Salatalık dondurucuda nasıl saklanır?

salatalik-dondurucuda-nasil-saklanir-67685

Salatalık dondurucuda nasıl saklanır? Daha çok yaz mevsiminde tüketilen salatalıklar vitamin ve mineral açısından oldukça besin kaynağı yüksek sebzelerdir. Yaz..

Salatalık dondurucuda nasıl saklanır?

Daha çok yaz mevsiminde tüketilen salatalıklar vitamin ve mineral açısından oldukça besin kaynağı yüksek sebzelerdir.

az aylarında tüketiminin arttığı salatalığı kışında yemek için turşusunu kurabilirsiniz eğer turşu kurmak istemiyorsanız doğru saklama koşulları ile salatalıklarınızı dondurucuda muhafaza edebilirsiniz.

Salatalıklarınızı dondurucuda muhafaza ederken bilmeniz gereken belli başlı teknikler bulunmaktadır.

Öncelikle salatalıkları nasıl dondurucuda saklama karar verdiyseniz bütün halde dondurucuya yerleştirmeniz gerekiyor. Bütün halde yerleştirdiğiniz salatalıklarınızı çözülmesi için çıkarttığınız da bir buz kütlesi halinde geri alacağınız için tüketilmez hale gelecektir ve lezzeti kaybolacaktır.

Dondurucuya atacağına salataları öncelikle güzel bir şekilde yıkadıktan sonra kabuğunu alırsınız. Yıkamış olduğunuz salatalıkları kabuklarından ayırdıktan sonra cacık malzemesi yapacakmış gibi küp şeklinde doğramanın saklamak için en uygun metottur.

Kesmiş olduğunuz salatalıkları dondurucuda saklamak için en uygun buzdolabı poşetlerine yerleştirmeniz tavsiye edilir. Dikkat edeceğiniz en önemli husus da her bir poşet içerisine bir porsiyon kadar salatalık yerleştirmek olmalıdır.

Çünkü kışın çıkarmak istediğinizde her biri bir arada bulunursa toplu halde çıkarmanız gerekiyor ardından tekrar buzluğa koyamazsınız. Çözüldükten sonra bakteri üretmemesi için ayrı ayrı poşetleme sizler adına daha iyi olacaktır.

Buzdolabı poşetlerinin içerisine yerleştirildikten sonra hava almasını engelleyin ve içerisindeki havayı tamamen dışarı çıkartın. Bunu gerçekleştirmek için bir pipetten yardım alabilirsiniz.

Poşetler bu sayede vakumlanmış gibi olacağı için daha güzel bir görüntüye kavuşacaktır ve buzlukta size yer tasarrufu sağlayacaklardır. Salatalık ve muzlu küp şeklinde keserek buzlukta sakladığınız gibi eğer isterseniz rende de yapabilirsiniz.

Eğer dondurucudan çıkarttıktan sonra çözülmesini bekleyecek kadar yeterli zamanınız bulunmuyor ise salatalıklarınızı mikrodalga fırın içerisinde çözebilirsiniz.

Saklarken en çok dikkat etmemiz gereken hususlar dönerek saklamak ve toz saklama poşetlerinin içerisindeki havayı almaktır. Dondurucunun ayarını eksi 14 derece getirdikten sonra ortalama bir yıl kadar saklama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Salatalıkların uzun bulundukları yerleştirmeden önce hazırlamış olduğunuz buzdolabı poşetinin üzerine tarih atmanız daha sonra kış ayında çıkartırken işinizi kolaylaştıracaktır. Dondurucudan hangi süre zarfı içerisinde çıkartmanız hususunda daha kontrollü davranabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap