Seyahat Sigortasının Vize Başvurularındaki Önemi!

Seyahat Sigortasının Vize Başvurularındaki Önemi! Bir yere seyahat yaparken akıllarda hep gidilecek gezilecek yerler, seyahat ücretleri, kalınacak oteller de yer ayırtılması gibi önemli başlı başına nedenler vardır. Ama tüm bunların yanında seyahat sigortası asıl önemli kısımdır.

Çoğu kişi böyle bir sigorta türünün gerekli olmadığını öne sürerken, yolculukta başınıza gelebilecek herhangi bir sağlık sorunu sonrasında aslında ne kadar da önemli ve gerekli olduğu kanısına varırsınız. Vize başvurusu yaparken vize başvuru formu ile birlikte yurt dışı içinde seyahat sigortanız bulunması bazı ülkeler için mecburi kılınan önemli bir durumdur.

Yurt dışı için yapılan her seyahat için herkesin aklında sorunsuz ve güzel bir tatil geçirme fikri canlanır. En önemli etken ise sağlık sorunlarıdır. Gittiğiniz herhangi bir ülkenin ne denli sağlık hizmeti sunduğunu bilmemekle beraber kişinin bütçesine de uygunluğu bilinmez. Acil durumlarda, kazalarda, sağlık sorunlarında yapılan bu özel sigorta türüne seyahat sağlık sigortası denmektedir.

Her ülkenin ayrı ayrı kendilerine özgü sağlık sistemleri mevcuttur. Ve tüm bu bilinmezliklerin içinde gidilmeden önleminin alınması gerekir. Yurt dışı seyahatlerinde seyahat sigortasının kalınacak gün kadar ayarlanması gerekir. Türkiye’den çıkış ve giriş tarihlerine kadar oluşabilecek her türlü riske karşı bu süreyi ne kadar yayarsanız o kadar sizin açınızdan mantıklı bir karar olacaktır.

Ülkelerin Vize Başvurularında Seyahat Sigortası İstemesi!

Ülkelerin Vize Başvurularında Seyahat Sigortası İstemesi!

Yapılmış olan seyahat sigortası gidilecek olan ülkenin sınırlarına girildiği an da devreye girmektedir. Her ülke seyahat sigortasını mecburi kılmamaktadır. Bazı ülkelerde vize yerine geçecek derecede önemli rol alan seyahat sigortası, bazı ülkelerin giriş çıkışında çok da büyük bir önem arz etmez.

Başka İçerik:  YurtDışı Eğitim İçin Sağlık Sigortası!

Genel olarak vize istemeyen ülkelere giderken bu seyahat sigortasına çok da önem verilmez. Yani gidilen ülke bu belgenin varlığına yokluğuna karışmaz. Yalnız vize istemi zorunu olan ülkeler bu belgeyi vizeden daha öncü tutarlar. İstisnai durumlarla da elbette karşılaşılır. Örneğin ABD vize başvurusunda seyahat sigortasını gerekli kılmaz.

Gidilen yerde ki sağlık masrafları göz önünde bulundurularak ABD ülkesi içindeki kriterlere uygun poliçeler düzenlenir. Ama Almanya vize başvurusunda seyahat sigortanızın olması gerekliliğini tabii kılar. Bunun da sigortalar içinde daha kapsamlı ve anlaşılır açıklamaları mevcuttur.

Seyahat Sigortaları Nasıl Alınır?

Seyahat Sigortaları Nasıl Alınır?

Yurt dışına yapılabilecek her türlü seyahatten önce bu işlemi gerçekleştiren birçok acente şirketi mevcuttur. Uçuşunuza bağlı olan acenteler veya kişinin kendi bulduğu acenteler bunlar arasında yer alır. Kişi seyahat öncesinde sigorta acentesinden çok kısa ve kolay bir yolla bu işlemi gerçekleştirebilir.

Sigorta acentesinin sunduğu poliçe kapsamında kişi kendine uygun poliçe derecelerini seçer ve buna uygun olarak seyahat sigortası yapılır.  Ücret bakımında da belirlenen poliçe kapsamları büyük rol oynar. Mesela fazla içerik içerek poliçeler var ise ücret kısmı bir o kadar yükselmektedir.

Vize Başvurularında Seyahat Sigortası Nasıl Sunulur?

Vize Başvurularında Seyahat Sigortası Nasıl Sunulur?

Bazı ülkeler vize başvurusu sırasında bu belgeyi sizden istemektedir. Yani ülkeden çıkış yapılacağı sırada değil de vize başvurusu yapıldığı sırada bunun temin edilmesini isteyebilirler. Bunun içinde öncelikle vize alınacak ülkenin gerektirdiği kurallar hakkında detaylı bir bilgi alınmalı o şekilde sunulmasın da fayda vardır.

Eğer ki uzun bir yurt dışı seyahati var ise ülke giriş çıkışları değişiklik gösterilecekse bunu her çıkışta yapmaya gerek yoktur. Yurt dışında geçirilecek süreye göre bu sigorta süresi uzatılabilir veya kısaltılabilir. Bunu da seyahat sigortası yaptırılan şirketle sigortalının görüşmesinde fayda vardır. Aksi bir durum da ilgili kişiyle irtibat halinde olunması gerekir.

Başka İçerik:  Yurt Dışı Seyahat Sigortası Yaptırmak Önemli mi?

Seyahat Sigortasından Faydalanma Süreci!

Her sağlık sigortası yapan acentenin kriterlerine göre bu durum değişiklik gösterir.  Poliçe kapsamları teminatlarda farklılık gösterdiği için ancak seyahat sigortası içerisinde yazılmış olan teminatlardan faydalanabilirsiniz. Eğer ki oluşabilecek başka ek masraflara kişi sigorta acentesiyle görüşüp poliçe derecesini yükseltebilir.

Örneğin acil bir durumda sadece o ülkede bir sağlık kuruluşunda ilaç yazılıp çıkılacaksa devam eder ancak sağlık durumu konaklamadan nakil işlemine kadar sürecek olursa sigorta acentesi ile görüşülüp bu süreç değişebilir. Teminatları bu yüzden sigortadan faydalanabilmek için iyi değerlendirmeli ve olası her türlü duruma karşı tedbir bu şekilde alınmalıdır.

Seyahat Sigortası Hayat Kurtarmaya Devam Ediyor?

Seyahat Sigortası Hayat Kurtarmaya Devam Ediyor?

Çoğu kişi için gerekli olup olmadığı tartışılmaya açık bir konudur. Tabi ki mecburi istenilen ülkelerden farklı olarak kişinin isteğe bağlı olduğu durumlarda böyle bir masraftan kaçınması pek de önerilen bir şey değildir. Vize başvuruları esnasında böylesi önemli bir sigortanın yapılıyor olması kişiyi gittiği ülkede daha korunaklı bir duruma sokmaktadır.

Yapılacak olan masraf fazla gibi gözükse de aslında eğer böyle bir seyahat sigortası yapılmadığı takdir de karşılaşılacak olan riskler düşünülmelidir. Sadece sağlık alanında değil poliçe kapsamında kişinin yanına aldığı değerli eşyalarında sigortası yapılmış olur ve her türlü kayıp çalıntı durumunda büyük önem arz eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap