Serbest Ağırlık İle Çalışmanın Avantajı Nedir?

Serbest Ağırlık çalışmaları yaparken birçok kişi makineler ile çalışmayı tercih etse de, serbest ağırlıklarla çalışmanın da pek çok faydası olduğunu gözden kaçırmamalısınız. Serbest ağırlıklar ise barbell, dambıl gibi hareket eden objeler ile gerçekleştirilen çalışmalardır.

Vücut geliştirme programları genel olarak; serbest ağırlıkla yapılan çalışmalar, vücut ağırlığı ile yapılan çalışmalar ve makineler ile yapılan çalışmalar olmak üzere 3 farklı teknik ile uygulanmaktadır. Her çalışma şeklinin kendi içerisinde artı ve eksi yönleri bulunduğunu da hatırlatmakta yarar var.

Çalışma şeklinizi tercih ederken; deneyim seviyeniz, vücut tipiniz, genetik yapınız gibi faktörleri de göz önünde tutarak seçim yapmanız gerekmektedir. Ağırlık çalışmanızın esas amacının, kaslarınızın ağırlıklar karşısında direnç göstermesine dayandığını unutmamalısınız.

Serbest Ağırlığın Avantajları

Serbest Ağırlık Çalışmanın Yararları;

Kullanışlılık

Serbest ağırlıkla yapılan çalışmalar, makinelerde yapılan çalışmaların aksine gerçek hayatta sergilediğiniz hareketlere çok daha yakındır. Serbest ağırlık çalışmaları, üç düzlemde uygulanmaktadır. Ağır bir market poşeti taşırmaya benzer, dumbell ile çalışmak.

Denge Kurmak

Kolay Serbest Ağırlık ile yapılan egzersizler, tüm vücut kaslarınızı çalıştırmaya yardımcı olur. Üstelik bunu, aynı zaman içerisinde bir arada tüm kaslarınızı çalıştırarak yaparlar. Bu durum ise vücudunuzun belirli bir dengede çalışmasında etkilidir. Koordinasyon ve denge özelliklerinizi arttırmanıza destek sağlarlar.

Serbest Ağırlık ile Kalori Yakımı

Denge kurma konusunda söz ettiğimiz gibi tüm kasların aynı zamanda birlikte çalışması, yakılan kalori miktarını da yükseltecektir. Ayrı ayrı egzersizlerde ayırmanız gereken zamandan, çok daha kısa bir sürede yüksek oranda kalori yakmanız mümkün olacaktır.

Verimlilik ve Performans

Serbest ağırlıklarla çalışırken, kaslarınızı bu ağırlıkların dengede durması için efor saf ederek çalıştırırsınız. Makine çalışmalarında ise daha gelişi çalışabiliyorsunuz. Uyguladığınız her tekrar sayısı tüm kasları yeniden çalıştırmanız anlamına geldiğinden, kısa sürede çalışma performansınızın ve verimliliğinizin arttığını fark edebilirsiniz.

Sakatlığı Engeller

Serbest ağırlıklar ile çalışma yöntemi sayesinde olası sakatlanmaların önüne geçebilirsiniz. Vücudun her iki yan bölgesinde bulunan kasların, eşit bir şekilde çalışmasını sağladıklarından sakatlanma riskinizi en aza indirecektir.

Doğal Çalışma Sağlar

Egzersiz yaparken barın ilerlediği yön tamamen doğaldır. Vücudunuzu tehlikeli bir duruma sokacak, kendi kapasitenizden çok daha yüksek ağırlıklar taşımak zorunda kalmazsınız. Çalıştığınız serbest ağırlık, zaten maksimum kaldırabileceğiniz seviyede olacaktır.

Serbest Ağırlık Tüm Kasları Geliştirir mi?

Çalışma sırasında gerek duyulması halinde temel kasların yanı sıra sabitleyici kasları da kullanmak durumunda kalırsınız. Ağırlığı kontrol etmek, sabit tutmak, dengede kalabilmek gibi durumları kontrol edebilmek için tüm kaslarınızdan destek almanız gerekebilir.

Fonksiyoneldir

Serbest ağırlık ile çalışmak, sizi makinede olduğu gibi sabit kılmayacaktır. Dumbell gibi serbest ağırlıkları kullanarak çalışacağınız yeri, çalışma şeklini siz belirleyebilirsiniz. Ağırlığınızın yanında olduğu her yer, size spor salonu gibi çalışma imkanı sunacaktır.

Serbest Ağırlığın Avantajları
Ağırlık Çalışmalarının Genel Sağlığa Faydaları;
Fiziksel becerilerinizi geliştirir,
Diyabeti engeller ve kontrol altında tutulmasını sağlar,
Metabolizmayı hızlandırır,
Kardiyovasküler sağlığınızı korur,
Yüksek tansiyonun önüne geçer,
Kronik ağrıların oluşumunu engeller,
Kan lipidlerini iyileştirir,
Vücuttaki kemik yoğunluğunu arttırır,
Depresyonu engelleyerek, özgüveni arttırır,
Genç kalmanıza yardımcı olarak, yaşlanma faktörlerinin önüne geçer,
İlerleyen yaşlarda meydana gelecek kas kaybını engeller,
Uyku düzeninizi yapılandırır ve daha kaliteli uyumanızı sağlar,
Vücutta oluşan kanser riskini en aza indirir,
Kilo verme programı uyguluyorsanız, kas kaybetmenize engel olur

Serbest ağırlık ile çalışmanız yukarıda belirttiğimiz gibi genel ve spesifik olarak pek çok yönden yararlıdır. Kişisel tercihlerinize uygun olması halinde, serbest ağırlıklar ile çalışmanız diğer yöntemlere göre çok daha faydalıdır diyebiliriz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol