Sanal Pos Almak İçin Yapılması Gereken İşlemler 2022

Sanal Pos Almak İçin Yapılması Gereken İşlemler 2022 Sanal pos zaman içinde çok yaygın bir şekilde kullanılmaya başlamıştır. Günümüzde e ticaretin her alana yayılması ile birlikte sanal posa olan ilgi ve ihtiyaç da artmıştır. Bu yazımızda sanal posun ne olduğunu detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda sanal pos almak için yapmanız gerekenler hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sanal pos almak için bu hizmeti sağlayan firmalardan birisine başvuru yapmanız gerekir. Başvuru sonucunda hızlı ve kısa bir sürecin ardından sanal pos sahibi olabilirsiniz. Buna sahip olmadan önce ne olduğunu tam olarak öğrenmenizde fayda var. Birçok insan tarafından sanal pos nedir sorusu çok sık soruluyor.

En açık şekilde anlatmak gerekirse sahip olduğunuzun ticari kurumun internet üzerinden müşterilerden ödeme almasını sağlayan bir araçtır. Bu hizmeti hem ticari firmalar hem de bankalar sunabilir. Belirttiğimiz kurumlara sanal pos başvurusu yaparak bu araca kolay bir şekilde sahip olabilirsiniz.

Sanal Pos Çalışma Mantığı Nedir?
Sanal Pos Çalışma Mantığı Nedir?

Sanal Pos Çalışma Mantığı Nedir?

E ticaret, günümüzde herkes tarafından yapılabilir. Kolay bir şekilde yapılabilmesi sayesinde birçok kişi tarafından iyi bir kazanç kapısı olarak görülüyor. Online alışverişlerde ödeme kanalları büyük öneme sahiptir. Fiziki olarak yapılan ürün ya da hizmet alımlarında pos cihazları ile kartlardan ödeme alınır.

Bu ödeme yönteminin sanalda kullanılması ise sanal pos isimli araç ile yapılır. Ödeme sayfasında sanal pos Garanti gibi bir araç kullanılır ve müşteri kart bilgilerini girer. Belirtilen bedel bu karttan tahsil edilir. Piyasada sanal pos İş Bankası gibi çok sayıda araç kullanılabilir. Bu araçların çalışma mantığı anlattığımız şekildedir.

Sanal Pos Almak İçin Gerekli Olanlar?

Sanal Pos Almak İçin Gerekli Olanlar?

Sanal pos almak isteyen ticari kuruluşların mutlaka bazı şartları yerine getirmesi gerekir. Aksi takdirde bu aracı almak mümkün olmayabilir. Sitede yer alan ürünlerin doğru bir şekilde açıklanması, fiyat ve çeşit bilgisinin sunulması gerekir. Bu ürünlerin aynı zamanda site üzerinde düzenli bir halde olması gerekir.

Ödeme kuruluşları ve bankalar tarafından bu bahsettiğimiz şeyler başvuru sonrasında kontrol ediliyor. Bir diğer gerekli olan önemli unsur ise sözleşmelerin satış sitesinde eksiksiz bir şekilde yer almasıdır. Başvuru yapılan sanal pos firmaları buna çok dikkat eder. Bu sözleşmeler şu şekilde sıralanabilir:

  • İade sözleşmesi
  • Gizlilik sözleşmesi
  • Garanti ve teslimat şartları
  • Mesafeli satış sözleşmesi

Ödeme sürecine önem verilmesi sırasında banka ve ödeme kuruluşları tarafından belirttiğimiz unsurlara dikkat edilir. Bu yüzden sanal pos almadan gerekli şartların yerine getirilip getirilmediği kontrol edilmelidir. Aynı zamanda başvuru yapabilmeniz için bir şirket ya da firma olma zorunluluğu bulunuyor. Yani sadece herhangi bir şahıs olarak sanal posa başvuru yapılması mümkün değildir. Tabi ki altyapı güvenlik sertifikasına sahip olmak da en önemli şartlar arasında yer alır.

Sanal Pos Başvuru İşlemi

Sanal Pos Başvuru İşlemi

Sanal pos almak için bankalara ya da çeşitli ödeme kuruluşlarına başvuru yapmak mümkündür. Bankaları tercih etmek isterseniz bir bankaya giderek başvuru yapmak gerekir. Banka tarafından talep edilen sanal pos başvuru evrakları eksiksiz temin edilmelidir.

Bu evraklar içerisinde ticari sicil belgesi, vergi levhası ve benzeri çok sayıda şey yer alır. Bankaların yanı sıra iyzico, hepsipay ve benzeri ödeme kuruluşlarına da başvuru yapılabilir. Başvuru sonrasında kuruluş tarafından sizlere dosya verilir. Verilen dosyaların siteye tanımlanması gerekir. Tanımlama işleminden sonra ise test süreci yapılır ve daha sonra ödeme alınabilir.

Sanal Pos Ücretleri Ne Kadar?

Sanal pos içi talep edilen ücretler firmaya veya bankaya bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu ücretlerin ne kadar olduğunu başvuru yapılacak kurumun sitesinden ya da müşteri temsilcilerinden öğrenmek mümkündür. Aynı zamanda sanal pos ücretleri 2022 kapsamında bazı kurumlar tarafından komisyon harici ücret alınması da mümkündür. Bu ücretler genel olarak ya aylık ya da yıllık olur. Bu yüzden başvuru öncesinde ücretlendirme detaylarını iyi araştırmak gerekir.

Sanal pos başvurularının sonuçlanma süresi farklı olabilir. Bu noktada en temel etken başvuru yapılan banka ya da kurumdur. İstenen belgelerin ve test sürecinin farklı olması mümkündür. Başvuru sonrası gerekli incelemeler tamamlandıktan sonra sanal pos verilir. Sanal pos nasıl alınır öğrenmek isteyenler için bu yazımızla sizlere yardımcı oluyoruz. Anlatılanlar doğrultusunda başvuru yaparak sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap