Sarımsak Çayı Nasıl Hazırlanır?

sarimsak-cayi-nasil-hazirlanir-9844

Mutfağımızın en önemli lezzet sırlarından birisi nedir diye sorsalar muhakkak vereceğimiz cevap sarımsak olacaktır. Çorbasından ana yemeğine kadar hemen her tü..

Mutfağımızın en önemli lezzet sırlarından birisi nedir diye sorsalar muhakkak vereceğimiz cevap sarımsak olacaktır. Çorbasından ana yemeğine kadar hemen her türde kullanılan sarımsak, zayıflatıcı etkisi ile de diyetlerinizin takviye gıdası olacaktır. Özellikle çayının zayıflama üzerine etkisi olduğundan sizinle bu yazımızda nasıl zayıflattığından ve sarımsak çayının nasıl kolay hazırlanacağından bahsedeceğiz.

Sarımsak Çayı’nın Bilinen Faydaları Nelerdir?

Öncelikle antibiyotik özelliğinin önemini hepimiz duymuşuzdur. Bu özelliği ile özellikle kış aylarında hastalıklara karşı bir koruma görevi görmektedir.

İçerisinde bulunan kükürt, çinko, amino asit, A, B1 ve C vitaminleri vücudun eksikliklerini giderebilecek miktarlardadır. Ayrıca raf ömrü de uzun olduğundan kolay saklanabilir.

Solunum yolu enfeksiyonlarında ilaç tedavisine takviye gıda olarak kullanılmaktadır. Çünkü sarımsak antiseptiktir.

Terlettiği için yüksek ateş tedavilerinde başvurulur.

Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi bilinen etkilerindendir.

Damar tıkanıklarını giderir, trombositlerin damar içinde pıhtılaşmasını engeller.

Kan şekerini dengeler. Tansiyonu dengeler.

Aşırı Sarımsak Tüketiminin Yan Etkileri Var Mıdır?

Hemen her gıda da olduğu gibi sarımsağın aşırı tüketimi alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Bunun nedeni de içerisinde çok fazla miktarda kükürt bulunmasındandır.

Ayrıca bağırsaklarda bulunması gereken floranın zarar görmesi de aşırı tüketimde söz konusudur. Yine bağırsak da bağırsak gazına da sebebiyet verebilir.

Sarımsak Çayı Nasıl Hazırlanır?

Hafifçe ezilmiş 2 diş iri boy ya da 3 diş küçük boy sarımsak
3-4 dilim taze, ince dilimlenmiş zencefil
1 bardak su
1 çay kaşığı limon suyu
1 çay kaşığı bal

Sarımsak Çayı Yapılışı:

Suyun içerisinde zencefil atılır ve 5 dakika kadar kaynatılır. Sarımsaklar da üzerine eklenir, 5 dakika da sarımsaklar ile birlikte kaynatılır. Daha sonra demlenmesi için ateşten alınır ve bekletilir. Birkaç dakika demlendikten sonra süzülür, içerisinde limon ve bal eklenir. Bu şekilde içmeye hazır hale getirilir.

Dikkat edilmesi gereken nokta ise aç karnınıza içtiğinizde midenizi rahatsız edebileceğidir. Bu yüzden sarımsak çayının hafif bir yemek sonrasında ya da bir şeyler atıştırdıktan sonra içilmesi önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol