Selçuk İsminin Anlamı

Çocuklarınız için vermeyi düşündüğünüz isimleri en ince ayrıntısına kadar incelemeniz oldukça doğru bir harekettir. İsmin ne anlama geldiği, yapılan analizler, isme dair olumlu ve olumsuz özelliklerin incelenmesi tüm ebeveynler tarafından yapılmalıdır. Popülaritesini hiçbir zaman yitirmeyen isimlerden bir tanesi Selçuk’tur. Anlamı da oldukça güzeldir. Selçuk isminin anlamı nedir araştırmaları son zamanlarda daha fazla artmıştır. 

Selçuk, zenginlik ve varlık anlamlarına gelmektedir. Armağan, ödül, mükafat olarak da değerlendirilmektedir. Sel gibi akan, akıcı demektir. TDK’ya göre Selçuk isminin anlamı, güzel konuşma yeteneği olan demektir. 

Selçuk, İzmir’in güneyinde bulunan bir semtin adıdır. Antik çağda önemli bir yere sahip olmuştur. Birçok tarihi yapılarıyla ünlü olduğu için turizmde bir merkez konumundadır. 

Selçuk ismi erkek bebekler için verilmektedir. Türkçe kökenlidir. Oldukça güzel ve hoş anlamlara sahip olduğu için birçok kişinin tercihleri arasında bulunmaktadır. Selçuk Kur’an da geçiyor mu diye baktığımızda geçmediğini görmekteyiz. 

Bazı isimler yıllar sonra bile tercih edilerek özel bir yere sahip olmaktadır. Selçuk ismi bunlardan biridir. Etkileyici söylenişinden başka derin anlamları içermektedir. Selçuk isminin analizi incelendiğinde bu kişilerin dostlarının az ve öz olduğu görülür. Arkadaş tercihlerinde oldukça seçicidirler. Sevdiği kişilere çok önem verirler. Onlara normalden fazla bağlanarak başka kimseyi görmezler. Duygusal olmalarıyla birlikte geniş bir yüreğe sahiptirler. 

Olumlu yönleri arasında arkadaş canlısı ve yumuşak huylu olduğunu söyleyebiliriz. Sosyal kişilikleri vardır. Huzurlu ortamlarda yaşamayı seven tatlı dilli kişilerdir. Nezaketli, uyumlu, iyi niyetli olmaları onların birçok dost edinmesini de sağlamaktadır. Uzlaştırma özelliği bazılarının arasını da yapabilir. 

Olumsuz yönleri olarak titiz olmaları birlikte yaşadığı kişilere sıkıntı verebilir. Sorgulayan ve kuşkucu tavırları da bulunmaktadır. Detaylara önem vermesi bazen karşısındaki insanı zor durumda bırakabilir. 

Fiziksel özellikler olarak düzgün vücut hatlarına sahip olduğu söylenebilir. Pürüzsüz cilt, kaşların arası açık, gamzeli ve düz saçlıdırlar. Atletik yapılarıyla dikkat çekerler. Kalın bir ses tonuyla konuşurlar. 

İsimler için kişilik analizleri de yapılmakta ve anne babaların en doğru isme ulaşmaları sağlanmaktadır. Selçuk isminin kişilik analizi yapılacak olunursa; bu kişilerin sorumluluk sahibi ve işine önem veren insanlar olduğu görülür. İşinde başarılıdırlar. 

Kişiliklerinde sert bir mizaç dikkat çeker ama onların oldukça iyi niyetli insanlar olduğunu söyleyebiliriz. Sezgileriyle hareket etmelerinin sonuçlarını iyi yönde alırlar. Çalışkan oldukları için maddi sıkıntı da çekmezler. Tutumlu oldukları için de savurganlığı sevmezler. Partnerine önem verirler ve onu kıskanırlar. 

Yapılan istatistik sonuçlarına göre ülkemizde 59.694 kişinin adı Selçuk’tur. En çok kullanılan 281’inci isimdir. Erkek isimleri arasında 134’üncü sırada yer alır. 

Dinimiz açısından bebeğe verilecek olan ismin caiz olması gerekir. Selçuk ismi caiz mi araştırmasında sakıncalı isimler arasında olmadığı görülmüştür. Anlamlarını inceleyerek erkek bebekleriniz için rahatlıkla tercih edebileceğiniz isimler arasında bulunmaktadır. 

Benzer isimler araştırması yapmak ebeveynlerin ufuklarını daha da açabilmektedir. Hem ikinci isim düşünenler için de faydalı olmaktadır. Selçuk isminin benzerleri; Selim, Selahattin, Selçik, Selami, Selman, Selami, Sergen gibi erkek isimlerinin yanı sıra Selma, Selda, Selin, Selek, Seval, Sevgi, Sevcan gibi kız isimleri de uyumlu olmaktadır. 

Ülkemizde bu isme sahip olan birçok ünlü kişi bulunur. Selçuk ismini taşıyan ünlüler arasında sanatçılarımız Selçuk Yöntem, Selçuk Balcı, Selçuk İlkan, Selçuk Ural, Selçuk Tekay bulunmaktadır. 

“Sadakatsiz” dizisini izleyenler varsa burada Selçuk karakterini Şevval Sam’ın oğlu Tarık Emir Tekin canlandırmıştır. “Seversin” dizisinde Selçuk karakteri Yiğit Dikmen tarafından hayat bulmuştur. 

Selçuk isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Zenginlik, varlık
  • 2 – Ödül, armağan, mükafat
  • 3 – Sel Gibi Akan, Hızlı, Akıcı.
  • 4 – Xı. Anadolu, Kafkaslar Ve Orta Doğuda İmparatorluk Kuran Türk Topluluğunun Hükümdarı.
  • 5 – Güzel konuşma yeteneği olan, uz dilli.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Selçuk ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Selçuk ismini kullanan 59.694 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Selçuk ismini kullanan 13.854 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Selçuk ismini kullanan 4.636 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Selçuk ismini kullanan 3.027 kişi bulunmaktadır.

Selçuk isminin Türkiye sıralaması

Selçuk en çok kullanılan 281. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 134. isimdir.

Aşağıdaki grafik, Selçuk isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Aşağıdaki grafik, Selçuk isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Selçuk isminin Harf Analizi

Kişiye Selçuk ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

Ç : Zevk sefa düşkünü çağrıştırır, bu harfi içermese de olur.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

Selçuk İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Selçuk ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Selçuk isminin anlamını gözden geçirin!

Selçuk İsminin Numerolojisi

Selçuk isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

S: yirmi iki
E: altı
L: on beş
Ç: dört
U: yirmi beş
K: on dört
TOPLAM: 86

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap