Settar İsminin Anlamı

settar-isminin-anlami-71761

Settar İsminin Anlamı

Settar ismi Kuran’da geçmese de Allah’ın isimlerinden birisi olarak erkek çocuklarına verilen bir isimdir. Bu ismi taşıyan çocukların işlerine düşkün ve sorumluluk sahibi insanlardır. Settar isminin anlamı örten demektir. Bu ismin Allah’ın hata ve günahları örten özelliğini yansıttığı düşünülür. 

Settar isminin TDK’deki anlamı için şunları söyleyebiliriz. Settar bağışlayıcı manasına gelir, Settar isminin anlamı da günahları ve ayıpları örten kişi demektir. Allah’ın bu sıfatı yani bağışlayıcılığını anlatmak için bu isim kullanılır. Sözlükteki anlamlarından birisi bağışlayıcı ve günahları örten olmakla birlikte diğeri ise ışıltıdır. Yani Settar aynı zamanda gümüş gibi parlayan ve dikkat çeken anlamında da kullanılan Arapça bir kelimedir.  

Settar isminin analizi özelinde bu ismin analizini yapmak için bütün harflerinin anlamına bakmak gerekiyor. Öncelikle Settar isminin anlamı ayıp ve günah kapatan olduğu için genelde bu ismi taşıyanların bağışlayıcı ve merhametli olduğu düşünülür. Ancak Settar ismini taşıyanlar aslında sosyal yaşantılarında bazı sorunlar yaşayabilir. Bu da onların bir işkolik olmasından ve sosyal ortamlarda çok başarılı olamamalarından kaynaklıdır. Sabırlı ve kuralcı olan bu kişiler aynı zamanda başarıya ulaşmak için adım adım ve planlı hareket ederler. Öte yandan risk almayı sevmeleri, abartıcı olmaları ve bağlanmaktan korkmaları nedeniyle de biraz zor kişilerdir. 

Settar isminin kişilik analizi dikkat çekicidir. Bu ismi taşıyan kişiler taklit konusunda yeteneklidir. Settar isminin anlamı olan bağışlayıcılıkla bağlantılı olarak anlayışlı ve sabırlı kişilerdir. Akıcı konuşmaları, neşeli ve eğlenceli tavırlarıyla da etraflarındaki herkesin dikkatini çeker ve beğenisini kazanırlar. İş hayatları ve kariyerleri bu ismi taşıyanlar için her şeyden önce gelir. Aşk hayatında ise Settar ismini taşıyanlar çok seçicidir, ancak aradıkları kişiyi buldukları anda ona bütün ilgisini vererek çok ihtimam gösterirler. 

Settar ismi caiz mi? Allah’ın isimlerinden birisi olan Settar isminin anlamı güzel olsa da bu ismi koyarken bütün anlamlarına bakmak ve ona göre bir karar vermek gerekir. Kesinlikle yasaklı ve caiz olmayan bir isim değildir. Ancak özellikle konulması gereken bir isim de olmayabilir. Çocuklarına bu ismi verecek olanlar öncelikle bir araştırma yapsa iyi olur. 

Settar ismine benzer isimler arasında Settar ismi erkek çocuklarına verilen bir isimdir. Settar isminin anlamı olan bağışlayıcı ve affedici ile birlikte bir çocuğa verilebilecek güzel isimlerden birisidir. Settar ismiyle uyumlu olan ve benzerlik taşıyan kız çocuğu isimlerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Setenay
 • Sevdakar
 • Senar
 • Selver
 • Sedanur

Oğlunun ismi Settar olanlar kızlarına Muattar, Sudenur ve Semanur gibi isimler de verebilirler. Aynı zamanda Settar ismi pek çok erkek çocuk ismiyle de benzerlik taşır. Bu isimleri de gözden geçirecek olursak şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Muattar
 • Serdar 
 • Soner 
 • Abdülssettar 
 • Sancaktar

Settar ismine sahip olan ünlüler açısından Settar ismine sahip olan ünlü sayısı fazla değildir. Settar isminin anlamı affedici olduğu için tercih edilebilir. Ama bu ismi taşıyan çok az ünlü vardır. Onlardan birisi de Settar Tanrıöğen’dir. Pek çok dizide oynayan ve çok beğenilen oyunculardan olan Tanrıöğen 1962 senesinde Denizli’de doğmuştur. Lisansı Arkeoloji ve Sanat Tarihi olsa da daha sonra oyunculuk yaparak hayatını kazanmaya başlamıştır. Bu ismi taşıyan bir diğer isim ise ressam Settar Behlülzade’dir. 1909’da Azerbaycan’da doğan Sovyet ressam Behlülzade eserlerinde halk sanatı ürünlerinden faydalanmıştır. Settar Körmükçü ise 1916 İstanbul doğumlu olan ve babası da kendisi gibi oyuncu olan bir tiyatro ve Karagöz sanatçısıdır. Settar Han da İran’daki anayasa devriminde önemli bir rol üstlenmiş bir siyasetçidir. 

settar-isminin-anlami-71761
Settar İsminin Anlamı

Settar isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 6 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Gümüş Gibi Parlayan Işıltı.
 • 2 – Allah (C.C.)’In Sıfatlarındandır. Setreden, Örten.
 • 3 – Ayıplan örten, bağışlayan anlamında Tanrı adı.
 • 4 – Ayıplan örten, bağışlayan anlamında Allah’ın isimlerinden biri.
 • 5 – Örten. Günahları örten, Allah. – Allah’ın isimlerinden “abd” takısı alarak kullanılır. Abdüssettar
 • 6 – Ayıpları örten, bağışlayan.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Settar ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Settar ismini kullanan 543 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Settar ismini kullanan 79 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Settar ismini kullanan 38 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Settar ismini kullanan 14 kişi bulunmaktadır.

Settar isminin Türkiye sıralaması

Settar en çok kullanılan 3645. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 1769. isimdir.

Settar ismini kullananların sayısı, son bir yılda 4 kişi artmıştır.

Settar isminin Harf Analizi

Kişiye Settar ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

Settar İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Settar ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Settar isminin anlamını gözden geçirin!

Settar İsminin Numerolojisi

Settar isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

S: yirmi iki
E: altı
T: yirmi dört
T: yirmi dört
A: bir
R: yirmi bir
TOPLAM: 98

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap