Salça Ne Zaman Konur, Püf Noktaları Nelerdir?

Salça hemen her yemek tarifinde yer alan baz malzemelerden birisidir. Dolayısıyla yemeklerde sıkça rastladığımız için kullanımı yoğundur.

Hatta bazı yörelerde salça kullanım oranı çok yüksek olduğundan yemeklerin lezzet açısından farklı bir boyuta ulaştığı bilinir. Yine de yöresel yemekler dışında belli bir miktarın üzerine çıkılmaz.

Olası bir fazla kullanım durumunda ise ilk dikkat çekecek unsur yemeğin aşırı derecede kırmızı gözükmesidir. Ayrıca kullanılan ana malzemesine bağlı olarak domates ya da biber tadının yemekle bütünleşmiş olması muhtemeldir.

Böyle bir durum her yemeğin lezzetini olumlu yönde etkilemez. Dolayısıyla yemek pişirmeden oranını bilmeli ve ona göre eklemeliyiz.

Salça Ne Zaman Konur, Püf Noktaları Nelerdir?

Yemeğin Salçası Fazla Olursa Ne Yapılır?

Bazı durumlarda fazla kaçtığını hissederiz ancak yapabileceğimiz pek bir şey yoktur. Çünkü yemek gerek suyu gerekse iç malzemesi olarak salçayı çoktan içerisine almıştır.

Eğer böyle bir durumda yemeğin bol salçalı olmasını istemiyorsanız uygulayabileceğiniz birkaç alternatif metot var. Öncelikle salçalı yemeklerde salçanın tadını ekarte etmek için sodyum karbonat kullanılmaktadır.

Bu başarılı şeflerin bu gibi durumlarda uyguladıkları yöntemlerden birisidir. Sodyum karbonat ise en kolay bir biçimde içtiğimiz soda ile temin edilebilir. Yemeğin içerisine soda döktüğünüzde salçanın yarattığı o majör tat azalacaktır.

Eğer makarna gibi bir besin söz konusu ise ve salça oranını fazla kaçırdıysanız hemen makarnaları süzgeç yardımıyla musluğun altında süzünüz. Musluk suyundan geçirerek salçayı akıttıktan sonra tekrardan tencereye alıp dilediğiniz miktarda salça ilave edebilirsiniz.

Salçanın tadı biraz azalsın istiyorsanız bir miktar karbonat ekleyerek bunu sağlayabilirsiniz. Fakat karbonatı çok az miktarlar olarak ekleyip güzelce karıştırmak gerekiyor. Aksi takdirde karbonat yemeğin belli bir kısmı tarafından emilecek ve genel bir lezzet kaybı yaşanacaktır.

Yemeğin iç malzemesine bağlı olarak malzeme miktarını arttırmak salça oranını düşürmenizi sağlayabilir. Bu genellikle havuç, patates, pirinç gibi eklemeler yapılarak gerçekleştirilir. Yemeğinizin iç malzemesine uygun olanı hangisiyle bu yöntemi tercih edebilirsiniz.

Sos yaparken fazla eklenmesi durumunda ise kesme şeker kullanılabilir. Kesme şekerin salçanın çok yoğun olduğunu fark ettiğiniz kıvamı azaltma gibi bir özelliği olacak. Sos sıcakken atmanız ve erimesini sağlamanız durumunda daha iyi sonuç alabilirsiniz. Sosun tadında bir miktar tatlı hissiyatı artsa da genel lezzeti üst notalara çıkacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap