Selman İsminin Anlamı

selman-isminin-anlami-55516

Selman İsminin Anlamı

Hamilelik haberini alan her anne baba için isim koyma süreci çok heyecan vericidir. Ebeveyn adayları birçok isimle ilgili araştırma yapar. Ebeveyn adaylarının araştırdığı konulardan biri “Selman isminin anlamı nedirolduğunu söyleyebiliriz. Selman ismi; sevme ve aşk duygusu anlamına geliyor. Selman ismi aynı zamanda huzur, erinç ve barış içinde bulunma anlamlarında da kullanılıyor. Selman isminin anlamı çok geniştir. Söylenişi açısından da kulağa hoş geliyor. Bu özelliklerden dolayı Selman ismi erkek bebek bekleyen ailelerin tercihi haline gelmiştir.

Türkiye’de Selman isminin popülerleşmesiyle birlikte pek konuda isimle ilgili merak edilmeye başlamıştır. “Selman ismi Kuranda geçiyor mu” merak edilen soruların başında geliyor. Selman ismi Kuranda geçmiyor. Selma, Farsça ve Arapça kökenli bir isimdir.

İsimler aracılığıyla karakter analizi çok kolay yapılabilir. İsim yorucuları tarafından Selman isminin anlamı barışı simgelemesi şeklinde belirtilmiştir. Barış simgelemesinden dolayı bir bebeğe koyulabilecek isimlerin başında geliyor. Selman ismi, karakteristik özelliğiyle anne ve baba adayları tarafından çok beğeniliyor. Erkek bebeklere koyulabilecek isimler listesinde Selman ön sıralarda yer alıyor.

Selman isminin Türkiye’de popülerlik derecesi çok merak ediliyor. Selman ismi son dönemlerde bebeklere çok koyulmaya başlamıştır. Türkiye genelinde Selman isimli, 20.671 kişi var. Türkiye’de en çok kullanılan 704. isim Selman’dır. Son bir sene içinde Selman ismini kullananların sayısındaki artış 84 kişidir. Erkek isimleri içinde 317. en fazla kullanılan isim diyebiliriz. İstanbul’da Selman ismini kullanan kişi sayısı 3.539’dur. İzmir’de 780, Ankara’daysa 917 kişi Selman’ı kullandığını söyleyebiliriz.

Tüm isimlerde olduğu gibi Selma içinde harf analizi yapılabilir. Selman, toplum nezdinde karakteristik özellikli isimdir. Selman isminin baş harfi S, hayalperest kişiliği ifade ediyor. E harfi, sıkıntıları bertaraf etmek adına mücadeleyi çağrıştırmaktadır. L harfi, sanatsal yeteneği olan kişiliği yansıtıyor. M, ticarete karşı merakı olan karakteri temsil ediyor. A harfi hem atılgan hem de enerjik anlamı barındırıyor. N, sağduyusuyla dikkat çeken kişileri işaret ediyor.

Türkiye’de Selman ismi popüler hale gelmesine rağmen ünlüler arasında çok kullanılmıyor. Selman ismine sahip ünlüler konusu için sadece birkaç isim belirtebiliriz. Piyanist, Türk besteci ve orkestra şefi Selman Ada, Amerikalı biyokimyacı Selman Abraham Waksman’ı örnek verebiliriz. Ayrıca Selman ismiyle benzerlik taşıyan kişileri de bu kategori içine ekleyebiliriz. Selman-ı Farisi, ünlü sahabedir.

Uzmanlar Selman isminin analizi konusunda çeşitli söylemlerde bulunmuştur. Selman isimli kişiler genellikle duygusallardır. İnce fikirli ve romantik olmalarıyla da dikkat çekiyorlar. Selman ismi koyulan kişilerin karakter özellikleri arasına sıcakkanlı olmalarını ekleyebiliriz. Güzel konuşma ve insanları ikna etme noktasında çok beceriklidirler. Maddi konulardan çok maneviyata önem verirler. Aşk, Selman ismi taşıyıcılarını temsil ediyor. Kalplerini herkese çok rahat açabiliyorlar. Dürüst olmalarına rağmen eleştirilmekten asla hoşlanmazlar. Rahatlıklarından asla ödün vermemeleri diğer dikkat çekici noktadır.

Selman ismi gelenek ve görenek açısından çok inceleniyor. Selman gelenek ve görenek bakımından erkek çocuklarına koyulabilecek isimlerdendir. Kuranda geçmedi halde anlamından dolayı bu ismi koyma koymayla ilgili ebeveynlerin çok iyi düşünmesi gerekiyor. Sakin, fedakâr, inancı yüksek, romantik gibi birçok özelliği temsil ettiği için aileler tarafından bebeklere mutlaka koyulmalıdır.

Selman isminin benzerleri, ses uyumu bakımından ele alındığını söyleyebiliriz. Selman ismiyle benzerlik taşıyan isimleri şöyle ifade edebiliriz: Salman, Selmi, Selmani, Osman, Telman’dır. Selman ismiyle uyum sağlayan kız isimleri de vardır. O kız isimlerini şunlardır; Selma, Selminaz, Selime, Selvi, Neriman, Selmin, Selin, Leman, Asuman ve Selver’dir.

Selman isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Aşk, Sevme Duygusu
  • 2 – Selman-ı Farısi, ünlü sahabe.
  • 3 – Barış içinde bulunma, huzur, erinç

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Selman ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Selman ismini kullanan 20.671 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Selman ismini kullanan 3.539 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Selman ismini kullanan 917 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Selman ismini kullanan 780 kişi bulunmaktadır.

Selman isminin Türkiye sıralaması

Selman en çok kullanılan 704. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 317. isimdir.

Selman ismini kullananların sayısı, son bir yılda 84 kişi artmıştır.

Selman isminin Harf Analizi

Kişiye Selman ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Selman İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Selman ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Selman isminin anlamını gözden geçirin!

Selman İsminin Numerolojisi

Selman isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

S: yirmi iki
E: altı
L: on beş
M: on altı
A: bir
N: on yedi
TOPLAM: 77

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap