Sevda İsminin Anlamı

sevda-isminin-anlami-11288

Sevda İsminin Anlamı

Bazı isimler oldukça etkileyici ve derindir. Telaffuz edildiğinde akıllara birçok güzel şeyi getirir. Hatta insanı bir yerlere götürür. Sevda bu isimlerden birisidir. Neticede herkes aşk ve sevda acısı çekmiştir. Sevda isminin anlamı nedir diye çoğu kişi araştırır. Anlamını tam olarak bilmek ister. İşte o zaman bebeğine bu ismi verebilir.

Sevda yürek, kalp ve gönül demektir. Esmer güzeli anlamına da gelir. Olmasını istediğiniz bir şeyi fazlasıyla arzu etmeniz demektir. Şiddetli aşka ve sevgiye de sevda denilir. Hatta kara sevda ve melankolik aşklar da bu terimle adlandırılır. TDK’ya göre Sevda isminin anlamı; heves, istek, arzu ve aşırı sevgiden ortaya çıkan hastalıktır.

Sevda kız bebekler için verilir. Arapça kökenlidir. Sevda ismi Kur’an da geçiyor mu diye ebeveynler araştırabilir. Kur’an-ı Kerim’de geçmediğine rastlanır.

Oldukça güzel anlamlara sahip olan bu isim kız bebekler için tercih edilebilir. Aşk, muhabbet, aşırı istek, tutku ve heves bu isimde gizlidir. Kararınızı tam olarak verebilmeniz için isim analizi konusunda da sizlere bilgi vermek isteriz. Sevda isminin analizi yapıldığında bu kişilerin iradesinin güçlü olduğuna rastlanır. İdealleri ve amaçları uğruna çalışır didinirler. Zirveye çıkmak onlar için hedeftir. Bu konuda bazen bencil ve inatçı da olabilirler. Bazı zamanlarda kendilerini kontrol etme ihtiyacı hissederler.

Sevda isminin olumlu yönleri arasında kendine güven duygularından bahsedebiliriz. Kararlı ve açık sözlü olmaları, fikrini her yerde söyleyebilme cesareti olmaları kendine güveninden gelir. Önderlikten hoşlanan, maceraya atılmaktan korkmayan, yenilikleri seven, deneyimlerinden ders çıkaran özelliklere sahiptirler.

Olumsuz yönleri arasında karamsar ve kırılgan olmalarından bahsedilebilir. Zora gelemezler. Fikirlerini çabuk değiştirebilirler. Çabuk incinen ve çabuk sinirlenen kişiler olduğunu söyleyebiliriz. Bu özellikler bazen sorun yaratabilir.

Fiziksel özellikler içinde uzun boyundan bahsedilebilir. Atletik bir vücut yapısına sahiptirler. Omuzları geniş, gözleri iridir. Geniş alınlı ve ince dudaklıdır. Saçları gürdür. Kararlı ve etkileyici konuşurlar.

Eğer Sevda ismi benim kızımda olmalı diye bir düşünceniz oluştuysa kişilik analizini de inceleyerek daha doğru bir karar verebilirsiniz. Çocuğunuzun kişiliğinin nasıl olacağı bu analizlerde ortaya çıkaktadır. Sevda isminin kişilik analizinde bu kişilerin merhamet duygusunun yüksek olduğuna rastlanır. Romantik ve çekicidirler. Cömert ve sevecen kişilikleri bulunur. Romantik bir yapıya sahip oldukları için partnerini de mutlu ederler.

Sevda isminde ülkemizde birçok kişi bulunur. 96.898 kişinin adı Sevda olarak istatistiklerde yer almaktadır. En çok kullanılan 140’ıncı isimdir. Kız isimleri arasında ise 67’inci sırada yer almaktadır.

Bu isme benzeyen ve aynı zamanda uyum sağlayan diğer isimleri de merak ediyor musunuz? Sevda ismine benzeyen isimler şunlardır: Sevde, Seval, Sevcan, Sevnur, Sevdenur, Selnur, Sevilay, Sevil, Sevim, Sevdem, Sevgi, Hüda, Ceyda, Esma, Selma, Semiha, Ayda, Selda. Eğer uyumlu erkek isimleri araştırmasına girdiyseniz Sefa. Selim, Servet, Semih, Selcan, Seza, Süreyya uyumlu olabilmektedir.

Bu ismin caiz olup olmadığını merak edenler olabilir. Sevda ismi caiz mi araştırması da yapılabilir. Sevda sakıncalı isimler arasında bulunmamaktadır.

Birçok ünlü kişi Sevda adına sahiptir. Bu ünlüleri merak ediyorsanız hemen bilgiler sunabiliriz. Sevda ismini taşıyan ünlüler için oyuncular Sevda Erginci, Sevda Dalgıç örnek verilebilir. Manken Sevda Demirel de ünlüler arasında bulunur. Ses sanatçıları Sevda Özkaran, Sevda Karababa, Sevda Giray yine ünlüler arasında bulunur.

“Bir Zamanlar Çukurova” dizisini izleyenler varsa burada Sevda karakterini Nazan Kesal canlandırmaktadır. “Sen Çal Kapımı” dizisinde Sevda karakterini ise Sevcan Yaşar oynamaktadır. Kara Sevda ve Bir Deli Sevda dizilerini de hatırlatmak isteriz.

Sevda isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 9 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Yürek, gönül, kalp
  • 2 – Oğuzların Bozok Kolunun İnandığı Üç Gök Tanrısından Biri
  • 3 – Esmer Güzel Demektir.
  • 4 – Bir Şeye Karşı Hissedilen Şiddetli Arzu.
  • 5 – Şiddetli Sevgi, Aşk.
  • 6 – Kara Sevda, Mali Hülya, Melankoli.
  • 7 – Hüzün. İptila.
  • 8 – Heves, arzu, istek
  • 9 – Aşırı sevgiden doğan bir tür hastalık.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Söylenişi: sevda:
Kuran ‘da geçmiyor.

Sevda ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Sevda ismini kullanan 96.898 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Sevda ismini kullanan 20.728 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Sevda ismini kullanan 7.014 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Sevda ismini kullanan 5.001 kişi bulunmaktadır.

Sevda isminin Türkiye sıralaması

Sevda en çok kullanılan 140. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 67. isimdir.

Sevda ismini kullananların sayısı, son bir yılda 360 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Sevda isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Aşağıdaki grafik, Sevda isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Sevda isminin Harf Analizi

Kişiye Sevda ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

V : Kendi içine dönük, umursamaz birini çağrıştırır, v harfinin çok bir etkisi yoktur.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Sevda İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Sevda ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Sevda isminin anlamını gözden geçirin!

Sevda İsminin Numerolojisi

Sevda isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

S: yirmi iki
E: altı
V: yirmi yedi
D: beş
A: bir
TOPLAM: 61

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap