Şarap Seçiminde Nelere Dikkat Edilir?

Üretimi ve muhafaza edilmesi itibariyle kendine has özel kuralları olan alkollü bir içecek olan şarap, çok önemli ve özel olarak seçilmeli ve türüne göre uygun..

Üretimi ve muhafaza edilmesi itibariyle kendine has özel kuralları olan alkollü bir içecek olan şarap, çok önemli ve özel olarak seçilmeli ve türüne göre uygun olan şartlarda muhafaza edilmelidir. Yani, her şarap yıllandırılmaya uygun değildir. Bunun için her şarabın bekleterek daha iyi olacağına ve yıllanarak değerleneceğine inanmak yanlıştır.

Yemek ve Şarap Uyumu

Doğru şarap seçiminde en önemli etken yanında yenilecek yemek tercihidir. Lezzeti hafif ve baskın olmayan yemeklerde beyaz şarabı rahatlıkla tercih edebilirsiniz çünkü daha doğru bir uyum olacaktır. Yemeğin tadının ve aromasının güçlü ve baskın olması durumunda ise kırmızı şarap tercihi ile yemeğin aromasını dengeleyebilirsiniz.

Ancak şarabın ekşili ön içki veya yemekler ile tüketilmesi durumunda asiditesi yüksel olan şaraplar tercih edilmelidir. Özellikle de Sauvignon Blanc ve serin coğrafyaların şarapları bu menüye uygun olacaktır. Salatalar veya hafif mezelerle ise sek kırmızı İtalyan şaraplarını seçmeniz keyifli bir içim sağlayacaktır.

Tuzlu veya baharatlı gıdalarla tüketilmesi tavsiye edilen şaraplar ise İspanyol cherry gibi köpüklü veya Cabernet tarzı tatlı şaraplardır. Acı yemeklerle bu uyum daha zor olurken özellikle Boğazkere-Öküzgözü tarzı şaraplar tercih etmeniz ideal tadımı almanızı sağlayacaktır.

Özel bir yemekte deniz mahsulleri yiyorsanız Sauvignon Blanc, Kalecik karası gibi aromaları olan şarapları seçebilirsiniz. Kırmızı et veya beyaz etle ise meyveli ve yumuşak aromasıyla dikkat çeken Cabarnet Sauvignon ve Ege yöresinin tüm şarapları rahatlıkla tercih edilebilir. Hoş aromasıyla güçlü asiditesini koruyan bu tarz şaraplar etin lezzetini tamamlayacaktır.

Renk ve Berraklık Kriteri

Özel bir içecek olan şarapların renkleri de seçim yaparken dikkat edilmesi gereken önemli bir özelliktir. Örneğin; beyaz şarap alıyorsanız rengi su gibi ya da uçuk bir renk değil altın rengine yakın olmalıdır. Kırmızı şarapların rengi ise koyu kırmızı tonlarında olmalıdır. Kırmızı renk bu tür şarapların yeni bir şarap olduğunun, kiremite veya koyu tonlara çalan bir renk ise yıllanmış bir şarap olduğunun en doğru göstergesidir.

Genellikle mantarlı şaraplar tercih edilmesine rağmen bu sakıncalıdır. Çünkü mantarlı şişeler dik dururken hava alırlar ve şaraplar lezzetini zamanla kaybeder.

Onun yerine çevir aç kapaklı olan markaları veya şarapları tercih etmek gerekmektedir. Ayrıca şişeyi ilk açtığınızda ve kadehe koyduğunuzda meyve, baharat veya üzüm kokusunu almalısınız. Küflü veya sirkeye benzer bir koku alıyorsanız o şarap şişesinin hava aldığını ya da kalitesiz olduğunu anlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap