Selülit Nedenleri ve Alınabilecek Önlemler

Sağlıkta doğru bilinen en yeni yanlışlar bugüne kadar özelikle de omega 3, kalsiyum, kahve ve glukozamin hakkındaki son yapılan araştırmalar neticesinde gündem..

Sağlıkta doğru bilinen en yeni yanlışlar bugüne kadar özelikle de omega 3, kalsiyum, kahve ve glukozamin hakkındaki son yapılan araştırmalar neticesinde gündem oluştururken sizler için bu konulardaki yenilikleri hazırladık.

Omega 3 alımının zamanın olduğu yani mevsimine göre alınması gerektiği düşünülürdü fakat günümüzde yapılan araştırmalarla bu düşüncenin büyük bir yanlış olduğu ortaya çıktı. Omega 3 yağı genelde balıklarda ve farklı besinlerde bulunan özelliklede bedenimiz için olması şart bir yağ asididir.

Asla mevsimsel tüketim zorunluluğu yoktur yani her an her mevsim alınabilen bir yağ asididir.

Doğal olanı en büyük nimet sayılan omega 3 yağ asidi balıktan başka cevizden, keten tohumundan alınabilir bunları temin edemeyen ya da yemeyi sevmeyenler için omega 3 kapsüllerinden almalıdır. Her yaşta alınması gereken beyin ve beden için zengin kaynaklardan biridir.

Kalsiyum desteğinin alınması gereken akşam saatlerinde alındığında kişilerde böbrek taşı yapacağı söylentisini işitmişsinizdir. Özelliklede uzmanlar bu tür uyarıları abartır ve gece alınan kalsiyum desteği taşınız varsa taşlar büyüyor, çoğalıyor gibi açıklamalarda bulunurlardı.

Kalsiyum desteği özelikle de osteoporozla mücadelede, koruma ve tedavide büyük öneme sahiptir. Kalsiyum desteği özellikle gece alındığında zarar değil yarar sağlamaktadır kişilerde uykuyu desteklemektedir.

Kalsiyum desteklerini kullanırken özellikle dikkat etmeniz gereken dozudur ve bol sula desteklenmelidir. İki yolla doz belirlenir yüksek ya da düşük doz önerileri vardır.

Kalsiyum desteklerini alırken doktora danışmak en doğru karardır ve oldukça uygun fiyatlarda alınanlarda oldukça etkili sonuçlar vermektedir.

Glukozamin eklem kıkırdağının yapısında bulunman glukozamino glikan oluşumunu destekleyen bir maddedir. İçeriğinde bulunan amino grup şeker ve yapısında da glikozamino, glikan ve kitin içermektedir.

Genelde doğal kabuklu deniz hayvanlarının kabuklarından elde ediliyor. Doktor tavsiyesi olarak kullanılması gereken bu destek genelde eklem kıkırdağında oluşan harabiyetine bağlı ağrıyı azaltırken bu oluşumda meydana gelecek aşınmayı da yavaşlatmak için öneriliyor.

Hastaların yaşadığı osteoartrit, travma veya incinmeye bağlı kıkırdak hasarlarında onarıcı bir etkiye sahip olan bu destek bir yaşlanmaya bağlı romatizma ve spor yaralanmalarında ya da kaza sonucu oluşan başka nedenle meydana gelen kıkırdak hasarı ya da harabiyetinin giderilmesinde kullanımı önerilmektedir.

Bu kadar çok yararı olan fakat dikkatli kullanılmasında yarar vardır. İçeriğiyle kişilerde deniz ürünleri ya da deniz kabuğuna karşı alerji gelişebiliyor.

Kan şekeri yükselmeleri görülebiliyor özellikle midenin tepkileri artabiliyor. Yani bu desteği her spor yapan ya da eklemlerim ağrıyor diyen kişilerin kullanması sakıncalıdır.

Kahveyle ilgili bilinen özelliklede diyetisyenlerin kahve için tokluk hissi verir gibi açıklamaları doğru sanıp öğrendiğimiz yanlışlar arasında fakat kahve aksine kafein vücutta hipoglisemiyi yükselttiği için kişilerde açlık krizleri yaşamasına neden olabilir.

Hipoglisemi sürecinde tüketilen kahve kişilerde yorgunluk, bitkinlik, uyku hali gibi olumsuzlukları ortadan geçici bir süre kaldıra bilir çünkü kafein içinde uyarıcı etki olduğu için bu sorunların ilerlememesi için kontrollü sürelerde ve miktarlarda tüketilmesi gereklidir.

Özelliklede kafein içimi sırasında sigara kullanan biriyseniz asla bu iki zararlı içeriği bir arada kullanmamanız en doğru seçenek olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap