Sağlık Sigortası Plan Türleri

Sağlık Sigortası Plan Türleri: Yönetilen Bakım Planları: Sağlık Bakım Kuruluşları, Hizmet Noktası Planları, Tercih Edilen Sağlayıcı Planları.

Hizmet başına ücret planları, sigorta şirketlerikapsamında hastalık kapsamlı sigortalar, tıbbi harcamalar için tasarruf hesapları, tıbbi tazminat politikaları, kanser sigortası ve diğer ek sigortalar şeklinde birçok türü mevcuttur.

Tüm bu planlar, prim olarak adlandırılan aylık bir ücret ödemenizi gerektirir. Ayrıca (katkı payı olarak da bilinir) doktor ziyaretleri ve diğer hizmetler için sabit bir ücret de alınabilir. Bu tarz bazı hizmetler, bir ek ödeme yapmanızı gerektirebilir.

Her yıl, çoğu insan, özel sağlık sigortası fiyatları 2022 dahilinde sigortaları tıbbi masraflarını karşılamaya başlamadan önce sağlık bakım masraflarının (muafiyet olarak bilinir) belirli bir miktarını da öder. İndirilebilir tutarı karşıladıktan sonra, sigortanız yılın geri kalanı için sağlık faturalarınızın belirli bir yüzdesini kendisi ödeyecektir.

Katkı payları, artı bir hizmet gördüğünüzde ödemeniz gereken miktardır, genellikle doktoru her ziyaret ettiğinizde veya başka hizmetler aldığınızda sabit bir ücret şeklinde ödenir. Bazen maddi güvence ile karıştırılır, ancak aynı şey değildirler.

Doktorunuz tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatları kapsamında sağlık planınızı kabul ederse, genellikle sigortacıya fatura keser ve ardından sağlık sigortanızın karşılamadığı tutarı size fatura eder. Aksi takdirde, sağlık faturalarınızı ödemeniz ve ardından formları doldurmanız ve sağlık harcamalarının geri ödenmesi için sigorta şirketine göndermeniz gerekebilir.

Kendi sağlık harcamalarınızı dilediğiniz sigorta firması kapsamında sigorta şirketinizin yaptığı ödemeleri takip etmeniz gerekir. Bu kayıtlar, ileride ödemelerinizle ilgili bir anlaşmazlık veya başka bir sorun yaşamanız durumunda size çok yardımcı olabilir.

saglik-sigortasi plan ceşitleri

Bazı sağlık planlarının tüm sağlık bakım ihtiyaçlarınızı karşılamayabileceğini bilmek önemlidir. Bir plan seçerken göz önünde bulundurulması gereken birkaç şey şu şekildedir;

Başka İçerik:  Kalıtsal Hastalıklar Doğuştan ve Psikolojik

Planın Nitelikli Sağlık Planı olarak sınıflandırıldığını doğrulamak önemlidir.

Doktorlarınızın, uzmanlarınızın ve eczanelerinizin yeni sağlayıcı ağının bir parçası olduğunu onaylamak gerekir. Değilse, ağ dışı sağlayıcılardan alınan hizmetlerin maliyetlerini kontrol edilmesi tavsiye edilir.

Planın kapsadığı tüm sağlık hizmetlerinin yanı sıra hariç tutulan ve sınırlı kapsama alanı olan hizmetleri gözden geçirin.

Her sağlık planı farklıdır, ancak yaygın olarak hariç tutulan ve sınırlı kapsamlı hizmetleri olanlardan bazıları şunları içerir: kanıtlanmamış ve deneysel kanser tedavileri, akupunktur, homeopatik veya bitkisel ilaçlar, uzun süreli bakım, ilaçlar veya Reçeteler, ekipman ve sağlık bakımınız için tıbbi olarak gerekli olmayabilecek malzemeler bunların kendiniz ve aileniz için yeterli olup olmadığına karar vermeniz gerekebilir.

Sağlık Sigortası Dolandırıcılığı

Sağlık sigortası dolandırıcılıklarına karşı dikkatli olma gerekir. Ayrıca arayıp kişisel bilgilerinizi veya kredi ve banka bilgilerini isteyen “sigorta uzmanları” veya “devlet temsilcileri” de olabilir. Bu dolandırıcılar genellikle çevrimiçi olarak veya telefonla insanlara ulaşmaya çalışır. Bu tarz durumlarla karşılaşıldığında panik yapmadan polise başvurulması gerekir.

Yönetilen Bakım Planları

Bu tür planlar tipik olarak kayıtlı kişilerin sağlık hizmetlerini koordine eder veya yönetir. Birkaç tür yönetilen bakım planı vardır. Sağlık Bakım Kuruluşları gibi bazı planlar daha sınırlı bir sağlayıcı ve hastane ağına sahipken, Tercih Edilen Sağlayıcı Kuruluşları gibi diğer modellerde daha geniş bir sağlayıcı ağı bulunur.

Sadece tamamlayıcı sağlık sigortası şirketleri değil, birçok farklı kurum ve kuruluş da yönetilen bakım planlarına sponsorluk yapabilir. Bunlar, diğerleri arasında işverenleri, hastaneleri, sendikaları, tüketici gruplarını ve hükümetleri içerebilir. Planın ayrıntılarını ve bunların sağlık bakımınızı nasıl etkilediğini bilmenize yardımcı olur. En yaygın yönetilen bakım planı türleri şunlardır;

Başka İçerik:  Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Kapsamı Nedir?

Sağlık Bakım Kuruluşları

Hizmet noktası planları

Tercih edilen sağlayıcı planları

Tercih edilen sağlayıcı planları

Yönetilen bakım planlarının çoğu, geleneksel hizmet başına ücret sigortasından daha düşük primlere, ek ödemelere ve maddi güvenceye sahiptir. Prim, ortak ödeme ve madeni sigorta tutarları, yönetilen bakım şirketleri arasında ve hatta aynı şirket içindeki çeşitli hizmetler arasında değişebilir. Talep formları genellikle gerekli değildir.

Bazı yönetilen bakım planları, üyelerinin bir hastanın tüm bakımını koordine eden ve bakımı diğer uzmanlara kanalize etme rolüne sahip olan bir birinci basamak sağlık hizmeti sağlayıcısı kullanmasını gerektirir. Bu durumda sevk eden doktor genellikle hastanın genel tıbbi bakımından sorumlu birinci basamak doktorudur ve tıbbi tedavileri, testleri, uzmanlara sevkleri ve hastaneye yatışları organize etmek ile onaylamaktan sorumludur.

Örneğin, akciğerler konusunda uzmanlaşmış bir doktora görünmeniz gerekiyorsa, bunun için tedavi edilmeden önce birinci basamak doktorunuz tarafından sevk edilmeniz gerekecektir. Aksi takdirde, planınız hizmet için ödeme yapmayabilir.

Çoğu planda, üyeler yalnızca belirli sağlık hizmeti sağlayıcılarının ve anlaşmalı oldukları kurumların hizmetlerinden yararlanır. Bu planlar, üyelerin belirli bir sağlayıcı ağından veya listesinden sağlayıcıları seçmesini gerektirebilir.

Kapsam dışı bir sağlayıcıdan bakım almayı seçtiğinizde, genellikle sağlık planınızın yardımı olmadan daha fazla ödeyebilirsiniz, hatta faturanın tamamını ödemeniz bile mümkün olabilir. Bu planlardan bazılarında, ziyareti veya hizmeti gerçekleştirmeden önce firmadan onay alırsanız (ön yetkilendirme olarak da adlandırılır) kapsam dışından birini görme maliyetinin en azından bir kısmını firmalar kendileri ödeyebilirler. Bu yüzden bu gibi durumlar için dikkatli olmakta fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap