Sahra İsminin Anlamı

Sahra İsmi

Sahra İsminin Anlamı uzun zamandır kullanılan ve Sahra Çölü sebebiyle pek çok kişinin tercih ettiği isimlerden biridir. Geçmişten günümüze kadar pek çok kişinin severek kullandığı ve özellikle kız çocuklarına verdiği bu ismin pek çok anlamı vardır.

Sahra ismi incelendiğinde Sahra isminin anlamı dört farklı şekilde ifade edilebilmektedir. İlk anlamı seçkin, ikinci anlamı dingin, üçüncü anlamı kaya, dördüncü anlamı ise çoğul olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra Sahra isminin anlamları arasında yiğit, saygı gösterilen kişi, kayalar, sessiz, ova, kır, durgun anlamları da bulunmaktadır. Arapça kökenli olan bu ise genel olarak kız çocuklarında kullanılıyor olsa da erkek çocuklarında da sıklıkla kullanılan isimlerden biridir.

Sahra İsminin Anlamı
Sahra İsminin Anlamı

Sahra ismi hakkında en çok merak edilen ve araştırılan sorulardan biri Sahra ismi Kur’an-ı Kerim içerisinde geçiyor mu? Sorusudur. Arapça kökenli olan bu isim kuranı kerim içerisinde geçen isimler arasında yer almaktadır. Kuranı Kerim içerisinde bulunan Sahra 63, Lokman 16, Fecr 9 ayetlerinde Sahra ismi ile karşılaşmak mümkündür. Bu nedenle Sahra ismi son derece anlamlı, hoş ve Kur’an-ı Kerim’in içerisinde geçen isimlerden biridir. 

Türkiye’de paylaşılmış olan isim istatistiklerine bakıldığında Sahra isminde kaç kişi var? Sorusunun cevabını bulmak mümkündür. 2022 yılında paylaşılmış olan Türkiye isim verilerine bakıldığında Türkiye’de 9015 kişinin Sahra ismine sahip olduğu görülmektedir. Bu kişilerden 2058 tanesi İstanbul’da, 408 tanesi Ankara’da, 494 tanesi ise İzmir’de yaşamaktadır.

Sahra isminin Türkiye sıralaması da araştırılan bir diğer konudur. Sahra ismi Türkiye’de en çok tercih edilen isimler listesinde 1152. sırada yer almaktadır. Türkiye’de en çok tercih edilen kız isimleri listesinde ise 556. sırada Sahra ismi bulunmaktadır. Son bir yıl içerisinde 720 kişinin daha çocuğuna Sahra ismini vermesi ile birlikte son bir yılda Sahra isminde artış gözlemlenmiştir.

Çocuklara Sahra isim verilmeden önce Sahra isminin özellikleri araştırılmalı ve bu özellikler doğrultusunda tercih yapılmalıdır. Genel bir değerlendirme yapıldığında Sahra ismine sahip olan kişilerin en çok mavi rengi sevdiği ve kader sayılarının ise sekiz olduğu bilinmektedir.

Sahra ismi olumlu ve olumsuz yönlere sahip olan isimler arasında bulunmaktadır. Bu nedenle Sahra isminin olumlu yönleri arasında tutumluluk, zeka, mantık, gerçekçilik, yetenek, çalışkanlık, prensipler, düşünce yeteneği, hedef olması, beceri ve sabır yer almaktadır. Tüm bunların aksine Sahra isminin olumsuz yönleri arasında ise aşırı derecede gururluluk, hırs, ön planda olma isteği bulunmaktadır.

Çocuğuna Sahra ismini vermek isteyenlerin araştırdığı konulardan biri de Sahra ismine benzeyen isimler olmaktadır. Sahra ismine benzer olan pek çok isim bulunduğu için çocuğuna Sahra ismini vermek isteyen ancak benzer bir başka isim arayış içerisinde olan kişiler bu isimler arasında bir tercihte bulunabilir. Bizler yazımızın bu kısmında sizler için Sahra ismine benzeyen isimler listesine yer verdik.

Sizler de bu isimler arasına birisini seçebilir ve çocuğunuza uyumlu iki isim verebilirsiniz.  Sahra ismine benzeyen isimler listesinde yer alan tüm isimler anlam bakımından güzel ve söyleniş bakımından da hoş özelliğe sahiptir.

Sahra Nur, Zeynep Sahra, Sahranur, Sahure, Sahibe, Sahire, Sahile, Sahil, Sahara, Sahiba, Mahra, Zehra, Zühra, Mihra, Behra, Mehra, Ahra, Uhra, Sara, Samira, Safura, Sayra, Sarra, Samara, Safira,Selma, Semra, Sevda, Sema, Seda, Saliha, Sıla,Sahrap, Sahre, Sahretullah, Sahir, Sahip, Sahavet, Sahabe, Sahib, Bahra, Kahra, Uhra isimleri Sahra ismi ile uyumlu isimler arasında yer almaktadır. Bu isimlerin kullanımında herhangi bir sakınca bulunmamakla birlikte ebeveynler de çocuklarına gönül rahatlığıyla koyabilir.

Sahra isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Seçkin Yiğit, Değerli Yiğit, Saygı Gösterilen Yiğit
  • 2 – Dingin, sessiz, durgun
  • 3 – Kaya, kayalar, taş
  • 4 – Çöl, kır, ova

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Sahra ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Sahra ismini kullanan 9.015 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Sahra ismini kullanan 2.058 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Sahra ismini kullanan 488 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Sahra ismini kullanan 494 kişi bulunmaktadır.

Sahra isminin Türkiye sıralaması

Sahra en çok kullanılan 1152. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 556. isimdir.

Sahra ismini kullananların sayısı, son bir yılda 720 kişi artmıştır.

Sahra isminin Harf Analizi

Kişiye Sahra ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Sahra İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Sahra ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Sahra isminin anlamını gözden geçirin!

Sahra İsminin Numerolojisi

Sahra isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

S: yirmi iki
A: bir
H: on
R: yirmi bir
A: bir
TOPLAM: 55

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap