Şeker Pancarı Nasıl Saklanır? Yemeklerde Kullanımı ve Faydaları

Şeker pancarı yemeklerinde tadını dengelemek için kullanılır. Işık almayan yerlerde saklanır. Vücuda dinçlik veren faydaları vardır.

 

Şeker Pancarı

Şeker Pancarı Nasıl Saklanır? Yemeklerde Kullanımı ve Faydaları nelerdir.Şeker pancarı, iki yıl yetişme süresi bulunan şeker pancarı ıspanakgillerden bir bitkidir. Şeker pancarı, havuç, turp, patates gibi toprak altında yetişir ve dışarıya doğru çok fazla uzun olmayan yaprakları çıkar.

Şeker pancarının toprak altında yetişmesinden kaynaklı olarak kirli beyaz bir görüntüsü vardır. Doğal şeker üretimi açısından dünya üzerindeki şeker ihtiyacının yaklaşık %35’ini karşılamakta olan ticari bir bitki olarak da bilinmektedir. Şeker pancarının kökü olarak tabir edilen bölümünden fabrika ortamında bir şurup hazırlanır ve bu şurup ile şeker yapılır.

Şeker pancarından sadece şeker değil turşu, salata, meze, tatlı ve pekmez yapraklarından ise sulu yemek ve sarma yapmak da mümkündür.  Aynı zamanda yüksek vitamin ve minerallere sahip olması sebebiyle başta sindirim ve sinir sistemine olumlu etkilerini görmezden gelemeyiz.

Şeker Pancarı Nasıl Saklanır?

Şeker Pancarı Nasıl Saklanır
Şeker Pancarı Nasıl Saklanır

Şeker pancarını evlerinizde toz ya da küp şeker, pekmez ya da turşu olarak saklamak istiyorsanız; ürünlerinizin mutlaka ağzı kapalı olmalı, serin, kuru ve fazla ışık almayan imkanınız varsa tamamen karanlık bir ortamda saklamalısınız.

Eğer şeker pancarını yemek olarak tüketmek istiyorsanız buzdolabınızda yaklaşık bir ay boyunca başarılı bir şekilde saklayabilirsiniz, daha uzun süreler saklamamanız içerisinde vitamini kaybetmemeniz için önemlidir.

Şeker pancarını iyice temizleyip kuruttuktan sonra vakumlu poşetlerde hava almadan bir ay saklayabileceğiniz gibi kullanmak istediğiniz şekilde şeker pancarını kesip plastik torbalara koyarak buzdolabınızın buzluk bölümünde daha uzun süre saklayabilirsiniz. Bu şekilde şeker pancarı nasıl saklanır sorusuna çözüm bulmuş olduk.

Şeker Pancarı Yemeklerde Nasıl Kullanılır

Şeker pancarını işlenmiş bir şekilde şeker olarak tatlılarınızda ve asit miktarı çok olan yiyecekleri pişirirken (örneğin bol domatesli yeşil fasulye yemekleri) bir tatlı kaşığı veya bir küp şeker pancarından üretilmiş şeker koyarak yemeğinizin asidini alabilirsiniz.

Şeker pancarını yemeklerinizin yanına; haşlayarak, salata yaparak ve meze olarak servis edebilir, yapraklarından sarma sarabilir ve turşu yapabilirsiniz

Şeker Pancarının Faydaları

Şeker Pancarı Yemeklerde Nasıl Kullanılır
Şeker Pancarı Yemeklerde Nasıl Kullanılır

Pek bilinmese de aslında şeker pancarının faydaları içerisindeki vitaminler ile çok faydalı bir besindir olarak kabul edilmektedir. Aşağıdaki maddelerde sizlere şeker pancarının rahatlatıcı etkisinden kanser hastalığının olumsuz etkilerine kadar tüm faydalarından bahsedeceğiz.

 • Şeker pancarı sindirim sistemine yardımcı bir besindir.
 • Şeker pancarı hipertansiyon hastalığı olan hastalar için tansiyon düşürücü etkisi sayesinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.
 • Sinir hücrelerini olumlu yönde etkileyerek kişinin daha sakin hissetmesiyle huzurlu olmasını sağlıyor.
 • Şeker pancarı kanserin yaratmış olduğu rahatsızlıkları önlediği gibi kansere yakalanma riskinizi de azalatmaktadır.
 • Şeker pancarının içinde A ve C vitamini bulunur.
 • Şeker pancarını pekmez olarak tüketirseniz kuvvet verir,  vücudunuzu sıcak tutar.
 • Şeker Pancar pekmezi güçlü bir demir kaynağıdır.
 • Şeker pancarı pekmezini kansızlık tedavilerinizde ek gıda olarak tüketebilirsiniz.
 • Mutluluk hormonu salgılatır.
 • Virüs ve enfeksiyonlara karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirir.
 • Böbreklerin sağlıklı çalışmasında fayda sağlar.

Şeker Pancarı Nelere İyi Gelir?

Şeker pancarı yüksek lif oranına sahip olduğu için başta sindirim sistemi ve mide rahatsızlıklarına iyi gelirken şeker barınması sebebiyle her ne kadar faydalı olsa da şeker rahatsızlığı olanların uzak durması gerekmektedir. Gelelim şeker pancarı nelere iyi gelir;

Şeker pancarını yaşadığınız mide ve sindirim sorunlarına iyi gelir. Yemeklerinizin yanında tüketeceğiniz şeker pancarı yiyecekleri hazmetmenizi kolaylaştırır ve mide sorunları yaşamanızı önler.

Kanser hastalığına sahipseniz hekiminize sorarak şeker pancarı suyu tüketerek yaşadığınız mide bulantısı gibi etkileri ortadan kaldırmada yardımcı olacaktır. Kanser hastası değilseniz kansere yakalanma riskinizi azaltacaktır.

Şeker pancarı yüksek tansiyonu düşürme özelliği sayesinde yüksek tansiyon hastalarının tüketmesi açısından faydalı bir besindir. Özellikle tansiyonunuzu yükseltecek gıdaların yanında tükettiğiniz zaman tansiyonunuzu dengede tutar ve rahatlık sağlar.

Kansızlık probleminiz varsa şeker pancarını pekmez olarak tüketmenizde fayda sağlar.

Şeker Pancarı İçerisindeki Vitaminler

Şeker pancarı içerisinde yüksek miktarda demir bulundurması sebebiyle anemi sorunu olan ve şeker hastalığı bulunmayan kişiler için çok önemli bir besindir.

Aynı zamanda şeker pancarı içerisindeki vitaminler A, C vitaminleri, Potasyum ve Kalsiyum bulundurması sebebiyle bağışıklık ve sindirim sistemimiz için de önemli bir gıda deposudur.

 Şeker Pancarının Kalorisi

Şeker pancarı kalorisi yüksek besinler arasına koymamız hiçte yanlış olmaz birçok faydası olan bu gıda aynı zamanda yüksek kaloriye de sahiptir.

Orta boy bir şeker pancarını 370 gram olarak hesaplarsak 192 kaloriye sahip olduğunu görürüz. Bu yüzden şeker pancarını hazırladıktan sonra küçük porsiyonlarda tüketmemiz gerekmektedir.

Şeker Pancarının Zararları

Şeker pancarını az ve düzenli kullanımlarda bir sıkıntı görülmemekte aksine vücudumuz için faydalıdır fakat miktarını ve sıklığını arttırdığımız zaman içerisindeki yüksek şeker miktarından dolayı vücudumuz için zararlı olmaktadır.

Şeker pancarının fazla kullanması sebebiyle hafızanızda zayıflamalar ve ciltte kırışıklarının oluşması gözlemlenirken uzun vadede kanser riskine yol açtığı bilim insanları tarafından yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap