Sağlık Sigortasında Kapsam Dışı Tıbbi Bakım

Sağlık Sigortasında Kapsam Dışı Tıbbi Bakım İhtiyaçları ve Sigorta Türleri Bazen tıbbi bakım için kapsam dışı bir tesise gitmeniz gerekebilir. Bu işlem daha pahalıya mal olabilir, ancak bunun gerekli olduğu anlaşılırsa daha fazla ödeyeceğiniz için bunu sağlık planı yöneticinizle görüşerek maliyetlerinizi düşürebilirsiniz. Ne kadar ödeyeceğinizi ve ne kadar ödemeniz gerektiğini öğrenmek için sigortacınızla iletişime geçmeniz önerilir.

Ayrıca ameliyatları, prosedürleri veya diğer tedavileri planlarken doktorlarınız, klinikleriniz ve hastanelerinizle maliyetleri önceden görüşebilirsiniz. Sağlık planınızdan aldığınız bilgileri sağlık kuruluşunun (hastane, klinik, muayenehane vb.) olup olmadığını öğrenmek için kullanabilirsiniz.

 Sağlık Sigortası kapsam dışı hastalıklar kapsamında hizmet başına ücret planları en az kısıtlamaya sahip olan sigorta çeşididir ve en geniş sağlık hizmeti sağlayıcıları yelpazesini sunar. Geleneksel sağlık planı olarak da bilinir. Bu tür bir sağlık sigortanız varsa, kendi sağlık planınızı kabul eden herhangi bir doktora veya hastaneye gidebilir ve istediğiniz zaman doktor değiştirebilirsiniz.

Diğer Sağlık Sigortası Türleri

Genel sağlık sigortası kapsamı dışında kalanlar gibi diğer bazı sigorta türleri, hastaneye yatış ve büyük tıbbi masraflar için ödeme yapılmasını önerir, ancak tüm bilgiler açıklanmadığından bu beyanlar yanıltıcı olabilir. Somut bir karar vermek için daha fazlasını öğrenmeniz gerekecektir.

Hastalık Kapsamlı Sigortalar
Hastalık Kapsamlı Sigortalar

Hastalık Kapsamlı Sigortalar

Çoğu kanseri tedavi etmek ve yönetmek çok paraya mal olur. Bazı tıbbi planlar, hastalık kapsamı adı verilen ek kapsama alanı sunar. Bu planlar rutin tıbbi harcamaları kapsamaz, ancak yalnızca ciddi bir hastalık veya yaralanma gibi en ciddi sağlık durumlarını karşılamaya yardımcı olabilir. Bunlar genellikle çekici görünebilir çünkü oldukça düşük primleri vardır. Bu planların genellikle yüksek muafiyetlere sahip olduğunu ve rutin tıbbi masrafların hastanın sorumluluğunda olduğunu bilmek önemlidir.

Başka İçerik:  Kloz Nedir Türleri ve Avantajları Nelerdir?

Bu plan genellikle doktor ziyaretlerini, ilaçları veya rutin tıbbi bakımı kapsamaz ve yalnızca hastanede kalış ve çok yüksek masraflar ortaya çıktığında kapsamaya başlar. Özel sağlık sigortası kapsamı dışında kalanlar politikaya bağlı olarak, sadece kesinti için birkaç bin dolar (USD) ödemeniz ve faturanın geri kalanındaki madeni sigortanın belirli bir yüzdesini ödemeniz beklenir. Ayrıca, plan kapsamında olmayan tüm ürün ve hizmetlerin tam maliyetini de ödemeniz gerekecektir.

Bazen planlar hastane faturanızın tamamını veya hatta çoğunu kapsamayabilir. Planın tam olarak neyi kapsayacağını anlamak ve çoğu zaman bu tarz planlara güvenmemek önemlidir.

Bazı Devlet Sağlık Sigortası piyasalarında hastalıkları sigortası teminat planları sunulabilir. Düşük gelirli veya standart sağlık sigortasından muaf olan kişiler için bu yapılabilir. Zor yaşam koşulları nedeniyle bu muafiyete sahip kişilerin vergi beyannamesi verirken herhangi bir ceza ödemesi gerekmez.

Bir hastalık sigortası planınız varsa ve kanser gibi maliyetli bir hastalığınız varsa, cebinizden yüksek bir kesinti ve hastane faturalarınızın %40’ına varan bir oran ödemeyi bekleyebilirsiniz. Çoğu hastalık planında cepten ödeme sınırı vardır, ancak planın kapsamadığı hizmetler bu sınıra dahil değildir. Örneğin, hastalık planları tipik olarak reçeteli ilaçları kapsamaz; bu, bazı yeni kanser tedavisi ilaçlarının yılda 100.000 lira fazlaya mal olduğu düşünüldüğünde maliyetli olabilir.

Ayrıca, kişi kapsam dışında bakım alırsa, felaket planları cepten çıkma sınırından daha pahalıya mal olabilir. Böyle bir planı seçerseniz, reçeteli ilaçların karşılanıp karşılanmadığına bakmanız gerekir, kapsam dışı hizmetlerin maliyetlerini sorun ve bu harcamalardan herhangi birinin cepten ödeme limitine dahil edilip edilmeyeceğini öğrenin.

Hastane Tazminat Poliçeleri, Kanser Sigortası ve Diğer Tamamlayıcı Sigortalar

Hastane Tazminat Poliçeleri, Kanser Sigortası ve Diğer Tamamlayıcı Sigortalar

Bazen ek sağlık bakım politikaları olarak da adlandırılan hastane tazminat politikaları, hastaneye kabul edildiğiniz her gün için sabit bir miktar öder. Bir takvim yılında ödenecek hastane günlerinin toplam sayısı üzerinde bir sınır veya kapsanacak gün sayısı üzerinde bir üst sınır olabilir.

Başka İçerik:  Yeşil Kart Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu poliçe türü için aldığınız para, sigortalının isteğine göre kullanılabilir. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası fiyatları kapsamında genellikle sağlık planının kapsamadığı sağlık bakım masrafları veya bir aile üyesi hastalandığında ailelerin karşı karşıya kaldığı diğer masraflar için kullanılır.

Bu ek planlar, kanser gibi bir hastalık için gereken kapsama türünü sunmaz. Bu nedenle, tek teminatınız buysa, ciddi bir hastalık teşhisi konduğunuzda da önemli miktarda nakit para ödeyebilirsiniz.

Hastalık ve Kanser Sigortası Poliçeleri

Hastalık ve Kanser Sigortası Poliçeleri

Kanser, felç veya bir kaza geçirmeniz gibi belirli sağlık sorunları için ekstra para sunan başka türde poliçeler de vardır. Genellikle, normal sağlık sigortanızın karşılayamadığı, indirilebilir ve madeni sigorta gibi masrafların bir kısmını karşılarlar. Diğerleri gibi, teşhis koymak için yalnızca sabit bir miktar para teklif eder.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası kapsamında bu poliçeler olay veya teşhis sonrasında satın alınamaz ve genellikle sınırlamaları ve bekleme süreleri vardır. Planın tam olarak neyi kapsayacağını anlamak ve sağlık sigortası için bu tür kötü hastalık politikalarına güvenmemek önemlidir. Bu politikalar, bir hastanın ihtiyaç duyduğu sağlık hizmetlerinin çoğunu kapsamaz.

Uzun Süreli Bakım Sigortası
Uzun Süreli Bakım Sigortası

Uzun Süreli Bakım Sigortası

Bu sigorta türü tıbbi bakımın kendisi için değildir, ancak yemek yeme, giyinme, yürüme, hastaneye gitme gibi günlük aktiviteleri yerine getirmek için yardıma ihtiyaç duyan kişilerin tıbbi veya tıbbi olmayan uzun vadeli bakımını karşılamaya yardımcı olur. Ücretsiz olarak aile üyeleri genellikle bu türde evde bakım hizmeti sağlar, ancak bu seçenek herkes için geçerli değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap