Şimal İsminin Anlamı

Şimal İsminin Anlamı Nedir?

Ülkemizde her yıl hangi ismin daha çok bebeklere verildiği, hangi bölgelerde ya da şehirler bebeklere hangi isimlerin verildiği gibi istatistiksel bilgiler verilmektedir. Şimal ismi yapılan bu istatistiklerde yer bulmayı başarmış isimlerdendir. Bu nedenledir ki Şimal isminin anlamı aileler tarafından sıklıkla aranmakta ve bilgi alınmaya çalışılmaktadır. Şimal ismi birden fazla anlam taşımaktadır. Bunlardan en çok bilineni ve Şimal isminin TDK’deki anlamı kuzeydir. Ayrıca Şimal isminin anlamı araştırıldığında Arapça kökenli bir isim olduğu görülmektedir. Taze sürgün ve sol yan gibi anlamları da içerisinde barındırmaktadır.

Ayrıca Şimal isminin Kur’an-ı Kerim’de geçip geçmediği ve Şimal ismi caiz mi konuları da internette en çok araştırılan konular arasındadır. Belirtmiş olduğumuz üzere Şimal ismi Arapça kökenlidir. Buna rağmen Kur’an-ı Kerim’de geçmemektedir. İslam dininin bildirdiği üzere isimlerin çocuklara verilmesi, içerdiği anlam itibari ile değerlendirilmelidir. İyi ve güzel anlamlar taşıyan isimlerin Kuran’da olsun ya da olmasın çocuklara verilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır. Ayrıca Şimal isminin anlamı bu açıdan değerlendirildiğinde müspet olup çocuklara verilmesinde sakınca yoktur.

Şimal isminin Ebced değeri 371 dir. Esması ise ER- RAFİ’dir. Her gün 351 defa okunmasında fayda vardır. Okuma saati ise güneş saatidir. ER-RAFİ Hüsna’sı Allah’ın 99 isminden biridir ve dereceleri yukarı kaldıran yükselten anlamındadır. Ayrıca Şimal isminin analizi birçok yönden yapılmaktadır. Şimal isminin sayı analizi yapıldığında numerolojik değeri 67 olarak karşımıza çıkmaktadır. (Numerolojik değer hesaplanırken soy isimde göz önünde bulundurulmalıdır. 67 değeri sadece Şimal ismine aittir). Bunun yanında Şimal isminin anlamı ile beraber Şimal isminin harf analizi yapıldığında ise kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğu hakkında ipuçları elde edilebilmektedir. Buna göre şimal ismi:

 • Ş harfi; üretkenliği ve gücü temsil eder. Hayalperesttir ve hayal kurmakta aşırılılardan hoşlanır.
 • İ harfi; kırılganlığı temsil eder. Hassas bir bünyeye sahip olunduğunu gösterir.
 • M harfi; zekâyı ve başarıyı temsil eder. Ticarette başarıyı belirtir.
 • A harfi; atılganlığı ve enerjik olmayı temsil eder. Mantıklı düşünmeyi belirtir.
 • L harfi; yeteneği temsil eder. Sanatsal yönleri belirtir.

Genel kapsamda Şimal isminin anlamı değerlendirilerek isim analizi yapıldığında, çok üretken ve güçlü bir kişilik yapısına sahip olunduğuna ancak bazı zamanlarda iç dünyasına kapanan ve kırılgan davranışlarda bulunan, ticari zekâya sahip, atılgan, enerjik, mantık çerçevesinde olayları değerlendiren, algısı açık ve sanatsal yönleri güçlü bir kişiliği ifade eder. Ayrıca Şimal isminin kişilik analizi yapıldığında oldukça azimli ve dışa dönük bir kişilik karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra kendine güvenen, sempatik ve bir o kadar da çılgın bir kişiliktir. Bu isme sahip kişiler düşünceli ve merhamet sahibi insanlardır. Sanatsal yetenekleri gelişmiştir. Acelecidirler bu neden ile dengeli ve dikkatli hareket etmelerinde yarar vardır.

Enerjiktirler ve bu durum iş yaşamlarına da yansır. Hesap ve kitabını bilen ev hayatını seven kişilerdir. Sorumluluklarının bilincindedir. Görevden kaçmazlar. Olayları kendi süzgeçlerinden geçirerek kararlarını verirler. İyi bir gözlemcidirler. Dürüsttürler. Hoşgörülü insanlardır. İyilik yapmayı çok severler. Aceleci olmaları sebebi ile sıklıkla sakarlık yapabilirler. Ayrıca Şimal isminin anlamını araştıran aileler bu isme benzer isimleri de değerlendirmekte ve araştırmalarını genişletmektedirler.  Bunun yanında; Şimal ismine benzer isimler şu şekildedir. İcmal, Cemal, Gülcemal, Kemal, Nurcamal ve Zeynep Şimal’dir. Her bireyin kendine göre avantajları bulunmaktadır. Şimal ismine sahip olan kişilerin avantajları ise şu şekildedir.

 • Üretken olması.
 • Enerjik olması.
 • Zeki olması.
 • Girişken olması.
 • Yetenekli olması.

Şimal ismine sahip olanların dezavantajları ise şu şekildedir:

 • Kırılgan olunması
 • Agresif yönlerinin bulunması
 • Yemek yemeyi sevmesi

Genellikle Şimal ismine sahip olan ünlüler araştırıldığında bu isme sahip bir ünlü ile karşılaşılamamıştır.

simal-isminin-anlami-65155
Şimal İsminin Anlamı

Şimal isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Demir Can
 • 2 – Sol taraf, sol yan.
 • 3 – Yön olarak Kuzey
 • 4 – Taze Sürgün.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Şimal ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Şimal ismini kullanan 2.625 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Şimal ismini kullanan 666 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Şimal ismini kullanan 213 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Şimal ismini kullanan 215 kişi bulunmaktadır.

Şimal isminin Türkiye sıralaması

Şimal en çok kullanılan 1952. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 895. isimdir.

Şimal ismini kullananların sayısı, son bir yılda 34 kişi artmıştır.

Şimal isminin Harf Analizi

Kişiye Şimal ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

Ş : Çok üretken ve güçlü anlamlarını çağrıştırır, ş harfinin olması iyidir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

Şimal İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Şimal ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Şimal isminin anlamını gözden geçirin!

Şimal İsminin Numerolojisi

Şimal isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

Ş: yirmi üç
İ: on iki
M: on altı
A: bir
L: on beş
TOPLAM: 67

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap