Sarı Domates Hangi Tür Yemeklerde Kullanılır? Faydaları ve Zararları

Sarı domates kavurma tarzı yemeklerde sıkça kullanılır. Antioksidan özelliği ile sağlığa birçok faydaları bardır. Aşırısı zararlı olabilir.

Sarı Domates

Patlıcangiller ailesinde yer alan ve tüketimi her geçen gün giderek artmakta olan sarı domates, rengiyle ve lezzetiyle herkesi büyülemeye devam ediyor. Yemeklerdeki kullanımı ve tek başına tüketimi herkes tarafından sevilmekte olan bu domates daha çok kişisel olarak yetiştirmeye uygundur.

Büyük bahçelerde ve saksılarda yetişmesi uygun olmasına rağmen, depolama süresi oldukça kısa olan bir domates türüdür. Bu nedenle evlerde saksıda yetiştirmek ve taze bir şekilde tüketmek her zaman daha doğrudur.

Daha çok Güney Amerika ve Orta Amerika bölgesi, sarı domates nerede yetişir sorusuna en doğru yanıtlardır. Bu bölgelerin iklimi, güneş alımı ve serada olan etkililiğinden ötürü sarı domatesin Güney ve Orta Amerika’da daha yaygın bir şekilde yetiştiği bilinir.

Özellikle de sera yöntemiyle ekilen tohumlar, maksimum 2 ay içerisinde ürünlerini vermeye başlarlar ve taze bir şekilde tüketime geçilebilir.

Tıpkı tohum gibi sarı domates fidesi de büyük pazarlarda ve marketlerde bulunabilir. İster tohum ister fide temin ederek bahçenize ya da balkondaki saksılarınıza bunları ekebilir ve yeterli miktarda sulama ve güneş ışığı alımı yaptırarak kısa sürede ürün elde edebilirsiniz. Böylece organik bir şekilde sarı domatesinizi, hijyen ve sağlık kapsamında kendiniz yetiştirmeye başlamış olursunuz. 

Sarı Domates Nasıl Saklanır?

Sarı domatesin yetiştirilmesi kolaydır ancak sarı domates nasıl saklanır ve depolama süresi ne kadardır gibi sorular daha fazla merak edilir.

Çünkü bu domates türünün depolanma süresi oldukça kısadır. Taze bir şekilde tüketilmesi gerektiği için depolanma süresi en fazla 3-4 gündür. Buzdolabı gibi serin ve kuru yerlerde saklanması gerekir. Aksi takdirde çok daha kısa sürede ekşime ve bozulmalar meydana gelebilir.

Sarı Domates Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Soğan ile birleştiğinde ve kavrulduğunda ortaya harika bir lezzet ve aroma veren sarı domates yemeklerde nasıl kullanılır sorusuna en güzel yanıt elbette kavurma çeşididir. Soğanla birlikte kavrulan sarı domatesler, yemeklere hem farklı bir aroma hem de hafif ve farklı bir renk katkısı sağlar.

Üstelik içerik bakımından da oldukça zengin olan bu domatesler, yemeklerde normal kırmızı domatesler gibi küp şeklinde doğranarak, kabuklu ya da kabuksuz bir şekilde yer alabilir.

Sarı Domates Faydaları

Sarı domates faydaları saymakla bitmeyen değerli besin gıdaları içerisinde yer almaya hızla devam ediyor.

Tüketildiği andan itibaren vücuda oldukça yeterli miktarda enerji ve dinçlik kazandıran bu domates türü aynı zamanda sindirim sisteminin de çok daha etkili bir şekilde çalışmasına olanak sağlıyor.

Tamamen doğal bir antioksidan olarak kullanılan sarı domatesin kolesterole de oldukça iyi geldiği bilinen faydalarındandır.

Sarı Domates Nelere İyi Gelir?

En az kırmızı domates kadar tüketimine yer verilen ve her geçen gün daha fazla kişi tarafından keşfedilen sarı domates nelere iyi gelir merak ediyorsanız, detaylı okuma yapmanızda fayda vardır. Sarı domatesin kolesterol seviyesini dengelediği, vücuda enerji ve dinçlik kazandırdığı, içerdiği lifli yapısı sayesinde hızlı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olduğu bilinir.

Sarı Domates İçindeki Vitaminler

Sarı domatesin bazı bölgelerde reçellik domates olarak adlandırıldığı da bilinir ve hem kahvaltılarda hem yemeklerde hem de reçel yapımında kullanımı uygun bir domates türüdür. Tadı biraz daha buruk ve yapısı biraz daha sert olan bu domatesler elma gibi tek başına da yenebilir.

İçerdiği A vitamini, C vitamini, B vitaminleri ve E vitamini ile günlük vitamin değerlerinizi karşılamaya adaydır. Sarı domates içindeki vitaminler sayesinde bir kişinin günlük alması gereken vitamin değerlerine sahiptir.

Sarı Domates Kalorisi

Genel olarak 100 gramlık sarı domates kalorisi yaklaşık 15 olarak bilinir.  Bu kadar zengin vitamin ve besin değerine sahip olmasına rağmen, kalori açısından düşük bir seviyeye sahiptir ve kilo vermenizde de yardımcı bir besin kaynağı olarak kullanılabilir.

Mide hazımsızlığı ve sindirim sistemi için oldukça faydalı olan ve kalori bakımından da kilo aldırmayan bu besin kaynağını ister kahvaltılarda tek başına isterseniz de akşam yemeklerinde salatalarınızda tüketebilirsiniz.

Sarı Domates Zararları

Soğuk havalardan ve rüzgârdan etkilenen sarı domates zararları olmayan bir bitki türüdür. Otları çabuk büyüyen ve kısa sürede mahsule dönüşen bu domates türünün her besin kaynağı gibi yeterli miktarda tüketilmesi gerekiyor.

Gereğinden fazla tüketildiği takdirde, sindirimi zorlaşabilir ve ufak çaplı mide hazımsızlıklarına ve bulantılarına sebep olabilir. Ancak günlük olarak yeterli miktarda tüketmenin ve özellikle de düzenli olarak tüketmenin hiçbir zararı bulunmaz.

Sarı domates tohumu büyük marketlerde ve özellikle de gurme pazarlarda bulabileceğiniz bir tohum yapısıdır. Bulduktan sonra saksılarda ve bahçenizde yetiştirebilirsiniz. Ancak mahsulü alır almaz tazeyken tüketmenizde fayda vardır.

Uzun süreli şekilde depolama yapılmasına uygun bir besin kaynağı değildir. Sera yönteminden faydalanarak ve yeterli miktarda gün ışığı sağlayarak balkonlarınızda dahi bu ende besin kaynağını üretebilirsiniz. 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap