Sağlık Sigortası Nedir?

Sağlık Sigortası Nedir? Özel sağlık sigortası (sağlık sigortası veya sağlık gideri sigortası olarak da adlandırılır), siz ve bir sigorta şirketi arasındaki bir sözleşmedir. Prim ödemeleriniz karşılığında, sağlık sigortası şirketi, sözleşme hükümlerine göre maruz kalabileceğiniz sağlık giderlerini ödemeyi kabul eder.

Basit bir kaza veya ciddi bir hastalık sorununuzu ortadan kaldırmak kişiyi borca sokabileceğinden, özel sağlık sigortası fiyatları bu günlerde çok önemlidir. Kendiniz ve aileniz adına sağlık sigortası yaptırmak için birçok neden vardır, çünkü beklenmedik bir yaralanma veya hastalık için tıbbi harcamalar çok fazla liralara mal olabilir.

Ayrıca, hastaneye yatış ve yaralanmaların tedavisine ilişkin maliyetler, enflasyonu aşan bir oranda artmaya da devam etmektedir.

Sağlık sigortası poliçeniz, siz ve sigorta şirketiniz arasındaki bir sözleşmedir. Politika, testler, ilaçlar ve tedavi hizmetleri gibi bir tıbbi yardım paketini listeler. Sigorta şirketi, poliçenizde listelenen belirli yardımların maliyetini karşılamayı kabul eder. Bunlara “kapsanan hizmetler” denir.

Poliçenizde ayrıca sigorta şirketinizin kapsamadığı hizmet türlerinin bir listesi de bulunur. Karşılanmayan herhangi bir tıbbi bakım için ödeme yapmanız gerekir.

Tıbbi Gereklilik Nedir? Kapsamlı Bir Hizmetten Farklı mıdır?

Tıbbi Gereklilik Nedir? Kapsamlı Bir Hizmetten Farklı mıdır?

Tıbbi bir gerekliliğin tıbbi bir fayda ile aynı olmadığı unutulmamalıdır. Tıbbi gereklilik, doktorunuzun gerekli olduğuna karar verdiği bir durumdur. Tıbbi yardım, tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatları planınızın kapsamayı kabul ettiği bir olaydır.

Bazı durumlarda doktorunuz, sigorta poliçenizin kapsamadığı tıbbi bakıma ihtiyacınız olduğuna karar verebilir. Genel sağlık sigortası ne kadar ve şirketleri hangi testleri, ilaçları ve hizmetleri kapsayacaklarını belirler. Sigorta şirketinizin seçenekleri, gerekli olan ilaç, test veya işlemin poliçeniz dahilinde olmadığı durumları da kapsayabilir.

Başka İçerik:  Otomatik BES için İkinci Adım Atıldı

Sigorta İhtiyacı Sağlamadığı Durumlarda Ne Yapılır?

Doktorunuz, kapsanan bakımı sağlayabilmesi için sigorta kapsamınıza aşina olmaya çalışacaktır. Ancak, o kadar çok farklı sigorta planları vardır ki, doktorunuzun her bir planın özelliklerini bilmesi mümkün değildir.

Sigorta kapsamınızı anlayarak, doktorunuzun planınızın kapsadığı tıbbi bakımı önermesine yardımcı olabilirsiniz. Sigorta poliçesini okumak için kendinize zaman ayırabilirsiniz. Bir hizmet almadan, test yaptırmadan veya reçete yazmadan önce sigorta şirketinizin ne ödeyeceğini bilmek en iyisidir. Doktorunuzun size sunabilmesi için bazı bakım türlerinin sigorta şirketiniz tarafından onaylanması gerekebilir.

 Kapsamınızla ilgili hala sorularınız varsa, sigorta şirketinizi arayıp bir temsilciden açıklamasını isteyebilirsiniz. Neyin ödenip neyin ödenmeyeceğine karar verenin doktorunuz değil, sigorta şirketi olduğunu unutmayın.

Doktorum Sigortamın Kapsamadığı Bir Bakım Önerirse Ne Olur?

Doktorum Sigortamın Kapsamadığı Bir Bakım Önerirse Ne Olur?

Doktorunuzun önerdiği şeylerin çoğu planınız kapsamında olacaktır, ancak bazıları olmayabilir. Kapsanmayan bir test veya tedaviniz olduğunda veya kapsam dışı bir ilaç için reçete yazdığınızda, sigorta şirketiniz faturayı ödemeyecektir. Bu durumda talebiniz reddedilir. Yine de doktorunuzun önerdiği tedaviyi alabilirsiniz, ancak bunun için kendiniz ödeme yapmanız gerekecektir.

Sigorta şirketiniz talebinizi reddederse, itiraz etme, yani karara itiraz etme hakkınız vardır. İtiraz etmeye karar vermeden önce, sigorta şirketinizin temyiz sürecini öğrenebilirsiniz.

Bu, plan defterinizde ana hatlarıyla belirtilmelidir. Ayrıca, doktorunuza fikrini de sorabilirsiniz. Doktorunuz temyize gitmenizin uygun olduğunu düşünüyorsa, süreç boyunca size yardımcı olabilir.

Sağlık Sigortası Nedir Nereden Alınır?
Sağlık Sigortası Nedir Nereden Alınır?

Sağlık Sigortası Nedir Nereden Alınır?

Sağlık sigortası edinmenin en iyi yolu, bölgenizdeki sağlık sigortası acenteleriyle iletişime geçmektir. Size uygun bir fiyata en fazla korumayı sağlamanın yollarını sunabilirler. Temsilciler ve işletmeler, telefon defterinizin sarı sayfalarında konuma göre alfabetik olarak listelenir. Sigorta primleri şirketten şirkete büyük ölçüde değişiklik gösterir, bu nedenle nihai kararı vermeden önce genellikle çeşitli sigortacılara da başvurmak önerilir.

Başka İçerik:  Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Aile Bireylerine Özel

Sağlık Sigortasında Poliçe Yenileme

Sağlık sigortası poliçesinin yenileme garantisi yoksa şirket poliçeyi yenilememe hakkını kullanabilir. Bir poliçenin yenilenmemesi, poliçenin vade tarihinde feshedilmesi anlamına gelir. Bir sigortacı, poliçenizi yenilemek istemediğinize karar verirse, poliçenin sona erme tarihinden en az 60 gün önce size yenilenmeme bildirimi göndermeli veya iletmelidir. Yenilememe bildirimi, söz konusu ret nedenini belirtmelidir.

Poliçenizin yenileme garantisi olsa bile, şirket bölgedeki tüm bu poliçeleri yenilemediği takdirde 90 gün önceden haber vererek bireysel poliçenizi yenilemeyebilir ve size sigortacının sunduğu başka bir tür bireysel sağlık poliçesi sunabilir. Bölgenizdeki tüm bireysel sağlık politikaları yenilenmez ise, şirket 180 gün önceden bildirimde bulunarak bireysel politikanızı da yenilemeyebilir.

Sağlık Sigortası Poliçeleri Arasında Farklılıklar Var mı?

Sağlık Sigortası Poliçeleri Arasında Farklılıklar Var mı?

Evet, farklı poliçelerin sunduğu avantajlarda önemli farklılıklar olabilir. Primler önemli ölçüde farklıysa, en ucuz poliçenin çok daha az teminat sağlama olasılığı çok yüksektir. Sigorta poliçelerinin fiyatlarını karşılaştırırken, her birinin sunduğu faydaları dikkatlice analiz etmek önemlidir. Farklılıkları yorumlamakta zorluk çekiyorsanız, bu önemli kararı vermenize yardımcı olacak bilgili bir kişi bulabilirsiniz.

Sağlık Sigortası Avantajları;

Doktor seçme imkânı: Sigorta şirketleri, sağlık sorunlarına göre bir profesyonel seçmenize olanak tanıyan geniş bir “tıbbi çizelgeye” sahiptir.

Verimlilik ve hız: Önce aile doktorundan geçmeden doğrudan uzmana gitmek mümkündür. Ayrıca ortalama 8 gün içerisinde yapılan analiz veya teşhis sonuçları mevcuttur.

Kişiselleştirilmiş ilgi ve güven: Bakım kişiselleştirilir ve her bireyin tıbbi ihtiyaçlarına göre uyarlanır. Bu, doktor ve hastane seçme olasılığına bağlı olarak, doktor ile hasta arasında bir güven ortamı yaratır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap