Salamura Tuzu Nasıl Muhafaza Edilir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Salamura tuzu çabuk nemlenir, bu yüzden doğru koşullarda saklanmalıdır. Turşu yapımında sıkça kullanılır. Faydalarının yanı sıra fazlası zararlıdır.

Salamura Tuzu

Salamura ülkemizde; peynir, zeytin, turşu, asma yaprağı, balık gibi yiyeceklerin bozulmaması, lezzetlenmesi için yiyeceklerin tuzlu suya koyularak fermente edilmesi demektir. Yiyeceklerin içerisinde koymak için hazırlanan bu tuzlu suyun ham maddesi olan tuza da salamura tuz denmektedir.

Salamura tuz diğer adıyla deniz tuzu ya da kaya tuzu, yemeklerimizde kullandığımız sofralık tuzlardan daha büyük ve kristal ve şeffaf yapıya sahiptir. Salamura tuzları uzun vadeli tüketeceğimiz gıdalarda kullanmamızın en önemli sebebi de katkı maddesi içermiyor olmasıdır.

Salamura tuzları özellikle yaz aylarının sonlarında ve sonbaharın başlarında ulaşmak turşuyu çok seven bir toplum olduğumuzdan dolayı oldukça basit ve uygun fiyatlıdır.

Salamura Tuz Nasıl Saklanmalı?

Salamura tuz, sofra tuzu olarak bildiğimiz tuzlar gibi rafine edilmediği için çok kısa bir sürede rutubetlenir ve bulunduğu ortamdaki kokuyu içine hapseder.

Aldığınız salamura tuz büyük bir pakette ise ve hemen tüketmeyeceksiniz paketin ağzının tamamen kapalı olduğuna güneşle temas halinde bulunmadığına ve nemsiz bir ortamda tutulduğundan emin olmalısınız.

Günlük yiyecekleriniz için salamura tuzu tercih ediyorsanız salamura tuzları biraz döverek ve küçük kaplara koyarak sofralarınızda servis etmeli ardından tekrar paketine koyarak özenle saklamalısınız.

 

Salamura Tuzu Yiyeceklerde Nasıl Kullanmalıyız?

Salamura tuzu; peynir, zeytin, turşu ve asma yapraklarınızı korumak ve tatlandırmak için kullanacaksanız öncelikle yiyeceği ağzını hava almayacak şekilde kapatacağınız bir kaba koymalısınız bunun için her yerden uygun bir şekilde temin edebileceğiniz turşu bidonlarını kullanabilirsiniz.

Yiyeceklerinizi istediğiniz şekilde hazırladıktan sonra salamura tuzların kolay erimeyen bir yapıya sahip olmasından dolayı başka bir kapta suyla çözündürdükten sonra yiyeceklerinizin üzerine eklemeniz salamura işlemini gerçekleştirirken kendinizi garantiye almanızı sağlar.

Tabi ki isteğinize göre salamura tuzları öncesinde eritmeden de kullanabilirsiniz fakat bu durumda hazırlamış olduğunuz ağzı kapalı yiyeceklerinizi günde birkaç kere aşağı yukarı sallayarak salamura tuzların erimesine yardımcı olmalı ve tuzların her yiyeceğe işlemiş olmasından emin olmalısınız.

Salamura Tuzun Faydaları

Salamura tuzların sofra tuzları gibi işlem görmemiş olmaması nedeniyle doğal yapısını bozulmamıştır. Salamura tuzlar mineral bakımından oldukça zengindir içerisinde demir, kalsiyum ve magnezyum bulundurmaktadır.

Salamura tuzu kan basıncı yani tansiyonumuzu yükseltme durumunda sofra tuzları kadar zararlı değildir. Salamura yani kaya tuzunun üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda strese karşı iyi geldiği ve kaya tuzu mağaralarının astım gibi solunum yolu  rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Salamura tuz içerisinde bulunan minerallerin hücresel emilimini kolaylaştırmakta vücudumuzun pH dengesini korumakta ve vücudumuza biriken zararlı maddeleri dışarıya atmamızda yardımcı olur.

Salamura Tuz Nelere İyi Gelir?

Salamura ya da diğer adıyla kaya tuzunun faydalarına bakacak olursak genel olarak mide problemlerine, solunum yolu sıkıntılarına ve kan basıncı ve kan şekerine olan faydalarını görebiliriz.

·       İştahınızı açar.

·       Sindirim bozukluklarına örneğin mide ekşimesine karşı fayda sağlar

·       Salamura tuz, limon suyu ile tüketildiği zaman bağırsak solucanlarının atılmasına karşı doğal bir yardımcıdır.

·       Salamura tuz ve limon suyu karıştırılarak tüketildiğinde mide bulanmasına ve istifra etmeye iyi gelir.

·       Kan basıncınızı dengeleyerek tansiyonunuzun yükselmesini önler.

·       Kan dolaşımınızı hızlandırarak daha genç ve sağlıklı kalmanızı sağlar.

·       Kaya tuzu mağaraları solunum yolu rahatsızlığı çekenlere şifa kaynağıdır.

Salamura Tuzun İçindeki Mineraller

Salamura tuzlarının içerisinde 80’den fazla mineral bulunmaktadır. Rafine tuzlar gibi işlem görmemiş olduğu için minerallerden yararlanma oranınız salamura tuzlarında çok daha fazladır.

İçerisinde bulunan magnezyum ve kalsiyum sayesinde diş, kemik ve kaslarınız için takviye almış olurken sülfür sayesinde eklemlerinizdeki sıkıntıları giderir aynı zamanda obezite ve diyabetten korur.

Salamura Tuzunun Kalorisi

Salamura tuzun kalorisinden bahsetmeden önce dünya genelinde hizmet veren sağlık kuruluşları tarafından yapılan açıklamalara göre günlük bir bireyin alması gereken tuz miktarı 5 gram olarak belirlenmiştir.

Bu yüzden sizlerle günlük 5 gram tuz aldığınız zaman ne kadar kalori almış olduğunuzu paylaşacağız. 5 gram tuz yaklaşık bir çay kaşığı tuza denk gelmektedir. Bir çay kaşığı salamura tuzda 0 kalori bulunmaktadır.

Salamura Tuzun Zararları

Salamura tuzda bulunan sodyum, sağlıklı bireylerin vücudunda depo edilmez ve tüketildikten sonra hemen dışarı atılır.

Fazla salamura tuz tüketimi sonrasında tüketen kişilerde; tansiyon yüksekliğine, uzun vadede mide ve ağız kanserlerinin oluşmasına ve normalden fazla susama isteğine karşılık su içildiğinde içilen suların ödem olarak vücudumuzda tutulmasına neden olur. Normalden fazla su içildiği için oluşan ödemler kişiyi olduğundan daha şiş göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap