Safran nasıl saklanır?

safran-nasil-saklanir-73514

Safran nasıl saklanır? Özel yemeklerde sos ve aroma kalması için kullanılan safran kilo vermeye yardımcı özelliklere sahip önemli bir bitkidir. Aroması son der..

Safran nasıl saklanır?

Özel yemeklerde sos ve aroma kalması için kullanılan safran kilo vermeye yardımcı özelliklere sahip önemli bir bitkidir.

Aroması son derece zengin ve dünyanın en pahalı baharatlar arasında bulunan safran doğru bir şekilde farklı anılmadığı zaman kısa bir süre içerisinde bozulabilir ve tüm özelliklerini kaybedebilir.

Kafanın düzgün bir şekilde saklanabiliyor olması için uygulanacak belli başlı teknikler vardır. Safran baharatı öncelikle ay ışığında toplanır ve güneş ışığına karşı duyarlı olduğundan dolayı maruz kalmaması gerekiyor.

Eğer güneş ışığıyla bir temas söz konusu olursa hızlı bir şekilde hem rengini hem de aramasını kaybedebilir.

Doğru saklama koşullarına gerçekleştirdiğiniz zaman ortalama bir yıl kadar taze kalabilir ve araması kaybolmadan muhafaza edilebilir.

Safran nasıl saklanır

Öncelikle karanlık ve ampul ışığı da dahil olmak üzere tüm ışık kaynaklarının uzağında bir yerde muhafaza edilmesi gerekmektedir.

Soğuk ve kuru bir yerde muhafaza edilmesi tercih edilmelidir eğer nemli ya da ılık bir ortamda muhafaza edilirse aramasını ve rengini kaybeder.

2 yıldan daha uzun süre saklanamaz ve gün geçtikçe ağlaması azalacağı için tazeyken tüketmeniz daha avantajlı olacaktır. Hava geçirmeyen kavanozlar ya da kaplar içerisinde sakınılması gerekiyor.

Işığı yatamazsın engelleyebilmek için saklamış olduğunuz kabın etrafına alüminyum folyo ile sorabilirsiniz.

Boyut olarak küçük kaplarda saklarsınız içerisinde hava akış büyük olacağından dolayı daha uzun süre muhafaza edilmesi sağlanır. Safranı eğer evinizde muhafaza etmek istiyorsanız mutlaka kiler bölümünde saklanması gerekmektedir.

Buzdolabında saklanması kesinlikle tavsiye edilmez çünkü bu sıcaklık içerisinde nem oranı yüksek olacağından dolayı bozulması hızlı gerçekleşecektir.

Eğer buzdolabında saklamak niyetinde iseniz tüketilmek istediğiniz miktarları ayrı kaplara yerleştirerek saklamanız daha avantajlı olacaktır.

Kullanma kararı verdiğinizde tazeliğini tüketmesini diye ihtiyacınız kadar safranı bir kaptan çıkardıktan sonra tamamen tüketmeniz gerekiyor.

Buzdolabından çıkartıldıktan sonra tekrar geriye koymanız herhangi bir anlam ifade etmeyecek. Oda sıcaklığından daha fazla yüksek ısıya ve nem oranı % 40’ın üzerine çıktığı ortamlarda bozulacağı için dikkat etmenizde fayda var.

Bekleme süresi içerisinde taze olup olmadığı konusunda bir fikir sahibi değilseniz safranı ele aldıktan sonra ezip tadına bakarak anlayabilirsiniz.

Eğer herhangi bir bozulma ses siliyorsa araması tam olarak net hissedilmiyorsa kullanmamanız daha avantajlıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap