Sarımsak Nasıl Saklanır? Faydaları Nelerdir? Günde Ne kadar Tüketilmeli?

Sarımsak Nasıl Saklanır? Faydaları Nelerdir? Günde Ne kadar Tüketilmeli? Şifa niyetine ister çiğ olarak isterse lezzet vermesi maksadıyla yemeklere katarak tüketebileceğimiz sayısız faydaya sahip bir baharattır.

Sarımsak

Sarımsak Nasıl Saklanır? Faydaları Nelerdir? Günde Ne kadar Tüketilmeli? Sarımsak, Alliaceae ya da bilinen bir başka adıyla Zambakgiller ailesine mensup olan soğanlı bitki türlerinden biridir. Genel olarak 25 -100 cm arasında boyu vardır. Soğan, pırasa gibi çeşitli bitkiler ile aynı akraba grubu içine giren sarımsak, germanyum ve selenyum minerallerini bolca barındıran topraklarda daha kaliteli olarak yetişmektedir. Sarımsağın kimi insanların sevdiği kimi insanların ise hoşlanmadığı ağır bir kokusu vardır.
Pek çok faydasının da bilindiği sarımsağı saklamanın çeşitli yolları vardır. Sarımsak nasıl saklanır konusunda çeşitli bilgiler vardır. Bu bilgiler doğrultusunda sarımsakları saklama yöntemlerimizle onları bozulmadan uzun süre muhafaza etme şansı yakalarız. Şifa niyetine ister çiğ olarak isterse lezzet vermesi maksadıyla yemeklere katarak tüketebileceğimiz sayısız faydaya sahip bir baharattır.

Peki sarımsak nasıl saklanır diye soracak olursanız eğer:

Kabuklu Sarımsak Uzun Süre Nasıl Saklanır?

Yemeklerimizde sık sık kullandığımız sarımsak, büyük bir şifa deposudur. Sarımsağı çeşitli soslara, salatalara ekleyerek yemeklerimizin lezzetini lezzet katmasını sağlarız. Uygun koşullarda saklanarak insanlara kolaylık sağlayacak sarımsak saklama yöntemleri vardır. Sarımsak nasıl saklanır diye araştıran insanların aklına takılan soru işareti gidermek maksadıyla bazı yöntemler sunmak istedik.

Bunlardan biri kabuklu sarımsağı saklama yöntemidir. Kabuklu sarımsak uzun süre nasıl saklanır diye soracak olursanız:

·      Soymadan saklayacağınız kabuklu sarımsakları satın alırken saplarının uzun olmasına dikkat etmelisiniz.
·      Sarımsakların saplarını birbiriyle birleştirerek örmelisiniz.
·      Örmüş olduğunuz sarımsakları güneş ışığı almayan, serin ve karanlık yerde muhafaza edebilirsiniz. Nemli ortamda bulunan sarımsaklar filizlenme eğilimindedir. Talimatlara uyarak sakladığınız sarımsaklar uzun süre tazeliğini koruyacaktır.

Sarımsak Nasıl Saklanır? Faydaları Nelerdir? Günde Ne kadar Tüketilmeli?
Sarımsak Nasıl Saklanır? Faydaları Nelerdir? Günde Ne kadar Tüketilmeli?

Rendelenmiş Sarımsak Nasıl Saklanır?

Yemeklerinize apayrı tat verecek olan sarımsağı rendeleyerek saklamak bir başka yöntemdir. Sarımsak nasıl saklanır diye araştırma yapan bazı insanlar her seferinde sarımsak soymaya vakit bulamaz. Her yemek öncesinde kolaylık olsun diye elindeki tüm sarımsakları soyup rendeleyerek uygun koşullarda muhafaza etmek ister. Rendelenmiş sarımsak nasıl saklanır:

·      Satın aldığınız taze sarımsakları soyun ve ardından yıkayıp kuru olmasına dikkat ettiğiniz temiz bir bez yardımıyla güzelce kurulayın.
·      İsteğiniz doğrultusunda havanda ezebileceğiniz ya da rende yardımıyla rendeleyebileceğiniz sarımsakları kuru ve temiz herhangi bir cam kaba ya da kavanozlara koyun.
·      Üzerine zeytinyağı ve tuz ekleyerek karıştırın ve kabınızın ağzını sıkı bir şekilde kapatın, hava almasın. Ardından sarımsağınızı buzdolabına koyarak muhafaza edebilirsiniz.
Rendelenmiş sarımsağı buzlukta saklamak isteyenler de vardır. Sarımsağı buzdolabında saklama yöntemlerinde önerilen talimatlara uyarak elde edebilirler. Buz kabına tek seferde kullanacağınız sarımsağı isteğinize göre su ya da zeytinyağı ilave ederek buz kalıplarına pay etmenizin ardından buzluğa kaldırabilirsiniz.

Sarımsak Saklama Yöntemleri

Faydaları herkesçe bilinen sarımsak en faydalı besinlerden biridir. Yemeklere aroma veren malzemelerin önemli bir parçasıdır. İnsanlara gerektiği anda kullanabilmesi için değişik sarımsak saklama yöntemleri vardır. Bu yöntemler sizlere İgrus tarafından sunulacaktır.

Birçok yemeklerde, salatalarda kullanabileceğiniz sarımsağı nasıl saklayabiliriz:

·      Örerek saklayabileceğimiz sarımsakların uzun saplı olanını tercih etmeliyiz. Saplarını örerek serin, kuru ve karanlık yerde uzun süre koruyabiliriz
·      Ezerek muhafaza edebileceğimiz sarımsakları buzdolabında ya da buzlukta saklayabiliriz. Ezdiğimiz sarımsaklara yağ ve tuz ekleyerek cam bir kabın içine koymamız ardında buzdolabında uzun süre koruyabiliriz.
·      Bir başka metot olarak güzelce soyduğunuz sarımsakları yıkayıp kurulayın. Ardından diş sarımsakları kuru olmasına dikkat ettiğiniz cam kaplara yerleştirerek kabın yarısını zeytinyağı ile doldurun kabın kapağını sıkıca kapatın. Bu tarz bilgilere daha fazla sahip olmak istiyorsanız igrus.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sarımsak Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Farklı farklı birçok yemeklere apayrı tat veren sarımsak; doğranarak, ezilerek ya da tüm şekilde yemeklere ilave ediliyor. İnsanlar tarafından daha çok yoğurtlu yemeklerde tercih ediliyor. Kendine has bir kokusu olan sarımsak farklı baharatlarla birleşerek bizlere değişik tatlar sunuyor.

Farklı lezzetli yemekler yapabileceğimiz sarımsak hangi yemeklerde kullanılır:

·      Daha çok yoğurtla yapılan yemeklere yakışan sarımsak pek çok kişi tarafından cacığın içine ekleniyor. Nane ve sarımsak ile birleşen cacık daha da lezzetli hale geliyor.
·      Sağlığımız için önemli bir öğün olan kahvaltılarınızda değişik tatlar arıyorsanız eğer sarımsaklı sağlıklı bir çemen yapmak tercihleriniz arasında bulunsun derim.
·      Kıymalardan ya da dövülmüş etlerden elde edebileceğiniz çeşitli köftelerinizde kullanabileceğiniz sarımsak kullanabilirsiniz.
·      Gaziantep mutfağının vazgeçilmezlerinden olan alinazik kebabının yanında patlıcan ile sarımsaklı yoğurdun birleşimi güzel bir tercih olacaktır.
·      Türk mutfağının olmazsa olmaz yemeklerinden biri olan mantı sarımsaklı yoğurt ile bir başka güzel.
·      Anadolu’nun farklı yerlerinde birçok isimle anılan fellah köftesi bulgurun temel malzeme olarak kullanıldığı bir alternatif yemektir çeşitlerindendir. Domates sosuna koyulan sarımsak fellah köftesine ayrı bir tat vermektedir.

Sarımsak Hangi Hastalıklara iyi gelir?

Sarımsak geçmişten günümüze pek çok alanda kullanılmıştır. Günümüzde şifa için değişik yöntemlerle kullanılır. Güçlü bir antibiyotik kaynağı olan sarımsak hangi hastalıklara iyi gelir sorusuna yanıt verelim:

·      Barındırdığı dialil sülfit sayesinde kalp krizi ve kalp hastalıklarının önüne geçer.
·      Kişilerin ileriki zamanlarda karşılaşabileceği alzheimer hastalığına karşı korur.
·      Kabızlık sorunu yaşayan kişilere şifa olur.
·      Diş ağrısı çeken kişilerin ağrılarını dindirmeye yardımcı olur.

Çiğ Sarımsak Yemenin Faydaları Nelerdir?

Bazı insanlar tüketmeyi tercih etmese de sarımsağın sağlığa sayısız faydası vardır. Besin değerince zengin olup daha çok sabahları aç karnına tüketilen çiğ sarımsağı sağlıklı bir hayat için herkes tüketmelidir.

Çiğ sarımsak yemenin faydaları:

·      Daha çok kış aylarında yaşanabilecek soğuk algınlığı ve gribe karşı savaşır.
·      Çeşitli sebeplerden dolayı boğaz ağrısı çeken kişilerin çiğ sarımsağı yutmaları faydalı bir tercih olacaktır.
·      Nefes darlığından, kronik rahatsızlıklardan kaynaklı öksürükleri kesmedeki faydası bilinir.
·      Vücutta bulunan mikroplara karşı mücadele ederek vücut sağlığımızı korumaya yardımcı olur.
·      Kötü kolesterolleri düşürücü etkisi vardır. 

Sarımsak Günde Ne kadar Tüketilmeli?

En faydalı hali çiğ hali olan sarımsağı sabahları aç karnına bir diş yutmamız sayısız fayda sağlar. Çünkü pişirilen sarımsağın bazı faydası yok olmaktadır. Bunun yanı sıra yemeklerimize koyabileceğimiz 1-2 diş sarımsak sağlığımız açısından faydalıdır.

Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Besin değerince en yüksek değere sahip olan sarımsak, tıbbın birçok alanında şifa olmaktadır. Güzellik ürünlerinde de kullanılan sarımsak kadınların vazgeçilmez bakım ürünlerinin içeriğinde yer alıyor.

Sarımsağın faydaları:

·      Kötü bakterilere karşı savaşarak bağışıklığı kuvvetlendirir.
·      Vücutta oluşan yaraların kısa sürede onarılmasını sağlar.
·      Saçların ve tırnakların yapısında önemlidir. Saçları hızlı ve sağlıklı biçimde uzatır.
·      Daha çok mevsimsel değişiklerden kaynaklı olan saç dökülmelerinin önüne geçer.
·      Antibiyotik özelliği bulunan sarımsak ile pek çok şifalı doğal ilaçlar elde edilebilmektedir.
·      Egzama, sivilce izleri gibi ya da ciltte oluşan çeşitli lekelerin onarılmasını sağlar.
·      Selenyum minerali ve C vitamini içeren sarımsak göz hastalıklarına birçok faydası vardır.
·      Birçok farklı kür yapılan sarımsağın saçların hızla ve sağlıklı uzamasındaki katkısı büyüktür.

Sarımsağın Zararları nelerdir?

Faydalı olduğunu bildiğimiz sarımsağın elbette zararları da vardır. Sarımsağın zararları:
·      Aşırı tüketilen sarımsak kötü ter kokularına sebebiyet vermektedir.
·      Sarımsak her insana yaramayabilir. Bazı insanlarda alerjik sorunlar yaratabilir. Bu sebepten dolayı kişinin sarımsağa alerjisi olup olmadığını teyit etmesi gerekir.
·      Tansiyon hastalığı konusunda muzdarip olan bireyler sarımsağı tüketirken miktarına dikkat etmesi gerekir.
·      Bunların yanı sıra her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi sarımsak tüketmenin de fazlası zararlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap