıl tüketileceği mutlaka araştırılmalı, gerekirse bir uzman ile konuşulmalıdır.

Sinameki çayındaki bir diğer zarar ise yine çok tüketilmesiyle meydana gelir. Bu çay bağırsaktaki zararlı bakterileri öldürür ancak çok tüketilirse yararlı bakteriler de ölmeye başlayabilir. Bu nedenle dozunda kullanılmalıdır.

Sinameki çayından bunlardan başka bilinen bir zarar yoktur. Yalnızca çok tüketilmemelidir. Çok tüketilmediği takdirde bir zarar görülmez. Belki kusma veya baş dönmesi gibi yan etkiler veya alerjik reaksiyonlar sonucu ortaya doğan rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Sinameki çayında çıkabilecek başka zararlar ise çok tüketilmesi sonucu içerisindeki kalsiyumun çok alınmasından doğacak zararlardır. İçerisinde bol miktarda kalsiyum bulundurduğu için çok tüketilirse kalsiyum fazlalığından meydana gelecek zararlar da görülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap