Sahabi İsminin Anlamı

Sahabi İsminin Anlamı

Sahabi, Arapça kökenli bir isim olup genellikle erkek çocukları için tercih edilen bir isimdir. Bebek sahibi olacak kişiler bu haberi alır almaz güzel bir isim arayışına girmektedir. Bu nedenle birçok kişi tarafından Sahabi isminin anlamı araştırılmaktadır. Sahabi, ‘’ saydığım kişi, benim saygım ‘’ anlamlarıyla kullanılmaktadır. Çocuklar için koyulan isimler bir ömür onları temsil edeceğinden dolayı güzel anlamlara sahip okunuşu kolay isimleri tercih edilmesi uygun olacaktır.

Sahabi, Peygamber efendimizi görmüş, onunla birlikte vakit geçirmiş kimselere denir. Anne ve babalar çocukları için genellikle Kur’ an da geçen isimleri tercih etmektedir. Bu nedenle internet sitelerinde Sahabi ismi Kur’ an da geçiyor mu sorusu sıkça sorulmaktadır. Sahabi, Arapça kökenli olmasına rağmen Kur’ an da geçmemektedir. Kur’ an da geçmiyor olması bu ismin çocuklar için koyulmayacağı anlamına gelmemektedir.

Anne ve babalar çocuklarına bu ismi koymadan önce Sahabi ismi kişilik analizi konusunda da araştırmalar yapmaktadır. Mücadeleci ve hırslı kişilikleri ile ön plana çıkarlar. Zorluklar karşısında bitmeyen enerjileri ile her zaman mücadele ederler. Sakin ve uysal yapıda olmaları en belirgin özellikleri arasında yer almaktadır. Sıcakkanlı ve tutkulu kişilerdir. Sevecen yapıda olmaları birçok kişi tarafından beğeniyle karşılanmaktadır. İş hayatlarında hırslı ve çalışkan olmaları başarılı olmalarının en önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Duygusal ve kırılgan yapıları vardır. İş dünyasında iyi bir gözlemci yetenekleri onlara her zaman kazandırmaktadır.

Kişilik analizinin yanı sıra Sahabi isimli kişilerin fiziksel özellikleri de dikkat çekmektedir. Geniş alınlı ve geniş yüz çehresine sahip kişilerdir. Genellikle beyaz tenli ve siyah saçlı kişilerdir. Atletik ve sağlam yapılı vücutları vardır. Keskin yüz hatları ve etkileyici konuşmaları ile dikkat çekerler. Dış görünüşlerine önem veren bakımlı kişilerdir. El ve ayakları uzun, gözleri kısık bir yapıdadır. Türkiye’ de bu isme sahip 2 kişi bulunmaktadır.

Bebek sahibi olacak kişiler Sahabi ismi harf analizi konusunda da detaylı bir şekilde araştırma yapmaktadır. Çağrışımlarına göre S; hayalperest bir kişiliği temsil eder. Hayal kurmak onlar için tutkudur. Hayallerini gerçekleştirmek için hırsla çalışırlar. A; atılgan ve enerjik bir yapıya sahiptirler. Bitmeyen pozitif enerjileri vardır. H; sakin ve durağan yapıdadırlar. Sakin ve uysal kişilikleri ile dikkat çekerler. A; pozitif enerjileri hiç bitmez. Sevecen ve sıcakkanlı kişilerdir. B; hisleri çok kuvvetlidir. İ; duygusaldırlar. Bu nedenle hassas ve kırılgan yapıları vardır.

Her isimde olduğu gibi Sahabi ismine benzeyen isimler de bulunmaktadır. Sabri, Sami, Salih, Sezai, Saffet, Sabih, Sabit, Sabahattin, Sadi, Sadık, Sadri, Sadullah, Sadettin, Seyfi, Seyfullah, gibi isimler ile benzerlik göstermektedir. Çocuklara koyulan isimlerin güzel anlamlı ve kolay okunuşu olması dikkat edilen en önemli konular arasında yer almaktadır. Dini açıdan koyulması sakıncalı isimler arasında yer almamaktadır.

Anne ve babalar çocukları için genellikle Kur’ an da geçen isimleri tercih etmektedir. Bu nedenle Sahabi ismini koymak caiz mi sorusu birçok kişi tarafından sıkça sorulmaktadır. Koyulmasında herhangi bir sakınca olmaması sıkça tercih edilmesinin en önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra dini açıda Sahabi ismi içerdiği anlamlar bakımından önemli bir yere sahiptir.

Fazla bilinmeyen ve Türkiye ‘ de az sayıda kişide olmasına rağmen özellikle son dönemlerde giderek yaygınlaşan bir isimdir. Güzel anlamları sebebi ile ünlüler de çocukları için bu ismi tercih etmektedir. Bunun yanı sıra Sahabi isimli ünlüler de bulunmaktadır.

sahabi-isminin-anlami-69393
Sahabi İsminin Anlamı

Sahabi isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 2 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Saydığım Kimse, Benim Saygım
  • 2 – Hz. Muhammed’i (s.a.a) görmüş, birlikte bulunmuş kimse.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Söylenişi: saha:bi
Kuran ‘da geçmiyor.

Sahabi ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Sahabi ismini kullanan 2 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Sahabi ismini kullanan bulunmamaktadır.
Ankara’da Sahabi ismini kullanan bulunmamaktadır.
İzmir’de Sahabi ismini kullanan bulunmamaktadır.

Sahabi isminin Türkiye sıralaması

Sahabi en çok kullanılan 11772. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 6599. isimdir.

Sahabi ismini kullananların sayısı, son bir yılda artış göstermemiştir.

Sahabi isminin Harf Analizi

Kişiye Sahabi ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

B : Önsezileri kuvvetli anlamı yükler.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

Sahabi İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Sahabi ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Sahabi isminin anlamını gözden geçirin!

Sahabi İsminin Numerolojisi

Sahabi isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

S: yirmi iki
A: bir
H: on
A: bir
B: iki
İ: on iki
TOPLAM: 48

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap