Seda İsminin Anlamı

Seda İsminin Anlamı Nedir?

Seda genel olarak kız çocuklarına verilen popüler bir ad olsa da erkekler için de kullanılıyor. Peki Seda isminin anlamı nedir? Bu yazımızda Seda ismi için gerekli bilgileri sizlere vereceğiz.

Seda, Arapça kökenli bir isimdir. Yani Türkçe karşılığı “ses ya da yankı” şeklinde iki farklı ifadeyle ele alınmaktadır. Telaffuz söz konusu olduğunda sadeliği ve telaffuzu onu çok popüler bir kız ismi olarak öne çıkarıyor.

Seda, Türkiye’nin en  beğenilen isimlerinden biridir. Özellikle unisex bir isim olduğu için küçük kız ve erkek çocukların beğenisini kazanabilir. Fakat Türkçede ağırlıklı olarak kızlar için kullanılan  isim olduğu söylenebilir. Bu isim iki farklı şekilde değerlendirilmektedir. Bu iki çeşit ses ve yankıdır. Bir isim olduğu kadar sözlük anlamı da olan Seda, günlük hayatta bu şekilde  kullanılmaktadır. Bu, öncelikle yazılı eserlerde ve birçok kaynakta bulunan bir kelime olarak kabul edilir. Daha da önemlisi, yaygın bir Türkçe isimdir. Erkekler adına  değerlendirme imkanı var ama en çok kızlar tarafından tercih ediliyor.

Bu ismin genel anlamına baktıktan sonra Seda isminin TDK’deki anlamı Ses’tir. Bu ismin anlamına baktıktan sonra kişilik analizine bakacağız. Seda isminin kişilik analizi şu şekildedir: Seda isimli kişinin içi de dışı da aynıdır. Birkaç arkadaşı var ama özü temsil ediyor. Birine bağlı olduklarında samimidirler. Heyecanlandıklarında gözleri hiçbir şey göremez ama bazen kalplerini kırabilirler. Çok heyecanlılar ve büyük bir kalbe ve ruha sahipler. Sevmediklerine her şeyi açık açık söylerler ve arkadaşlarına iyi bakarlar. Bu ismi taşıyan kişiler genel olarak sabırlı kişilerdir. Bununla birlikte, aşırı derecede taviz veren tutumları genellikle onları hayal kırıklığına uğratırlar. İlk bakışta şüpheci görünse de sonrasında hayatı boyunca  samimi ve sıcak bir tavır sergilemektedir. Aşk hayatında partnerine çok sadıktır. Duygularını göstermekten korkmuyorlardır.

Seda isminin kişilik analizini inceledikten sonra Seda isminin harf analizini inceleyeceğiz. Seda ismini harf analizi aşağıdaki gibidir:

Seda ismi altında o kişiyle konuşurken harflerin titreşimi hem şirketin hem de konuştuğumuz kişinin kişiliği ile ilgili anlamı yükler.

S: Fantaziyi çok seviyor, rüya gibi bir kişiliğe sahip ve aşırıya kaçmaktan korkmuyor.

E: İçinde yaşadığın ruhsal dünya çok karmaşık. Ani bir patlama var. Onların hüznünü ve sevincini birlikte yaşayabilirsiniz. Onları rahatsız eden konular çok nadirdir. Çok insancıldırlar.

D: Senin gücün diğerlerinden daha yüksek. Büyük bir gücünüz var. Çok iddialı bir kişiliğin var. Göğsünüzü beladan korumayı seviyorsunuz.

A: İddialı ve enerjik bir yapısı var. Olayları analiz etmek ve algılamak için duyular ve yetenekler geliştirdi. Mantıklı hareket eder. Mantıksal düşünme en üst düzeydedir.

Daha sonra Seda ismine benzer isimler konusunu ele alacağız. Bu isimler; Sedanur, Sedef, Seden, Sedaye, Sedasu, Nur Seda, Hatice Seda, Seda Merve gibi benzer isimler bulunmaktadır.

Aile bireyleri isim koyarken çok dikkat etmektedir. İsimlerin Kuran’da geçip geçmediği veya caiz mi diye sorgulamaktadırlar. Bu göre Seda ismi caiz mi? sorusunu ele alacağız. Seda ismi Kuran’da geçmemektedir ancak Seda isminin Kuran’da geçmemesi bebeğe isim veremeyeceği anlamına gelmez. Kuran’da listelenmeyen birçok güzel isim var. Bu yüzden Seda isminin kullanılması caizdir.

Birçok isim gibi Seda ismi de Türkiye’de çok kullanılan isimler arasında yer almaktadır. Ayrıca seda ismi diziler de ve filmlerde de geçmektedir. Peki Seda ismine sahip ünlüler var mı? Seda ismindeki ünlüler sınırlı sayıdadır. Bunlara örnek verecek olursak; Seda Sayan buna bir örnek olabilir.

seda-isminin-anlami-44050
Seda İsminin Anlamı

Seda isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Raf, yorgun, vitrin
  • 2 – Ülker Yıldızı Ve Ay
  • 3 – Ses. Yankı

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Söylenişi: seda:
Kuran ‘da geçmiyor.

Seda ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Seda ismini kullanan 87.384 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Seda ismini kullanan 20.411 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Seda ismini kullanan 6.929 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Seda ismini kullanan 4.649 kişi bulunmaktadır.

Seda isminin Türkiye sıralaması

Seda en çok kullanılan 163. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 78. isimdir.

Seda ismini kullananların sayısı, son bir yılda 120 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Seda isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Seda isminin Harf Analizi

Kişiye Seda ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Seda İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Seda ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Seda isminin anlamını gözden geçirin!

Seda İsminin Numerolojisi

Seda isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

S: yirmi iki
E: altı
D: beş
A: bir
TOPLAM: 34

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap