Sahibe İsminin Anlamı

Sahibe İsminin Anlamı

İsimlerimizin hayatımızı sanıldığından daha çok etkilediği yapılan araştırmalar sonrasında ispatlanmıştır. Anne ve baba adaylarının üzerinde çokça düşündüğü isimler ve anlamları bu sebeple daha da önemli bir hal almaktadır. Bu yazımızda ise kız isimlerinden biri olan Sahibe isminin anlamı nedir ve daha fazlasını ele alacağız.

Sahibe ismi Arapça kökenli bir isim olup birçok anlama gelir. Sahibe isminin TDK’deki anlamı herhangi bir şey üzerinde mülkiyet sahibi olan kadın anlamına gelmektedir. Sayılan kutlu bilinen yiğit, sahip, koruyan, hedefe doğru ulaşan, gözeten, bir iş yapmış olan, herhangi bir niteliği olan anlamlarına da gelen bu isim günümüzde popülerliğini yitiren isimler arasındadır.

Dinimizde çocuklara isim koyarken mutlaka Kur’an-ı Kerim de geçecek diye bir şart yoktur. Önemli olan konulacak ismin anlamının güzel olmasıdır. Hatta bazı isimler Kur’an da geçmesine rağmen kötü manalar taşıyabilir. Sahibe ismi Kur’an da geçer mi diye merak edenler içinse geçmediğini söyleyebiliriz. Sahibe ismi caiz mi olduğunu araştırdığımızda ise caiz olmayan isimler arasında olmadığını görüyoruz.

İstatistiklere göre Sahibe ismini Türkiye’de toplam 1350 kişi kullanmaktadır. Kız isimleri arasında ise en çok kullanılan 1135. isim olduğu görülmüştür. Bu bağlamda çok kullanılan bir isim olmadığını görüyoruz.

Bireyler isimlerinin hayatlarına ne gibi bir etkisi olduğunu merak etmektedir. Bu sebeple de isim analizleri son yıllarda çokça rağbet gören bir konu olmaktadır. Sahibe isminin analizine baktığımızda ise genelde soğukkanlı ve işkolik insanlar olduğunu görüyoruz. Zamanlarını boşa harcamayı sevmezler, girdikleri ortama hemen adapte olamazlar. Bir işin kusursuz olması konusunda çabalar ve bu anlamda iş hayatlarında başarılı kişiler olduğu görülür.

Olumlu özellikleri için planlı olmalarını, mükemmeliyetçi, güvenilir, çalışkan, sorumluluk sahibi, sabırlı ve kararlı olduklarını söyleyebiliriz.

Olumsuz özellikleri içinse bağlanmaktan korkan, çabuk inanan, dağınık, detayları sevmeyen ve abartıcı olduklarını söyleyebiliriz.

Fiziksel özellikleri için köşeli belirgin yüz hatlarına sahip olduklarını, uzun boylu ve ince yapılı, eller ve ayaklar büyük, saçlar bukleli ve koyu renkli, kararlı ses tonuna sahip olduklarını görüyoruz. Bu durumlar tabiki kesinlik içeren durumlar olmaması yanında genel tabirlerdir.

Sahibe isminin kişilik analizini incelediğimizde bu kişilerin doğal olduklarını ve sevdiği insanlara karşı değer veren, sabırlı ve kuşkucu yapıdadırlar. Bu isme sahip bireylerin ise ikili ilişkilerinde sadakatli ve duygularını açıkça dile getiren kişiler olduğunu söyleyebiliriz.

Son yıllarda popüler olan bir diğer durum ise isimlerdeki harflere göre analiz durumudur. Kişinin karakter analizi ile ilişkili görülür. Sahibe isminin harf analizini ele aldığımızda; S: Hayalperest yapılı, A: Enerjik, atılgan, H: Sakin ve durağan, İ: Duygusal, kırılgan, B: Önsezileri güçlü, E: Mücadeleci olduğu şeklinde yorumlanabilir.

Sahibe ismine benzer isimlere örnek olarak Sahiba, Hasibe, Sahire, Sahra, Saibe gibi isimleri verebiliriz. Bu isimler ses uyumu bakımından benzer olmasının yanında özel bilgisayar programı ile de bakıldığında benzer olan isimler arasındadır.

Sahibe ismine sahip ünlüler var mı diye incelediğimizde ise bu isme sahip bir ünlüye rastlayamadık. İsmin günümüzde az kullanılıyor oluşu durumu bu açıdan da desteklenmiş oluyor.

Bu yazımızda Sahibe isminin anlamını birçok açıdan incelemiş olduk. İsimler hayatta varoluşumuzda, hatta kişiliğimizde bile etkilidir. Bu sebeple önem verilmesi gereken bir konudur. Evet, mutlak bir kader vardır onu değiştirmek mümkün görülmez, ancak kaderimizde giden yolda bizi etkileyen birçok etkenler vardır. Bunlardan biri de kullandığımız isimlerdir. İsimler ve anlamları bu anlamda önem kazanır.

sahibe-isminin-anlami-31828
Sahibe İsminin Anlamı

Sahibe isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 6 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Sayılan Ve Kutlu Bilinen Yiğit
  • 2 – Kadın Sahip, Hedefe Doğru Ulaşan.
  • 3 – Sahip. Koruyan, Gözeten.
  • 4 – Bir İş Yapmış Olan.
  • 5 – Herhangi Bir Niteliği Olan.
  • 6 – Sahip, iye

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Söylenişi: sa:hibe
Kuran ‘da geçmiyor.

Sahibe ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Sahibe ismini kullanan 1.350 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Sahibe ismini kullanan 256 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Sahibe ismini kullanan 55 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Sahibe ismini kullanan 74 kişi bulunmaktadır.

Sahibe isminin Türkiye sıralaması

Sahibe en çok kullanılan 2503. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 1135. isimdir.

Sahibe isminin Harf Analizi

Kişiye Sahibe ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

B : Önsezileri kuvvetli anlamı yükler.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

Sahibe İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Sahibe ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Sahibe isminin anlamını gözden geçirin!

Sahibe İsminin Numerolojisi

Sahibe isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

S: yirmi iki
A: bir
H: on
İ: on iki
B: iki
E: altı
TOPLAM: 53

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap