Şilan İsminin Anlamı

Şilan İsmi

Şilan İsminin Anlamı Ülkemizde bebeğe verilecek olan isim konusu; yeni bir dünyanın kapılarının açıldığı o harika günün öncesinde yaşanılan hazırlıkların en sıkıntılı süreçlerinden biridir.

Doğacak olan bebeğe verilecek olan isim ebeveynlerin günlerce süren araştırmalarından sonra ortaya çıkmakta; inanışlar, kültür ve yaşayışları ile yoğrulmakta; en sonunda da aile büyüklerinin rızası gözetilerek bebeklerine verilmektedir. Bu çerçevede aileler doğacak olan bebeklerine vermek istedikleri isimleri araştırmakta ve bilgi sahibi olmak istemektedir. Şilan isminin anlamı aileler tarafından merak edilen edilen konuların başında gelmektedir.

Şilan İsminin Anlamı
Şilan İsminin Anlamı

Şilan isminin anlamı araştırıldığında kürtçe kökenli bir isim olduğu görülmektedir. Yaban gülü (Dağ Gülü), ziyafet, yemek (Aş), hünnap, kuşburnu gibi anlamlar içermektedir. Şilan TDK deki anlamı bilinmemek ile beraber; TDK de ‘’şilanlamak’’ kelimesi ‘’teyellemek’’ olarak anlamlandırılmıştır.   

Şilan ismin anlamı kadar ismin kişilik analizi de oldukça önemlidir. İsim kişilik analizi, ismin anlamı ile beraber yapılmaktadır. Şilan ismi kişilik analizi;  isim Satürn gezegeni tarafından yönetilmektedir. Bu açıdan bu isme sahip olan kişiler güçlü ve sağlam bir karaktere sahiptir. Mücadeleden kaçmayan ve zorluklar karşısında yılmayan bir yapıya sahiptirler. Şilan isminin anlamı olan yaban gülü, dağ gülü gibi bağımsız, özgür ruhlu ve karizmatiktir. Aynı zamanda bir gül gibi sıcak, duygusal ve kırılgan, kararsız ama bir o kadar da ani kararlar veren, şansı açık rızkı bol bir karakterdedir. Bu isme sahip olan kişiler fedakâr ve gönlü boldur. Şilan isminin anlamı içerisinde hünnap ve kuşburnu gibi şifa veren bitki ve meyveler de yer almaktadır. Bu neden ile Şilan ismine sahip olan kişiler bulundukları ortama enerjileri ile renk katar.

 Şilan isminin analizi ise; sözel yeteneği gelişmiş, güzelliğe önem veren, irdeleyen, düşünen ve erdemli şeklindedir. Genel olarak bakıldığında Şilan isminin anlamı ile ismin analizi ve ismin kişilik analizinin aynı paralelde olduğu görülmektedir.

Ülkemizde Şilan ismine benzer isimler bulunmak ile beraber sayısı çok fazla değildir. Bu isimler arasında Şimal, Şila, Şira, Şura, Şirin ve Şifa yer alır.

Şilan isminin anlamı arayan aileler aynı zamanda bu ismin caiz olup olmadığına Kuran-ı Kerim’de geçip geçmediğini de araştırmaktadır. Şilan ismi Kuran-ı Kerim’de geçen bir isim değildir. Öyle ise Şilan ismi caiz mi? sorusu akıllara gelmektedir. Dinimize göre bebeklere konulacak olan isimlerin Kuran’da geçmesi gibi bir şart bulunmamaktadır. Ancak buradaki ölçü şu şekilde olmalıdır. Bebeklere konulacak olan isimlerin manasının güzel olması istenmektedir.

Zira Kuran-ı Kerim’de geçen her isim çocuklara konulmamalıdır. Bu neden ile isimler konulmadan önce iyice araştırılmalıdır. Şilan ismi ise Kuran’da geçmemesine rağmen anlam olarak herhangi bir olumsuzluk içermemektedir. Bu neden ile bu ismin çocuklara verilmesinde herhangi bir sakınca görülmemektedir. Şilan isminin ebced değeri ise 391 dir ve Et Tevvab Esmasını 409 defa günlük olarak çekmek oldukça faydalıdır.

Şilan ismine sahip olan ünlüler arasında en bilindik olan Şilan Makal’dır. Ünlü oyuncu adını 2015 yılında duyurmuşştur. Oyuncu ilkkez Öykü Serter’in sunucusu olduğu ve Nur Yerlitaş, İvana Sert ve Kemal Doğulu’nun jürisi olduğu, İşte Benim Stilim yarışmasında ekranlarda boy göstermiştir. Oyunculuk eğitimi de alan Şilan Makal, Show TV de Yeni Gelin dizisi ile adından söz ettirmeyi başarmıştır.

Kürtçe kökenli bir isim olan Şilan, günümüzde Türk ve Türkmen’ler tarafından da sıklıkla kullanılmaktadır. Şilan isminin anlamı itibari ile de kızlarımıza verilmesi gereken güzellikte bir isim olarak zihinlerde yer almaktadır.

İsimlerin sahiplerine enerji verdiğine inanılır. Bireye ismi ile hitap edildiğinde ismin ağızdan söylenişteki çıkan harflerin titreşimleri bu enerjinin yansımasında etkili olduğu düşünülmektedir. Bu doğrultuda;

  • Ş; Üretkenlik ve güç çağrışımı yapar.
  • İ; Hassas tarafın ortaya çıkmasını sağlar.
  • L; Sanatsal tarafın olduğunu belirtir.
  • A; Enerji yoğunluğunun fazlalığını, Atılgan bir yapıya sahip olunduğunu belirtir.
  • N; Vicdanlı ve sağduyulu olunduğunu aklıselimin hâkim olduğunu belirtir.  

Şilan isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Demir. Türk- Moğol İmparatoru.
  • 2 – Yaban gülü yada dağ gülü (kuşburnu).
  • 3 – Yaban gülü. Dağ gülü gibi anlamlarına gelir. (Kuşburnu)
  • 4 – Hünnap (cehrigiller ailesinden bahar aylarında hoş kokulu sarı renkli çiçekler açan dikenli bir ağaç türü).
  • 5 – Ziyafet, yemek

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Kürtçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Şilan ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Şilan ismini kullanan 13.236 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Şilan ismini kullanan 2.116 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Şilan ismini kullanan 236 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Şilan ismini kullanan 410 kişi bulunmaktadır.

Şilan isminin Türkiye sıralaması

Şilan en çok kullanılan 930. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 472. isimdir.

Şilan ismini kullananların sayısı, son bir yılda 104 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Şilan isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Şilan isminin Harf Analizi

Kişiye Şilan ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

Ş : Çok üretken ve güçlü anlamlarını çağrıştırır, ş harfinin olması iyidir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Şilan İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Şilan ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Şilan isminin anlamını gözden geçirin!

Şilan İsminin Numerolojisi

Şilan isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

Ş: yirmi üç
İ: on iki
L: on beş
A: bir
N: on yedi
TOPLAM: 68

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap