Seyahat Sigortası Poliçesi Hakkında Ayrıntılar

Seyahat Sigortası Poliçesi Hakkında Ayrıntılar Seyahat sigortası yurt içi ve yurt dışı iş seyahati, turistik gezi ve ziyaret gibi kısacası her türlü seyahat için yapılan ve kişisel bir tercih olan hizmet türüdür. Yurt içi ya da yurt dışı seyahatlerde karşı karşıya kalınabilecek herhangi olumsuz bir durum için sağlık sigortası ya da seyahat sigortası yaptırmak son derece önemlidir.

Seyahat sigortası yaptırmaktaki temel amaç ani ve acil olarak karşı karşıya kalınan durumlarda yatarak ya da ayakta tedavi ücretlerinin karşılanmasıdır. Ayrıca bununla birlikte sağlık branşları ve eczane ile ilgili olan tüm konulardan bilgi alma hizmetini de kapsar.

Seyahat sigortası yaptırılması halinde öncelikle sağlık olmak üzere farklı birçok konuda insanlar kendilerini teminat altına alabilir ve seyahatlerini güvenli bir şekilde geçirebilir. Yaptırılan seyahat sigortası ile seyahat esnasında doğabilecek her türlü riske karşı aile bireyleri ve kişiler güvence ve teminat altındadır.

Hastalık kaza zehirlenme ya da ölüm gibi durumlarda sigorta poliçesi devreye girerek birçok başarılı hizmette bulunmaktadır. Ayakta muayene ve doktor tarafından yazılan ilaçlar ve de tıbbi malzemelerin hizmet ücreti kaza veya hastalık sonrasındaki muayene masrafları seyahat sigortası poliçesi tarafından tamamen karşılanır. Seyahat sigortası son derece avantajlı bir hizmet türüdür. Çok sayıda teminat ve güven yansıtır.

Seyahat Sağlık Sigortası Nedir?

Seyahat sigortası türleri arasında yer alan seyahat sağlık sigortası insanların gezileri esnasında karşı karşıya kalabilecekleri sağlık problemlerinin masraflarını karşılayan bir sigorta türüdür. Yaptırılan seyahat sağlık sigortası sayesinde insanların sürekli sakatlık ya da kısmi sakatlık masrafları karşılanmaktadır.

Başka İçerik:  Seyahat Sağlık Sigortası ile Güvende Olun!

Seyahat sağlık sigortasında teminatlar genel olarak hemen hemen aynıdır fakat seyahat sağlık sigortasında bulunan bazı teminatlar ek teminat türüne girer ve bu nedenle de farklıdır. Kişinin kaybolan eşyalarına ait ulaştırma giderleri ek teminatlardan biridir. Seyahat sağlık sigortası genel olarak kişilerin sağlığını güvence altına alan bir sistemdir. Kişilerin gezileri esnasında karşı karşıya kalmış oldukları sağlık problemleri ek ücret ödenmeden sigorta tarafından karşılanır.

Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl Yapılıyor?

Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl Yapılıyor?

Seyahat sigortası türleri arasında yer alan hizmetlerden biri de seyahat sağlık sigortasıdır. Bu sigorta türü ile insanların seyahatleri esnasında karşı karşıya kalacak oldukları sağlık problemlerinin masrafları sigorta poliçesi tarafından karşılanır. Yaptırılan seyahat sağlık sigortası sayesinde insanlar yurt içi gezilerinde yaşamış oldukları sağlık sorunlarını güvence altına alır.

Ayrıca yurt dışı gezilerinde de sağlık konusunda sigorta şirketleri güvence sunar. Seyahat öncesinde herhangi bir sigorta şirketine gidilerek bütçeye en uygun olan poliçenin imzalanması yeterlidir. Seyahat yurt dışına gerçekleşeceği zaman sigorta şirketine bu durumun bildirilmesi gereklidir. Bunun nedeni ise her sigortanın her ülkede geçerli olmamasıdır. Ayrıca yurt dışı seyahati yapacak olan kişilerin sağlık poliçelerinin İngilizce bir şekilde yazılması önemlidir.

Seyahat Sigortası İptali Nasıl Yapılır?

Seyahat Sigortası İptali Nasıl Yapılır?

Seyahat sigortası iptal edilmek isteniyorsa en az 24 saat öncesinden sigorta şirketine poliçenin iptali ve iadesi talebinde bulunmak gereklidir. Sigortanın kullanılmayacağı zamanlarda sigorta şirketine en az 24 saat öncesinden bilgilendirme yapılması prim iadesini kolay bir şekilde almayı sağlar.

Seyahatin başlama tarihinden itibaren seyahat süresinden önce geri dönüş yapılması halinde sigortanın iptali gibi bir durum söz konusu olamaz. Örneğin 1 yıllık yapılmış olan seyahat sigortası 6 aylık yurt dışı seyahati bitiminden sonra otomatik bir şekilde sona erer.

Başka İçerik:  Seyahat Sigortası Gerektiren Ülkeler ve Faydaları

Seyahat Sigortası Çeşitleri ve Teminatı Nelerdir?

Seyahat sigortası iki çeşittir bunlar muafiyetli ve muafiyetsiz seyahat sigortalarıdır. Muafiyetli seyahat sigortası fiyat açısından daha düşüktür. Muafiyetli seyahat sigortası talep edilmesi durumunda sigorta acenteleri belli bir miktarın altındaki zararlar için ödeme yapmaktan muaf olur. Seyahat sigortası teminatları ise iki ayrı seçenekle sunulmuştur. Limiti olmayan 100 günlük teminat seçeneği bunlardan biridir.

100 günlük teminat seçeneği ile insanlar seyahat başına 60 günlük teminattan yararlanır. Süre limiti olmayan teminat seçeneğinde ise seyahat başı 90 günlük sigorta hizmeti alınmaktadır. Bazı ülke konsoloslukları seyahat sigorta poliçe nüshalarının el ile yazılmış olanlarını kabul etmez. Bu nedenden dolayı seyahat sigorta poliçesinin el ile yazılmamış olduğuna dikkat etmek büyük önem taşımaktadır.

Seyahat Sigortası Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Seyahat Sigortası Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Seyahat sigortası fiyatları poliçenin üstüne eklenmiş olan teminat seçeneklerinin çeşidine ve sayısına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Tedavi masrafları ve ayakta tedavi kapsamında olan muayene fiyatları yatarak tedavide ki ihtiyaçlar sigortalı kişinin ölüm ve defin işlemleri gibi durumlar ek teminat seçenekleri arasındadır.

Ayrıca çıkılan seyahatin süresi seyahat için gidilen şehir ve bu şehrin özelliği de ödenecek olan prim tutarını etkilemektedir.  Seyahat sigortası ücretlerini belirleyen bir diğer kriterde yaş kriteridir. 65 yaş üzerinde olan kişilerin prim tutarları yüksek oranda olur. 65 yaşında olan ve 65 yaşın altında kalan kişilerin seyahat sigortası prim ücretleri daha düşüktür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap