Sevim İsminin Anlamı

sevim-isminin-anlami-13940

Sevim İsminin Anlamı

Anne baba adaylarının bebeğin cinsiyetini öğrenir öğrenmez araştırma telaşına kapıldığı konulardan biri bebek isimleridir.  Bu araştırmalar arasında “Sevim isminin anlamı nedir?” sorusu pek çok araştırmacı tarafından merak edilen bir sorudur.  Sevim ismi kökeni Türkçe olan isimler arasında yer almaktadır.  Sevim ismi sevme,  muhabbet,  başkalarının sevmesine neden olan,  cazibe anlamlarını içermektedir.  Ayrıca sevimli alımlı anlamlarına da gelmektedir.

Bebeklerine Sevim ismi vermek isteyen aileler “Sevim ismi Kuran’da geçiyor mu?” sorusunu da araştırmaktadır.  Dini inançlarından ötürü bazı aileler için ismin Kuran-ı Kerim’de yer alması büyük önem taşımaktadır.  Sevim ismi Kuran’da geçmemekle birlikte taşıdığı anlam  bakımından sakıncalı isimler arasında yer almamaktadır.

Artık pek çok isimden yola çıkarak karakter analizi yapmak mümkün. Uzmanlar Sevim isminin anlamı bakımından bu isme sahip olan kişilerin karakterinin en belirgin özelliği duygusallıktır.  Hayatına duygusallıkla yön verirler.  Önemli bir karar alırken de mantığından önce duyguna göre hareket etmeyi seçer.  Bu özelliğinden ötürü kimi zaman üzülebilirler.  Sevim ismini taşıyanlar için hayat demek sevgi demektir.  Hayat felsefeleri de sevmek sevilmek  ve kimseye kin beslememektir.  Sıcakkanlı tutkulu insanlardır. Ayrıca girişken yapılı ikna kabiliyeti yüksek insanlardır. 

Sevim ismine sahip olan kişiler özgür ruhlu bireyler olduğundan kendi fikirlerine aşırı düşkün olabiliyorlar. Tüm bu analizler, geçmişten günümüze kadar gelen bilgi birikimi ve gözlemler sonucunda uzmanlar tarafından yapılabiliyor.

Sevim isminin ülkemizde popülerlik oranını incelersek; Türkiye’de Sevim ismi 172630 kişide bulunmaktadır.   Türkiye’de her 480 kişiden birinin adı Sevim’dir.  Sevim ismi en çok tercih edilen kız bebek isimleri arasından 415. sırada yer almaktadır.  İstanbul ilinde 33294 kişi bu isme sahiptir.

Günümüzde isimler için harf analizi de yapılmaktadır.  Sevim isminin harf analizini incelersek; S harfi hayal kurmayı seven, hayal kurarken sınır tanımayan bir kişiliği, E harfi mücadeleci ruhu temsil eder.  V harfi samimiyeti,  doğal olmayı ve içtenliği simgeler.  İ harfi kırılgan çabuk incinen yapıyı temsil eder.  M harfi zekayı,  başarıyı, eğlenceli, ticarete yatkın kişileri niteler.

Kulağa hoş gelen Sevim ismi ülkemizde bir çok ünlü isimde de kullanılmaktadır.  Bunlar; Sevim Tanürek, Klasik Türk müziği şarkıcısı. Sevim Çağlayan, Türk sanat müziği sanatçısı ve aktris. Sevim Ak, Çocuk kitapları yazarı. Sevim Belli veya Sevim Tarı sosyalist yazar,  çevirmen ve aktivist. Sevim Çalışgir, Türk manken, tiyatro,  sinema ve dizi oyuncusu, yönetmen.

Uzmanlar tarafından yapılan yorumlara göre Sevim isminin analizi yapıldığında bu ismi taşıyan kişilerin, zeki analitik, hızlı düşünebilen bir yapıya sahip olmasından ötürü yaptığı her işte başarı elde ettiği görülmektedir.  Değişimi seven, yeni yerler görmekten, yeni insanlar tanımaktan hoşlanırlar.  Karşılaştığı zorluğu kolayca aşabilseler de çabuk sıkılan yapıları bazen tökezlemelerine sebep olmaktadır.

Sevim ismine benzer isimler; Sevi, Sevinç, Sevil,  Sevilay,  Sevgi, Sevda, Sezgi, Sevban, Sevcan,  Sevtap, Serap, Sertap, Serpil, Sema, Semra, Selin, Sezi, Semin, Seçil, Serin gibi isimleri örnek verebiliriz.  Sevim ismiyle uyumlu isimlerden bahsedersek; Belçim, Birim, Ekim, Elçim, Ersevim, Esim, Göksevim, Gülsevim, Leylim, Mevsim, Nursim, Tesnim, Yeşim, Serim, Sevde gibi isimleri örnek verebiliriz.

Sevim ismi Türkçe olup geçmişten günümüze her kuşağa uyum sağlayan, gelenek ve göreneklerimize uygun önemli bir isimdir.  Kuran-ı Kerim’de yer almasa da anlam bakımından güzel telaffuzu kolay kulağa hoş gelen bir isim olduğu için ülkemizde birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Yeni doğacak çocuklarına aileler de bu ismi tereddüt etmeden koyabilirler.

sevim-isminin-anlami-13940
Sevim İsminin Anlamı

Sevim isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 7 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Soyu Yiğit, Soylu Yiğit
  • 2 – Nergis
  • 3 – Cazibe
  • 4 – Muhabbet, sevme
  • 5 – Başkalarının Sevmesine Sebeb Olan Vasıf, Cazibe.
  • 6 – Sevgi.
  • 7 – Bir kimsede bulunan ve o kimseyi başkalarına sevdiren özellik.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Sevim ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Sevim ismini kullanan 169.560 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Sevim ismini kullanan 32.296 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Sevim ismini kullanan 10.977 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Sevim ismini kullanan 10.315 kişi bulunmaktadır.

Sevim isminin Türkiye sıralaması

Sevim en çok kullanılan 50. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 22. isimdir.

Aşağıdaki grafik, Sevim isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Sevim isminin Harf Analizi

Kişiye Sevim ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

V : Kendi içine dönük, umursamaz birini çağrıştırır, v harfinin çok bir etkisi yoktur.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

Sevim İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Sevim ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Sevim isminin anlamını gözden geçirin!

Sevim İsminin Numerolojisi

Sevim isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

S: yirmi iki
E: altı
V: yirmi yedi
İ: on iki
M: on altı
TOPLAM: 83

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap