Semiz Otu Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Yemeklerde Kullanımı ve Faydaları

Semiz otu ile lezzetli yemekler yapılır. Düzenli kullanımı ile hastalıklara iyi gelen sebzedir. Farklı tariflerle faydalarından yararlanabilirsiniz.

Semizotu

Semiz Otu Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Yemeklerde Kullanımı ve Faydaları Günümüzde sağlık konusunda çok sayıda faydalı bitki ve sebze yer alıyor. Kimi otlar vardır ki doğal yollardan yetişmesi sebebi ile tam bir şifa kaynağıdır. Organik olan yetişen şifa deposu bitkiler arasında yer alan semizotu sağlık açısından oldukça yararlı bir bitki türüdür.

Temiz otlak ve yaylalarda yetişen semizotu şifalı ot türü olması sebebiyle tüketilmesi önerilen bir vitamin deposudur. Semizotunun faydaları kanıtlanmış ve aynı zamanda değişmeyen bir gerçektir. Tüm faydalarına rağmen semizotu zararları ya da yan etkileri çok görülmez.

Semizotu Nasıl Saklanır?

Semiz Otu Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Yemeklerde Kullanımı ve Faydaları
Semiz Otu Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Yemeklerde Kullanımı ve Faydaları

Faydalı bir bitki ve ot türü olan semizotu el değmemiş yaylalarda yetişen bir ottur. Ancak semizotu köklerinden alınan bir parça ile ekilerek de yetişebilir. El ile emek verilerek toplanan semizotu buzdolaplarının sebze raflarında ya da bulunmayan mevsimler için yine buzdolaplarının soğutucu bölmelerinde kaliteli bir saklama poşeti içerisinde uzun süre tazeliğini korur.

Ayrıca ev gibi ortamlarda kiler gibi soğuk bölümlerde de semizotu sağlıklı bir şekilde saklanır. Semizotu kış ve yaz aylarında her zaman bulunan bir sebze türüdür.

Ancak mevsiminde tüketmek daha faydalıdır. Buzdolaplarında muhafaza edilen ve saklanan semizotunu vakit geçmeden tüketmek önem arz eden diğer bir detaydır.

Semizotu Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Sağlıklı bir vücut yapısı için önemli bir bitki olan semizotunun çok sayıda yemeği yapılır. Zeytinyağlı, kıymalı, bulgurlu yemeği yapılan semizotu içeriğinde çok sayıda mineral bulunur. Antioksidan madde ile birleşen mineral deposu semizotu yemeği damak lezzetine göre renklendirilebilir. Eski zamanlarda ekşimik adı ile bilinen semizotu mineral bakımından oldukça zengin bir besindir.

Semizotu yemeği her yöreye ya da  her şehre göre farklı bir şekilde kullanılarak yemek olarak tüketilecek bir ot çeşididir. Semizotu taze yoğurt ve sarımsak ile birleştirilerek çok lezzetli bir salata olarak ta tüketilebilir. 

Semizotu Faydaları

Eski zamanlardan gelen bir sebze olan semizotu içeriğinde yer alan antioksidan madde sebebi ile vücudu destekler.

Saymakla bitmeyen semizotu faydaları arasında birçok önemli detay vardır. Kalp sağlığını koruyan semizotu bu sayede kötü kolesterolü tolere eder. Kalp spazmını önleyici özelliklere sahip olan semizotunun insan vücudu üzerinde etki ettiği tek organ olan kalp üzerinde koruyucu görevi vardır.

Özellikle kan hastalıklarına karşı oldukça baskılayıcı bir ot türüdür. Böbrek fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı olan semizotu çiğ olarak tüketildiğinde fayda iki kat artar. Semizotunun faydaları arasında en önemli olan özellik kabızlığı giderici olmasıdır. Bağırsak enfeksiyonu konusunu önleyici mineralleri içeren semizotu faydaları fazla bir ottur.

Semizotu Nelere İyi Gelir?

Sağlık açısından oldukça zengin bir besin olan semizotu birçok hastalığı  tedavi ediyor. Kalp sağlığı üzerinde tedavi edici özelliği ile bilinen semizotu çiğ ya da pişirilerek tüketilen bir besindir.

Sindirim sisteminde ters giden durumları tedavi eden semizotu içeriğinde çok sayıda omega 3 yağı yer alır. Metabolizmayı hızlandıran semizotu vücutta birçok organa faydalı olur.

Kanser hastalığı yaşayan kişilere önerilen semizotu genel olarak Akdeniz bölgesinde yetişen bir ottur. Besin değeri bakımından zengin olması sebebi ile çok sayıda hastalığa karşı direnç sağlar.

Semizotu İçindeki Vitaminler

Diyet yapan tüm kişilere de tavsiye edilen semizotu içerisinde yüksek miktarda omega 3 vitamini vardır. Ayrıca semizotu lif oranı yüksek bir ot türüdür. Semizotu içerisinde yer alan vitaminler arasında A, B, C vitaminleri vardır.

Yeşil yapraklı bir ot olan semizotu kalsiyum, potasyum, demir ve magnezyum gibi vitaminleri içerir. Bu bakımdan tüm bireyler tarafından semizotu yemeği tüketilmesi önerilir.

Semizotu Kalorisi

Sağlıklı bir vücut yapısı için tüketilmesi gereken semizotunun kalorisi oldukça düşük bir miktardadır. Ancak buna karşın besin değeri oldukça yüksektir. Düşük kalorili bir sebze olması sebebi ile diyet yapan kişilerin listesinde mutlaka yer almalıdır.

Belirli aralıklarla tüketilen semizotu sayesinde vücuda kalori eklemesi kesinlikle yapılmaz. Bu bakımdan diyet yapan tüm kişiler kesinlikle diyet listelerine düşük kalorili olan semizotunu eklemelidir. Semizotu faydaları diyet yapanlar için oldukça fazladır.

Semizotu Zararları

Semizotu zararları merak edilen bir konudur. Oldukça faydalı bir bitki, ot ya da sebze olarak bilinen ve tüketilen semizotunun insan vücuduna hiç bir ciddi yan etkisi yoktur. Ancak her konuda olduğu gibi bu konuda da aşırıya kaçmamak gereklidir. Ekşimtrak ve biraz tuzlu bir yapıya sahip olan semizotunu ekşi sevmeyen kişiler tüketemez. Semizotu zararları yok denecek kadar azdır, fakat aynı gün içerisinde de fazla tüketilmesi önerilmez.

Nisan ve Mayıs yağmurlarıyla birlikte yetişmeye başlayan semizotu ekşi sevmeyen kişilerde mide ağrısı problemi ortaya çıkartabilir. Çocuk gelişiminde faydası olan semizotunun hamilelik döneminde tüketilmemesi önerilir.

Semizotu tüketiminde aşırıya kaçmak ishal gibi sorunlara yol açar. Bu bakımdan yeteri kadar semizotu tüketmek gereklidir. Ayrıca yeşil sebzelere alerjisi olan kişilerin tüketmemesi gereken semizotu cilt üzerinde kaşıntı ve kızarmaya yol açabilir. Fazla tüketilen semizotu alerjik belirti göstererek farklı sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bin bir çeşit faydası olan semizotu diğer konularda olduğu gibi uygun ölçülerde tüketilmelidir. Bunun aksi olan durumlarda ise istenmeyen sorunlar az da olsa ortaya çıkabilir. Semizotu faydaları olan semizotunun düşük seviyede zararı olabilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap