Sel İle İlgili Sözler

Sel İle İlgili Sözler

Sel İle İlgili Sözler Sel, suların taşması durumudur ve hem gerçek hem de mecaz anlamlarda sıklıkla kullanılır. Bu nedenle sel ile ilgili sözler çok farklı duyguları anlatan cümlelerden oluşur.  Sel yaşanması sonucunda pek çok alan büyük hasarlar görür. Bir başka deyişle, sonuçları çeşitli felakete yol açabilir. Ancak sel deyince akla duygu seli, sevgi seli, insan seli gibi sözcüklerin geçtiği güzel sözler de gelir. Bu cümlelerde anlatılmak istenen düşünce ise duyguların yoğunluk dereceleridir. Âşık olan insan sel de kalmış gibi sırılsıklam olabilir. Kalpte yaşanan duygular, içine sığmayarak taşabilir ve sel felaketini andırabilir.

Sel ile ilgili yazılan çoğu söz, sel altında kalan,  çeşitli duyguların, hayallerin, anıların yok olmasına neden olabilir. Durgunluğun değil taşkınlığın yaşandığı durumlarda sel ile ilgili sözler bu durumları özetleyen bir nitelik taşır. İnsanlar hayatta pek çok durum ile karşılaşırlar ve bu durumlar bazen mutlu bazen de üzücü yıkımlara neden olabilirler. Önemli olan sel altında kalan duyguların gün yüzüne çıkmasını sağlayarak, yeniden savaşmak ve yok olmamak için güçlü kalabilmektir.

Sel İle İlgili Sözler

Sel İle İlgili Sözler

Sel kaderiniz olmamalı.

Sele dur diyecek el, insan elidir.

Önlem al, selden korun.

Yaptıklarımızın karşılığını doğa verir.

Sen onu korursan oda seni korur.

Dokunma düzenime, dokunma doğama.

Ağaç ekersen selle mücadele edersin.

Sel gelip geçer önemli olan neleri götürdüğüdür.

İnsanlara en çok zarar veren kendileridir.

Bugün yaptıklarınızın karşılığını yarın alacaksınız.

Selin hayallerinizi almasına izin vermeyiniz.

Ders çıkarmayı bilmek, sellere karşı alınacak önlemdir.

Sahip olduklarını bil ve koru, zarar görmesini önle.

Tüm dünyayı sel bassa ördeğin umurunda olur mu? Elif Şafak

Doğaya zarar verme yoksa sel ile her şeyini elinden alır.

Bugün burada yaptıkların, yarına doğanın vereceği cevap olacaktır.

Bakmasın kimse öyle durgun su olduğuma. Yeri gelir sel olurum!

Ağlayamıyorsun ama içini sel basmış. İçin deprem, için katliam, için kıyamet.

Her yağmur damlası seni seviyorum demek olsaydı her yeri sel götürürdü.

Zavallı karınca yazın çalışır çabalar biriktirir kışın bir yağmur yağar bir yıllık emeği sel alır götürür.

Kardeş yakında da kardeştir, uzakta da. Sel gider daş kalır, el gider gardaş kalır.

Sel ister bulanık olsun, ister saf olsun. Madem ki geçicidir, onu konuşarak vakit öldürme. Dünya malı sele benzer. Mevlana

Biz sevdik mi yer oluruz. Biz sevdik mi sel oluruz. Biz sevdik mi lal oluruz. Biz sevdik mi can oluruz.

Kimine su olacaksın, kimine sel, kimine mum olacaksın, kimine volkan. Ama kimseye kul olmayacaksın. Mevlana

Dere kenarına ev yaparsan bilesin ki sel malıdır. Kendin yaşlı avrat genç bilesin ki el malıdır. Azerbaycan Atasözü

Kısmet etmiş ise Mevla; el getirir, yel getirir, sel getirir. Kısmet etmez ise Mevla; el götürür, yel götürür, sel götürür. Mevlana

Allah’ım sel felaketini yaşayan tüm vatandaşlarımıza yardımını esirgeme, sen onların destekçisi ol, tekrarını gösterme. Amin!

Sel, heybetle aktığı için baş aşağı yuvarlanıp gidiyor. Çiğ damlası ise küçücük ve aciz olduğundan, güneş onu sevgiyle yükseklere çıkarmaktadır. Sadi Şirazi

Yaşanan Bu Doğal afet sonucu can ve mal kaybına uğrayan halkımıza geçmiş olsun der, böylesi felaketleri Allah’ım bir daha göstermemesini dilerim.

Sel felaketinde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, geride kalan aile ve yakınlarına başsağlığı, yaralı olanlara acil şifalar diliyorum. Haber alınamayan vatandaşlarımızdan bir an önce iyi haberler gelmesi temennisiyle, tüm hemşerilerimize geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.

Ağla yaralı kalbim, her şey yalan ağla, bir avuç küldür elde kalan. Artık savrulup gitsen de rüzgara ağla, mazidir şimdi senin olan. Yaralı kalbim dokunduğun el yalan, sakındığın gül yalan, sel akar kum olur geriye kalan.

Sel felaketinde yaşamlarını yitiren hemşerilerimize Allah’tan rahmet, ailelerine sabır niyaz ediyorum. Felaketten yaralı kurtulan vatandaşlarımızın şifa bulması temennisiyle sel faciasının yaralarının bir an önce sarılması ve hemşerilerimizin rutin yaşamlarına dönmeleri için canla başla çalışan idarecilerimize, ekiplerimize ve vatandaşlarımıza kolaylıklar diliyorum. Allah böyle olayları bir daha yaşatmasın. Selden etkilenen bütün vatandaşlarımıza geçmiş olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap