Şehmus İsminin Anlamı

Evlatlarına kavuşmak için günleri sayan anne ve baba adayları isim araştırmalarında oldukça titiz davranmaktadırlar. İsimlerin anlamlarını araştıran aileler bu doğrultuda çocuklarına verecekleri isim hakkında karar vermektedirler. Şehmus ismi de aileler tarafından araştırılan isimler arasındadır. Şehmus isminin anlamı hükümdar soyundan gelen olarak belirtilmektedir. İsmin TDK’deki anlamı da yine aynı şekilde hükümdar soyundan gelen olarak yer almaktadır.

Yeni doğacak olan bebeklerine Şehmus ismini vermek isteyen aileler isim konusunda son derece dikkatli davranmaktadırlar. Bu vesile ile anne ve baba adayları Şehmus ismi Kur’an’da geçiyor mu? Sorunun da cevabını merak etmektedirler. Şehmus ismi Kur’an-ı Kerim’de geçen isimler arasında yer almamaktadır. İslam dini çocuklara verilecek olan isimlerin anlamlarının güzel olmasını tavsiye etmiştir. Şehmus ismi de anlam olarak son derece güzel ifadeler barındırmaktadır.

Şehmus ismi erkek çocuklarına verilmektedir. Farsça kökenli olan isim altı harflidir. İsmin nitelikleri arasında çağdaş, çalışkan, tez canlı, uyumlu ve modern ifadeleri geçmektedir. 

Anne ve baba adayları Şehmus isminin anlamı arayışı içerisinde, ismin analizi ile ilgili de bilgi aramaktadırlar. İsmin analizi yapıldığında öne çıkan özellikler arasın da bu isme sahip olan kişilerin oldukça inatçı bir yapıya sahip oldukları görülmektedir. Aynı zamanda lider bir kişiliğe sahip olan bireyin özgüveni de son derece yüksektir. Ailesine düşkün ve ikili ilişkilerinde son derece başarılırdır. Karşı cinsin sadık ve dürüst olması onun için son derece önemlidir.

Ebeveynler ismin analizi ile beraber ismin harf analizini de değerlendirmektedirler bu bağlamda ismin harf analizi yapıldığında; Ş harfi hayalperest, yenilikçi ve güçlü bir karakteri ifade eder. E harfi karışık bir iç dünyanın olduğunu belirtir. H harfi sakinliğin temsilcisidir. M harfi ticari zekanın üst düzeyde olduğunu belirtir. U harfi durağanlığı ve sağlam adımlar atmayı ifade eder. S harfi aşırı hayalleri ifade etmektedir.

Harf analizi sonucunda Şehmus ismine sahip olan kişiler hayallerine ulaşmak için güçlü ve sağlam adımlar atan yenilikçi bireyler olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda hayallerinde sınır tanımayan oldukça zeki bir kişiliktir. 

Anne ve baba adayları Şehmus isminin analizi içerisinde, bu isme sahip olan kişilerin üretken, yenilikçi, duygusal, sakin, misafirperver, zeki ve bilime önem veren gibi özelliklerin yer aldığını görmektedirler. Aynı zamanda bu isme sahip olan kişiler gereksiz inatçı, panik, sanatsal yönü oldukça zayıf ve aceleci bireyler olduğu yönünde olumsuz özelliklerin de yer aldığını görmektedirler.

 İsmin özellikleri arasında, bu isme sahip olan kişilerin sevecen, sempatik ve dikkat çekici kişiler olduğu, aynı zamanda olaylara farklı açılardan bakan son derece zeki karakterler olduğu yer almaktadır.

Şehmus ismi ülkemizde sıklıkla kullanılan isimler arasındadır. Hemen hemen her şehirde kullanılmaktadır. Verilere göre ülkemizde 13 bin 940 kişi Şehmus ismini kullanmaktadır. İstanbul 1611 kişi ile ismin en çok kullanıldığı şehirdir.

Ülkemizde Şehmus ismi sıklıkla kullanıldığı halde yapılan araştırmalarda Şehmus ismine sahip ünlüler ile karşılaşılamamıştır. 

Anne ve baba adayları Şehmus ismi hakkında yaptıkları araştırma esnasında, Şehmus ismine benzer birçok isim ile de karşılaşmaktadırlar. Bu isimler arasında Şehriban, Şehnaz, Şehrazat, Şehrinaz, Şehriye, Şehriyar, Şehzade, Şehzat, Şehmuz, Şeyhmus ve Ferammuz yer almaktadır.

Şehmus ismi Türk kültürüne oldukça eski tarihlerde girmiş olan ve anlamca güzel ifadeler barındıran bir isimdir. İsim Farsça kökenlidir ve Araplar sayesinde kültürümüzde yer edinmiştir. Şehmus ismi Türk kültüründe olduğu gibi Arap kültüründe de son derece sık olarak kullanılmaktadır. İsmin anlamının güzel olması vesilesi ile çocuklara verilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır.   

Şehmus isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 1 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Hükümdar soyundan gelen.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça
Kuran ‘da geçmiyor.

Şehmus ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Şehmus ismini kullanan 13.040 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Şehmus ismini kullanan 1.457 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Şehmus ismini kullanan 156 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Şehmus ismini kullanan 810 kişi bulunmaktadır.

Şehmus isminin Türkiye sıralaması

Şehmus en çok kullanılan 941. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 421. isimdir.

Şehmus ismini kullananların sayısı, son bir yılda 47 kişi artmıştır.

Şehmus isminin Harf Analizi

Kişiye Şehmus ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

Ş : Çok üretken ve güçlü anlamlarını çağrıştırır, ş harfinin olması iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

Şehmus İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Şehmus ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Şehmus isminin anlamını gözden geçirin!

Şehmus İsminin Numerolojisi

Şehmus isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

Ş: yirmi üç
E: altı
H: on
M: on altı
U: yirmi beş
S: yirmi iki
TOPLAM: 102

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap