Semai İsminin Anlamı

semai-isminin-anlami-50461

Semai İsminin Anlamı

Oldukça farklı olan ve enerjisi ile duyanları etkileyen Semai ismi, erkek bebekler için sıklıkla tercih ediliyor. Erkek çocukları olan ya da olacak ebeveynler de  Semai isminin anlamı nedir sorusunun cevabını merak ediyor. Semai ismi oldukça eski bir döneme hitap ediyor. Semai ismi öncelikle türetildiği Sema ismi ile ortak bir anlama gelebiliyor. Sema gök ve hava anlamlarına sahipken Semai de buradan gelen yani göğe ve havaya ait olan anlamlarını taşıyabiliyor. Bunun dışında Semai, sanatta da sıklıkla kullanılan bir kavram olarak biliniyor. Özellikle müzikte ve şiirde belirli makamlar ve hece ölçüleri semai kelimesi ile ifade edilebiliyor. 

Bu ismi merak eden ve de bu ismi koymada karar kılan kişiler için gündemde olan bir diğer soru ise Semai ismi Kur’an’da geçiyor mu sorusu oluyor. Bu sorunun cevabı ise; Semai isminin Kur’an üzerinde doğrudan bulunmadığı olarak verilebilse de bu ismin kökeni olan Sema kelimesinin ve isminin Kur’an’da geçtiği olarak verilebilir. Semai ismi köken olarak ya da doğrudan bir şekilde Kur’an-ı Kerim üzerinde geçse de geçmese de konulması herhangi bir sorun yaratmıyor. Çünkü ismin anlamı kötü çağrışımlara sebebiyet vermiyor. Bu ismin çocuklarda ve özellikle erkek çocuklarda kullanılması ise caiz olarak biliniyor. 

Semai isminin anlamı Arapçadan geliyor. Kökeni olan Sema kelimesi de Arapça diline ait olan bir kelime olarak biliniyor. Yıllar boyu süregelen iç içe yaşamlar sonucunda bu isim artık bizim dilimizde de kullanılabilen bir isim haline geldi. Semai ismi ülkemizde İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde çok sık kullanılıyor. Daha çok eski bir isim havası olduğundan son yıllarda kullanım durumu stabil olarak gözlemleniyor. Duyum olarak ve söyleyiş olarak kolay bir isim olarak bilinen Semai ismi, barındırdığı harfler nedeniyle de zorluk çıkartmıyor. Bu sebeple farklı dillerde de rahatlıkla söylenebiliyor. Çoğu zaman Sema ismi ile karıştırılabiliyor. Semai ismi nadiren de olsa kız çocuklarda da görülebiliyor. Ancak yoğun kullanımı erkek çocuklarda görülüyor. 

Semai isminin çocuğunda olmasını isteyen kişiler araştırmalarda Semai ismine sahip olan ünlüler sorusunun da cevabını arıyor. Bu sayede çocuğa nasıl bir ismin konulacak olduğu gözlemlenmiş oluyor Ya da ünlü birisinin Semai ismini taşıması bir ilham kaynağı olarak kullanılabiliyor. Müzisyen Semai Semir, bu ünlü isimlere bir örnek olarak verilebilir. Bu isim ünlü kişilerde çok fazla kullanılmıyor. Bu sebeple benzer bir isim olan Semavi ismi de bir diğer kullanım çeşidi olarak görülebiliyor. 

Semai ismi kullanılmadan önce Semai isminin analizi konusunda araştırmalar yapmak gerekiyor. Tüm bu analizler ismin yapısına, harflerin sayısına ve hissettirdiklerine göre gerçekleştiriliyor. İsmin anlamı da bu konuda oldukça önemli bir yere sahip. Semai ismi taşıdığı anlamın da verdiği etkiyle yükseklik, birincilik, doğallık enerjisi taşıyor. Öncülüğü ve liderliği simgeliyor. Bu isim içerisinde yer alan harfler tek tek incelenerek daha detaylı bir analiz gerçekleştiriliyor. Öncelikle bu isimde her bir harf bir defa kullanılmış. Bu durum her harfin gücünü eşit bir miktarda yoğunlaştırdığını gösteriyor. S harfi mücadeleyi ve gücü simgeliyor. E harfi başarıyı ve azmi aynı zamanda sabrı simgeliyor. M harfi eşitliği ve adaletli bir yapıya sahip olmayı simgeliyor. A harfi öncülüğü, liderliği ve farklılığı simgeliyor. İ harfi ise hümanistliği, empatik yaklaşımı simgeliyor. Tüm bunlar birleştirildiği zaman Semai ismini taşıyan biri bu enerjilere sahip oluyor. 

Semai isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Semaya, Göğe Havaya Ait.
  • 2 – Gökten Düşmüş. Allah Tarafından Olan, İlahi.
  • 3 – – İşitme Esasına Dayalı Olarak Öğrenilen, [Bakınız: Semavi].

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Söylenişi: sema:i:
Kuran ‘da geçmiyor.

Semai ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Semai ismini kullanan 139 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Semai ismini kullanan 22 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Semai ismini kullanan 4 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Semai ismini kullanan 12 kişi bulunmaktadır.

Semai isminin Türkiye sıralaması

Semai en çok kullanılan 5638. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 2812. isimdir.

Semai isminin Harf Analizi

Kişiye Semai ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

Semai İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Semai ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Semai isminin anlamını gözden geçirin!

Semai İsminin Numerolojisi

Semai isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

S: yirmi iki
E: altı
M: on altı
A: bir
İ: on iki
TOPLAM: 57

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap