Sarpa Balığı Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Yemeklerde Kullanımı ve Faydaları

Sarpa balığının vitamin değerler yüksektir. Göz ve kemik sağlığına iyi gelen faydaları vardır. Gebelikte tüketimi zararlı olabilir, Doktora'a danışın.

Sarpa Balığı

Sarpa balığı, daha çok çipura balığına benzer. Basık ve derisi pulludur. Bu balık ülkemizde en çok Ege, Akdeniz ve Marmara Denizi’nde görülür. Ağırlıkları 1 kiloya kadar çıkabilir. Sarpa balığı güç açısından kuvvetli çeneye sahiptir ancak dişleri sivri olmadığı için kayalıklardaki yosunlarla ve planktonlarla beslenir.

Sarpa balığı avı oldukça basittir. Kolayca yakalanan bir balıktır. Yakalandığında da dışkı salgılamasıyla ünlüdür. ‘Mevsim çipurası’ olarak da anılan balığın eti, çipuranın aksine lezzetli değildir. Sarpa balığı ilkbahar ve sonbahar aylarında olmak üzere yılda iki defa ürerler.

Suyun altında sürü ile gezen bu balık türü bir yem gördüklerinde yine sürü ile yemi hedef alırlar. Enseden başlayarak kuyruk bölümüne kadar sarı çizgilerle süslenmişlerdir. Bu çizgiler yatay halde uzayan altın çizgilerdir.

Sarpa balığı nasıl saklanır?

Sarpa balığı aynı gün içinde yenecekse oda sıcaklığında beklemesinin bir sakıncası yoktur ancak bu süre bir günü aşacaksa temizlenip, saklama poşetiyle kaplanarak buzdolabında saklanması gerekir.

Peki sarpa balığı nasıl saklanır? Buzdolabında en fazla 3 gün tutabileceğiniz balıkları daha uzun süre saklamak için dondurucuyu kullanabilirsiniz. Tabii buzluğa atmak için önce temizlenmelidir. Ancak unutmayın ki, balık ne kadar taze tüketilirse o kadar faydalı olur.

Sarpa Balığı Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Sarpa balığı lezzet açısından diğer balıklara göre önde olmasa da vitamin değerleri oldukça yüksek balıktır. Bu balığı en basit şekilde fırında pişirerek yiyebilirsiniz. Yanına çeşitli sebzeler ekleyerek daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Sarpa balığı yemeklerde nasıl kullanılır sorusunun alternatif cevapları da vardır.  Örneğin balığı değişik sebzelerde kaynatarak suyunu yemeklerde ya da çorbalarda kullanabilirsiniz.

Sarpa balığı fırın yerine ocakta da yapılabilir. Kızartarak ya da balığı susama bulayarak değişik tarifleri de deneyebilirsiniz.

Sarpa Balığı Faydaları

Vücudun kış aylarında daha fazla ihtiyaç duyduğu A, B1, B2, B12 ve D vitaminlerini içeren sarpa balığı, haftada iki kere tüketildiğinde, nezle başta olmak üzere kış hastalıklarından korunmada, yardımcı olur. Bu balığın vücut için oldukça fazla faydası vardır. Her ne kadar lezzet açısından tercih edilmese de sarpa balığı içindeki vitaminler vücut için gereklidir.

·       Sarpa balığı içerisindeki kalsiyum ve iyot gibi madensel tuzlar ve vitaminler sayesinde, bedene enerji ve güç vererek gün boyu zinde kalınmayı sağlar.

·       Bu balık protein açısından bir hayli zengindir. İçerisinde karbonhidrat, nişasta ve şeker bulunmadığı için diğer etlere nazaran sindirimi daha kolaydır.

·       Sarpa balığı ülkemizde yaygın olan kanser, şeker hastalığı, kalp ve damar hastalıkları gibi pek çok hastalığın önlenmesinde etkili rol oynar.

·       Gebelikte anneler tarafından kullanıldığında bebeğin beyin ve retina gelişimine katkıda bulunur. Düşük ve erken doğum riskinin giderilmesine yardımcı olur.

·       Sarpa balığı faydaları arasında bunamayı yavaşlatması ve Alzheimer riskini ortadan kaldırmasını da sayabiliriz. Bu balık sayesinde bu hastalıkların tedavisi de yapılabilir.

·       Omega 3, A vitamini ve fosfor barındırması sayesinde göz sağlığının korunmasında destekleyicidir.

·       Eklem ve kemik sağlığı açısından kalsiyum takviyesi olarak tüketilir

Sarpa Balığı Nelere İyi Gelir

Vitamin ve mineral açısından zengin olmasıyla çocukların kas ve kemik gelişimin büyük ölçüde destekleyen bir balık türüdür. Bu ballığın mevsimde tüketilmesine dikkat edilmelidir. Vücuda protein deposu olarak oldukça yararlıdır.

Sarpa balığı nelere iyi gelir sorusunun bir diğer cevabı ise kış aylarında mikroplarla savaşmasıdır. Ayrıca içerdiği kalsiyum ve iyot sayesinde enerji vererek günlük ihtiyacı karşılar.

Bunların yanında bunama ya da unutkanlık sorunları için ilaç arıyorsanız bu balık çok iyi gelecektir.

Sarpa Balığı İçindeki Vitaminler

Eti çok lezzetli olmamasına karşın sarpa balığı, içeriğiyle tam bir vitamin ve mineral deposudur. Sarpa balığı içindeki vitaminler A, B1, B2, B12 D ve K ve E vitaminlerinin yanı sıra fosfor, iyot, demir ve bolca kalsiyum olarak sıralanabilir. Ayrıca insan vücudunun gereksinim duyduğu çoklu doymamış yağ asitleri açısından da zengindir.

Sarpa Balığı Kalori

Oldukça sağlıklı olan bu balık kalori açısından da çok yüksek değildir. Hem az kalorili hem de bol vitaminli bu balığı rahatlıkla tüketebilirsiniz. Sarpa balığı kalorisi 100 gram için yaklaşık 160 kaloridir. Düşük kalorili ve sağlıklı olduğu için haftada bir ya da iki kez tercih edilebilir. Sarpa balığı fiyat açısında da oldukça tercih edilen balıklar arasındadır.

Sarpa Balığı Zararlar

Bazı balık türleri iklim değişikliği nedeniyle kendi bölgeleri dışına çıkabiliyorlar. Kendi bölgelerini tanımayan balıklar kolayca av oluyorlar. Bu balıkların arasında sarpa balığı da yer alıyor. Diğer bölgelerdeki insanlar bu balığı tanımıyor ve balığı tüketirken kafa kısmını da yiyorlar.

Ancak sarpa balığı kafa kısmı çeşitli sorunlara yol açabiliyor. Bu bölgenin yenmesi birkaç gün süren halüsinasyonlara sebep olabiliyor.   Bu kısım LSD adlı uyuşturucunun etkisi gibi günlerce süren korkulara neden olabiliyor. Sarpa balığı zararları ve yan etkileri öğrenilerek yenmesi gereken bir balık çeşididir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap