Sıddık İsminin Anlamı

siddik-isminin-anlami-88252

Sıddık İsminin Anlamı Nedir?

Çocuk sahibi olacaklarını öğrenen anne ve babalar daha bebeklerinin cinsiyetini öğrenmeden çocuklarına hangi ismi koyacakları düşünür ve heyecanlanır. Konulacak bu isimler için araştırmalar yapılır, Kur’an’da geçip geçmediğine ya da caiz olup olmadığına bakılır. Çocuklara isim koyarken anlamı da oldukça önemlidir. Sıddık isminin anlamı nedir? Ve Sıddık ismine dair merak edilenleri inceleyelim.

Sıddık isminin pek çok anlamı vardır. Sıddık ismi; yalandan sakınan, doğru söz söyleyen, hakikati kabul eden ve sözünün eri anlamlarına gelir.

Sıddık ismi Kur’an’da yer almamaktadır. Çocuklara isim konulacağı zaman tek bir yerden anlamına bakılmamalıdır. Farklı yerlerde isme dair başka anlamlar yer alabilir. Sıddık ismi Arapça kökenli olup,  Sıddık isminin TDK’deki anlamı ise; sözünü tutan kişi olarak yer alır.

Sıddık ismi Türkiye’de yaklaşık olarak 8947 erkek bebeğe konulmuştur. Erkek bebeklere konulan isimler arasında Sıddık ismi Türkiye’de 775. sıradadır. Sıddık isminin bebeklere konulma sayısı ise bir yıl içerisinde hiç artış göstermemiştir.

Bebeklere konulan her ismin bir anlamı ve bu isimlerin kişilik analizi bulunur. Sıddık isminin kişilik analizi ise; paylaşımcılığı seven kişilerdir. Nazik ve saygılıdırlar. Arkadaş canlısı olurlar ve arkadaşlığa önem verirler. Barışa değer verirler. Kavga ve tartışmadan hoşlanmazlar. Geri planda kalmayı tercih ederler. Duygusal olarak çok yoğun yaşarlar. Planlamaya çok önem verirler.

Sıddık isminin kader sayısı 2’dir. Kader sayısının 2 olmasının anlamı ise; ortaklık kurmaya önem verirler. Sevgi dolu kişilerdir ve herkese kucak açmak isterler. İkili ilişkilerinde çok bağlı kişilerdir. Çok detaycı yapıları vardır. Yalnız kalmayı severler. Sıddık isminin rengi ise turuncu renktir.

Sıddık isminin olumlu yönleri; paylaşmaya önem verirler. Çok nazik olurlar ve herkese saygı göstermeyi tercih ederler. Arkadaşlıkları onlar için çok önemlidir. Sıcakkanlı ve sosyal yapıları vardır.

Sıddık isminin olumsuz yönleri ise; detaylara çok önem verirler ve bu yüzden çok zorlanırlar. Yalnız kalmayı tercih ederler.

Sıddık ismine sahip olanların genel olarak fiziksel özelliği ise; uzun boylu ve iri yapılı olurlar. Küçük gözlü ve ince dudak yapıları vardır.

Sıddık isminin numerolojisi ise; S: yirmi iki, I: on iki, D: beş, D: beş, I: on iki, K: on dört şeklinde yapılır. Bu sayıların toplamı ise 70 yapar.

Her ismin kişilik analizi yapılabildiği gibi harf analizi de yapılmaktadır. Bunun sebebi her harfin bir gezegenle bağlantısı olduğu ve bu gezegenlerin kişinin karakter özelliğinde etkisi olmasıdır.  Sıddık isminin harf analizi; S: hayalperest kişilik, I: hassaslık ve duygusallık, D: hırslı olma, D: hırslı olma, I: hassaslık ve duygusallık, K: başarılı olan kişi şeklinde yapılabilir.

Bebeklere isim konulurken konulacak isme yakın ve benzer nitelikte isimler de araştırılmaktadır. Bunu özellikle kardeşlerde görmemiz mümkündür.  Sıddık ismine benzer isimler erkek bebekler için; Sıtkı, Sadık ve Sıdar isimleri bulunur. Kız bebekler için ise; Sıdıka, Sadıka, Sıdkıye ve Sarmaşık isimleri bulunur.

İsim konulacağı zaman anlamına, kişilik ve harf analizine dikkat edildiği gibi bu ismin konulmasının caiz olup olmadığına da bakmak gerekmektedir.  Sıddık ismi caiz mi? Sorusuna Sıddık isminin erkek bebeklere konulmasında herhangi bir sakınca olmadığını söyleyebiliriz.

Bebeklere isim konulmadan önce o isme sahip ünlüler de dikkat çeker. Sıddık ismine sahip olan ünlüler hukukçu Sıddık Sami Onar, yazar Sıddık Akbayır, yazar Sıddık Yurtsever örnek olarak verilebilir.

Ekranların sevilen dizilerinden Zerda’da yer alan Sıddık karakterine Köksal Engür hayat verir.

Sıddık isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 10 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Sabahla, Aydınlıkla İlgili
  • 2 – Genç Demir
  • 3 – Çok Doğru Olan, Hiç Yalan Söylemeyen. Hakikati Kabul Eden Ve Onaylayan Kişi.
  • 4 – Kuranda Peygamberleri Vasfetmek, İman Edenlerin Sıfatı Ve Şehitlikten Önde Gelen Makam Kastedilerek Zikredilmiştir. Ebu Bekir Sıddık: Hz. Ebu Bekirin Lakabı.
  • 5 – Hiç yalan söylemeyen, doğru konuşan, sözünün eri.
  • 6 – Çok samimi, dâimâ doğruluk üzere olan.
  • 7 – Sadık, doğrulayıcı, bağlı
  • 8 – Allah’a ve Peygamberine çok sâdık olan.
  • 9 – Sözü ile işi bir olan.
  • 10 – Hz. Ali’nin (as) lakaplarından birisi.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Sıddık ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Sıddık ismini kullanan 8.859 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Sıddık ismini kullanan 1.362 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Sıddık ismini kullanan 514 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Sıddık ismini kullanan 257 kişi bulunmaktadır.

Sıddık isminin Türkiye sıralaması

Sıddık en çok kullanılan 1162. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 539. isimdir.

Sıddık isminin Harf Analizi

Kişiye Sıddık ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

I : Hassas anlamını çağrıştırır, ı harfi olmazsa da olur.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

I : Hassas anlamını çağrıştırır, ı harfi olmazsa da olur.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

Sıddık İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Sıddık ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Sıddık isminin anlamını gözden geçirin!

Sıddık İsminin Numerolojisi

Sıddık isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

S: yirmi iki
I: on bir
D: beş
D: beş
I: on bir
K: on dört
TOPLAM: 68

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap