Şeker ve Tuz Lekeleri Nasıl Temizlenir?

seker-ve-tuz-lekeleri-nasil-temizlenir-6485

Şeker ve tuz sıvı ile karışık halde olduğunda ayakkabı ve halılarda sıklıkla lekelere neden olur. Evde doğal yöntemleri kullanarak lekeler giderilir.

Hayatımızda hiç vazgeçemeyeceğimizi iki kullanımdan birisi tuz iken diğeri şekerdir. Haliyle bunların kullanımı esnasında yaşanacak ufak çaplı kazalar bize sorun yaratabilir. Örneğin tuzlu bir sıvının ya da tuz içeren bir yiyeceğin yere döküldüğünü varsayın.

Hatırlayacağınız üzere yağ lekesi çıkarmak için tuz uygulaması oldukça popülerdir. Fakat bu tuzlu yiyecek lekeleri için pek kullanılmaz. Hemen müdahale edilmesi gereken, diğer lekeleri hızlandıran bir yayılma hızına sahip olan karışımın halıdan, kumaştan ya da zeminden çıkarılması gerekir.

Benzer bir durum şeker ya da şekerli içecek lekeleri içinde geçerlidir. Hatta şekerde durum biraz daha kötüdür. Çünkü yapış yapış olan bir zeminle karşı karşıya kalabilmeniz gayet doğaldır. Bunun en güzel örneğini kola damlattığımızda oluşan yapışkan hissi gösteriyor. Peki şeker lekesi nasıl temizlenir sorusunun cevabında neler var?

Tuz Lekesi Nasıl Çıkar?

Tuz lekesi için birçok farklı örnek ya da alternatif sunulabilir. En çok rastlananlardan birisi ise ayakkabılarda oluşan tuzlanmalardır. Bu ayakkabı üzerinde beyaz izlere ve çizgilere sebep olabilir. Çoğunlukla kış aylarında oluşan bu lekeleri temizlemekten tutunda, tuz lekesini halıdan nasıl çıkarabiliriz sorusunun cevabına kadar her noktaya değineceğiz.

Ayakkabılardan Tuz Lekesi Nasıl Çıkar?

Sirke ve su karışımını ayakkabı tuzunu temizlemek için kullanabilirsiniz. Öncelikle 3 bardak suyu bir kaba koyarak içerisine 1 bardak sirke ekliyoruz. Sirkeyi beyaz tercih etmemiz işimize yarayacaktır. Temizleyici faktörünün yüksek olmasından ötürü sirkeli suya batıracağımız bezle ayakkabımızın bilhassa tuz lekelerinin olduğu bölgelerini silebiliriz. Fakat sırıtmaması için tüm ayakkabıyı silmeniz önerilir.

Halılardan Tuz Lekesi Nasıl Çıkar?

Nem depolayan bir yapısı olduğu için halınıza tuz döküldüğünde çok daha çabuk kirlendiğini göreceksiniz. Örneğin tuz lekesini çıkarmak için halılarınızı dezenfekte ederek işleme başlamanız gerekiyor. Bunun için süpürmek en doğru eylem olacaktır. Fakat tuzlu bir içecek ya da yiyecek dökülerek bu lekeyi oluşturduysa sirkeli suyla derinlemesine temizlemek, ardından ise süpürmek gerekecek.

Tuzlu Sıvılar Nasıl Temizlenir?

İçerisinde tuz olan ya da tuzlu bir forma sahip olan içecekler halınıza, kumaş üzerine ya da bir yüzeye dökülmüş olabilir. Bunu temizlemek için karışım hazırlamanız gerekecek.

1 çay kaşığı beyaz sirke

1 çay kaşığı çamaşır deterjanı

1 bardak su

Bu üç malzemenin karıştırılmasıyla oluşturulan temizlik iksirini mevcut tuz lekesinin üzerine silmek suretiyle uygulayın. Ardından süpürme işlemini tekrarlayabilirsiniz.

Şeker Lekesi Nasıl Çıkar?

Şeker lekesi genellikle sıvının içerisine atmak için kaşıkla taşırken oluşur. Farkında olmadan şekerler halıya ya da kumaşa dökülür ve burada yer edinir. Sonrasında yapışkan hissini tattığınızda fark edersiniz ki şeker lekesi temizlenmek için sizleri bekliyor.

Bunu temizleyebilmek içinde bir temizlik formülü uygulamanız en doğrusu olacaktır. Aynı zamanda bu formül kola lekesi nasıl çıkar sorusuna yanıt olabilmiştir. Çünkü içerisinde şeker olan tüm içeceklerin oluşturacağı lekelerde tercih edilebilir.

1 Çay kaşığı yumuşak deterjan

1 Çay kaşığı beyaz sirke

1 litre su

Malzemeleri karıştırıp halının ya da kumaşın üzerine doğrudan bolca sürerek silmeniz gerekiyor. Lekenin arınması için üzerine döken insanlar olsa da bu kadar fazla uygulamanız kurutmanızı zorlaştıracağı için zor bir uygulama metodu doğurabilir.

Sonrasında durulama işlemini havlu peçete ya da benzeri bir temiz bez ile yapabilirsiniz. Kurulamadan bırakmamanız, kuruma işlemine destek olmak için zemini süpürmeniz tavsiye edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap