Simit Nasıl Isıtılır?

simit-nasil-isitilir-66984

Simit Nasıl Isıtılır? Simit Hem Türkiye’de hem de Yunanistan’da susamla kaplı olarak sunulan farklı versiyonları bulunan özel bir ekmek türüdür. Ge..

Simit Hem Türkiye’de hem de Yunanistan’da susamla kaplı olarak sunulan farklı versiyonları bulunan özel bir ekmek türüdür. Gevrek Ankara simidi İstanbul simidi Samsun simidi sokak simidi Kazan simidi süt simidi gibi farklı türleri bulunan simit genellikle çayın yanında tüketilir.

Kahvaltılarda ikindi çaylarında akşam çaylarında kahvaltılık diğer malzemelerle beraber tüketilen simit oldukça doyurucu ve besin yönünden de zengin bir üründür. Sıcak simitleri Taze bir şekilde tüketmenin yerini hiçbir şey tutamaz Fakat her zaman tazesini ulaşamadığımızdan dolayı Buzluktan çıkardığımız simitleri fırında ısıtarak tatilmiş gibi tüketebilirsiniz.

Günlük yaşam içerisinde çoğumuzun karşılaştığı durumların başında Hep yediğinizden daha fazlasını alıp bayatlaması gibi problemlerle yaşamak geliyor. Simitleri de fazla miktarda aldığınız zaman bayatlaması engellemek için uygulayabileceğiniz belli başlı metotlar bulunur. Simidi oda sıcaklığında saklamak istiyorsanız 3 gün kadar muhafaza edebilirsiniz.

Hava geçirmez bir kap içerisinde simi Denizli saklamak İsterseniz bu sefer muhafaza ettiğiniz süreyi çok daha uzun tutma şansınız bulunuyor. Gitmek istediğiniz zaman Kaptan çıkartıp yaklaşık bir buçuk dakika kadar fırında ısıtmanın tekrardan tüketmeniz için yeterli olacaktır.

Eğer evinizde bulunuyorsa tost makinesi ya da ekmek kızartma makinalarının içerisinde de sizi tekrardan ısıtabilir ve pişirebilirsiniz fakat tost makinesi içerisinde üzerine kokusu sineceği için ilk günkü lezzetinde pişirmeye bilirsiniz.
Bayat simit Denizli tek başına tüketmek istemezseniz bıçakla keserek arasına peynir yerleştirebilir ve bu şekilde tost haline getirebilirsiniz. Peynir ve domates kullanırsanız bu şekilde gerçekleştirmiş olduğumuz tekrar pişirilmiş simitler son derece lezzetli olacaktır.

Bulduklarınızı simit süt okuyorsanız eğer çıkartmak İstediğiniz zaman sadece tüketebileceğiniz kadar porsiyonu dışarı çıkartın ve öncelikli çözülmesini bekleyin.

Eğer mikrodalga fırın kullanmak istiyorsanız 10 saniyede çözdü ürün ve ardından ekmek kızartma makinesinde ısıtın fakat mikrodalga sert bir şekilde pişmesine yada buzların çok fazla su bırakmasına sebep vereceği için pişirme de oldukça kullanışsız bir yöntemdir.

HEY, BU MAKALELERE MUTLAKA GÖZAT!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol