Seyahat Sağlık Sigortasında Dikkat Etmeniz Gerekenler!

Seyahat Sağlık Sigortasında Dikkat Etmeniz Gerekenler! Seyahat sağlık sigortası bilinenin aksine hem yurt içi hem yurt dışı seyahatlerde yaptırılan bir işlemdir. Bir yolculuğa çıkarken yapılması gereken her şey düşünülür. Valiz hazırlama, kalınacak yer, gezilecek binlerce güzel yer, bilet vb. daha birçok şey. Tek bir şey unutulur çoğu zaman oda seyahat sağlık sigortasıdır.

Dışarıdan bakıldığında çok gerekli bir şey gibi durmasa da meydana gelebilecek en ufak bir rahatsızlık ve sağlık sorununda bu işlem gerektiği an da hayat kurtarmaktadır. Problemsiz ve işlerin tümden yolunda gittiği bir tatili ve ta seyahati kim istemez ki. Yapacağınız seyahati yolculuğunuz sırasında oluşabilecek her türlü dış etkenden korumak herkesin aklına gelir bir şey olsa gerek.

Herkesin aklına genellikle yurt dışı seyahatlerde veya uzun yurt dışı çıkışlarında yapılan bir işlem gibi gelir. Aslında tam aksine yurt içi seyahatlerde de çoğunlukla gerekli olduğu durumlar vardır. Seyahat sağlık sigortası bir yolculuk sırasında kaza sebebi ile veya hastalık sebebi ile oluşabilecek herhangi bir acil durum için yapılan sigorta çeşididir.

Seyahat sigortasının yasal bir mecburiyet alanı yoktur. Tamamen kişilerin kendini güvence altına almak için yaptığı bir sigorta çeşididir. Özel sigorta türü olmakla birlikte, kişinin herhangi bir sağlık durumunda devreye girer ve en az hasarla çıkılmasını amaçlar.

Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır?

Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır?

Bazı yurt dışı uçuşlarında şirketler belirlenen kriterlere göre sigorta işlemini mecburi kılabilmektedir. Her şirketin anlaştığı sigorta acenteleri vardır ve genel olarak o kısımlar kullanılır. Bunun dışında kişi bildiği veya anlaşmalı olduğu herhangi bir sigorta şirketi ile de bu sigorta işlemini gerçekleştirilir. Yaygın olarak online yapılmaktadır.

Başka İçerik:  Seyahat Sağlık Sigortası ile Güvende Olun!

Bunun dışında da sigorta acentesine şahsen, yolculuktan önce gidip bu işlem gerçekleştirile bilinmektedir. Her acentenin çeşitli fiyatlandırması da seçilebilecek sigorta türüne göre de değişim göstermektedir. İhtiyaç duyulan sigorta derecesine göre satın alım gerçekleştirilebilir.  Yurt içi ve yurt dışı fiyatları değişebildiği gibi her acentenin de poliçe kuralları farklılık gösterebilir.

Seyahat Sağlık Sigortasında Genel Şartlar Nelerdir?

Seyahat Sağlık Sigortasında Genel Şartlar Nelerdir?

Bir yolculuk esnasında oluşabilecek herhangi bir sağlık durumunda seyahat sağlık sigortası büyük rol oynar. Kişinin yolculuğunu başlattığı ve bitirdiği an a kadar bu sigorta geçerli olmakla birlikte kişiye sonsuz bir güvence sunmaktadır. Sağlık sorunları olduğu takdir de sigorta kişinin hastaneye gidişinden çıkışına kadar her türlü masrafı üstlenmektedir.

Sigortalı olan kişi acenteyi hastane içindeki her durumdan haberdar etmeli ve kayıtlarını ona göre tutmalıdır. Nakil işlemleri sırasında bile sigorta acentesi devreye girer ve o şekilde işlemler devam eder. Şöyle bakıldığında gerekli bir durum gibi görülmese de bir yola çıkarken alınabilecek tüm tedbirlerin alınması insan hayatı için oldukça gerekli ve yararlıdır.

 Herhangi Sağlık Durumunda Sigorta Nasıl Devreye Girer?

 Herhangi Sağlık Durumunda Sigorta Nasıl Devreye Girer?

Sağlık sigortası yapılırken belirlenen farklı teminat çeşitleri vardır. Yani her acente talimatlarını kendilerine göre belirler. Bir sözleşme imzalanır ve oluşabilecek herhangi bir sağlık problemi sırasında bir süre belirlenir ve gerekli evraklarla beraber sigorta acentesine haber verilir. Belirlenen zamanda verilmesini dikkat etmek en önemli etkendir.

Çünkü tarih veya saat olayı geçtikten sonra bazı aksiliklere yol açabilir. Oluşabilecek herhangi bir durumla karşılaştıktan sonra sigortalı acenteye beyanda bulunur. Bu beyandan sonra gönderilmesi gereken evraklar gönderilir ve işlem bu süreçten sonra başlatılır. Sigortalının hastane masrafları, acil giriş çıkış ücretleri, röntgen masrafları tespitten sonra acente tarafından karşılanır.

 Seyahat Sağlık Sigortası Bildiriminde Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Seyahat sağlık sigortası yapılırken acenteler sözleşme kısımlarında oluşabilecek her tehlike esnasında belirli evrakları yazılı olarak dile getirirler. Yolculuk esnasında oluşabilecek her türlü acil durum sonrasında sigortalı yukarda da belirtildiği üzere beyan yazısı yazmalıdır.

Başka İçerik:  YurtDışı Eğitim İçin Sağlık Sigortası!

Genel olarak yurt dışı seyahatlerinde yapıldığı için pasaport fotokopisi en öncelik olarak istenen belgeler arasında yer almaktadır. Sigortalı giriş çıkış saatlerini, IBAN numarasını, hastaneden alınan doktor raporları ve sonuçlarını, hastane veznesinden alınacak olan masrafları içeren faturayı da belgeler halinde acenteye vermelidir.

Bunların yanında sigortalıya doktor tarafından yazılan ilaçların temin edildiği eczane faturası da eklenmektedir. Kişinin ıslak imzası ile beraber şahsen veya acentenin müşteri hizmetlerini arayarak istenilen belgeleri zamanında teslim etmek önem arz etmektedir.

Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları ve Gerekliliği!
Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları ve Gerekliliği!

Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları ve Gerekliliği!

Seyahat sağlık sigortası yurt içi seyahatlerde o kadar da gereklilik durumu göstermese de yurt dışı seyahatlerinde elbette gerekli kılan zorunlu hale getiren bazı ülkeler bulunur. Yurt dışı seyahatlerinde hastane durumu, bir başka ülkenin yabancı uyruklu bir vatandaşa sağladığı hizmet elbette ki bilinmez.

Bunun için sigorta yapılması zorunlu kılınır. Fiyatlarına bakış gerçekleştiğinde ise her acentenin belirli paketleri ve sigorta dereceleri değişiklik göstermektedir. Bunun için kişi kendine en uygun paketi ve içeriği seçip ona göre satın almalıdır. Unutmayın seyahat sağlık sigortası hayat kurtarır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap