Safa İsminin Anlamı

Safa İsmi

Safa İsminin Anlamı Kulağa hoş gelen ve güzel manası olan isim arayışında olanlar için Safa, uygun alternatiflerden biridir. Özellikle son yıllarda adı “Safa” olarak konulan erkek çocukların sayısında gözle görülür artış mevcuttur. Nitekim; doğacak erkek çocuğu için düşündüğü isimler arasında bu seçenek de olanlar, “Safa isminin anlamı nedir?” şeklinde yoğun bir araştırma yapmaktadırlar. Çünkü; bir ismin sadece rağbet görmesi yeterli olmamakta, güzel bir anlam taşıyor olması da büyük önem arz etmektedir.

Okurlarımız arasında “Safa” ve “Sefa” kelimeleri arasındaki benzerliğe dikkat edenler mutlaka olmuştur. Eğer siz de onlardan biri iseniz, hislerinizde haklısınız . Her iki kelimenin de anlamı %99 aynıdır. Sadece “Sefa” ismi, büyük ünlü uyumuna uymuyor olmasına rağmen, Türkçe’de uzun yıllar boyunca “Safa” ismi yerine tercih edilmiştir. Haliyle sonuç tahmin ettiğiniz gibi olup, Safa TDK’deki anlamı itibarıyla “eğlence, zevk, şenlik, zenginlik, zevk-ü safa” gibi manalara işaret etmektedir. “Sefa sürmek” deyimi de aynı kökenden ileri gelmektedir.

Bir insan, taşıdığı ismin anlamıyla büyür. Karakteri o ismin anlamıyla şekillenir. Birey olma sürecini, isminin anlamına uygun bir birey olarak tamamlar. Nitekim Safa isminin kişilik analizi, bu ismi taşıyanların gıpta edilesi bir zenginlik elde eden, eğlence ve şamata dolu bir insan olacakları şeklinde ip uçları içermektedir. “Safa” ismini taşıyanlar, etraflarına neşe saçan, hayatın getirdiği kederden ve acılardan uzak, çevresindeki insanlara da bu yönde yardım eden bir kişilik profili göstermektedir.

Harflerinin alfabedeki sayı değerlerini çıkarttığımız zaman, Safa isminin sayı değerinin 31 olduğunu görmekteyiz. 31 sayısı, numerolojide yaratıcılığı ve bu yaratıcılığı hayata geçirebilecek pratikliği sembolize etmektedir. Safa isminin harf analizi yapıldığında ortaya çıkan en önemli sonuç budur. Ek olarak, harflerinin taşıdığı anlamlar değerlendirilip birbiri ile harmanlandığı zaman Safa; eğlenceli, neşeli, espritüel, çevresine moral ve neşe saçan, cömert, daha önce denenmemişi deneyen gibi anlamlar içermektedir. Negatif ve çevresi tarafından kollanması gereken bir yön olarak Safa ismini taşıyanlar, üzüntülerini ve dert ettikleri şeyleri, eğlenceli kişiliklerinin en derin kısımlarında saklayabilmektedir.

Hem anlam olarak, hem kelime yapısı olarak Safa ismine benzeyen onlarca alternatif mevcuttur. Ayrıca Safa, eklenen takılar ile de kullanılabilen bir isimdir. Safa ismine benzer isimler, iki ismin birleşimi olarak da karşımıza çıkabilmektedir. İki isim düşünenler için, Safa ismiyle birlikte kullanılabilecek şekilde fonetik uyum sağlayan, anlamsal olarak da bir bütünlük arz eden sayısız kombinasyon mevcuttur. Asaf, Saffet, Dilsafa, Sefa gibi sadece kelime yapısı olarak benzer veya Arapça kökeni yönünden aynı anlamı taşıyan birçok isim, Safa ismine alternatif olarak kullanılabilir veya ikisi bir arada tercih edilebilir.

İsimlerin dinen caiz olması ülkemizdeki aileler için çok önemlidir. Zira, nüfusun büyük çoğunluğunun Müslüman olduğu ülkemizde dinen caiz olmayan bir isim kullanmak, ailelerin özellikle kaçındığı bir durumdur. Safa ismi caiz mi? Söz konusu analizi bu isim için de yapacak olursak, erkek çocuklar için Safa adını kullanmakta dinen hiçbir sakınca olmadığını görmekteyiz. Ayrıca “Safa” Kuran’da birçok yerde geçen bir kelimedir de.

Hangi ünlüler ile adaş olduğunuzu hiç merak ettiniz mi? Bu mesele bazıları için çok önemlidir. İsimlerinin magazin dünyasındaki, siyaset ve  iş sahalarındaki serüvenlerini sürekli takip ederler. Bazıları ise umursamaz bile. Safa ismine sahip olan ünlüler kimlerdir? Merak edenler için kısa bir analiz yaptığımız zaman; Safa ismindeki birçok sosyal medya fenomeninin, influencer’ın sanal alemde son derece aktif olduğunu görmekteyiz. Kim bilir; yeni neslin daha çok tercih ettiği Safa ismine sahip kaç tane çocuk yıllar sonrasında aktör, aktris, müzisyen, siyasetçi, iş insanı gibi ünlü kesimlerden bir sima olacaktır.

safa-isminin-anlami-72832
Safa İsminin Anlamı

Safa isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 7 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Satma İşi, Satış, Pazar; Doğumundan Önce Evliyalara Satılarak, Adanarak, İnanışa Göre, Yaşaması Sağl
 • 2 – İyi Ün Sahibi Ve Varsıl Kimse
 • 3 – Üzüntü Ve Kederden Uzak Olma, Endişesizlik, Rahat Huzur, İç Ferahlığı.
 • 4 – Berraklık, saflık
 • 5 – Gönül rahatlığı, rahatlık, kaygısız ve sakin olma.
 • 6 – Zevk, neşe, eğlence
 • 7 – [Bakınız: Sefa]

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Söylenişi: safa:
Kuran ‘da geçiyor.

Safa ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Safa ismini kullanan 6.546 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Safa ismini kullanan 1.325 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Safa ismini kullanan 494 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Safa ismini kullanan 189 kişi bulunmaktadır.

Safa isminin Türkiye sıralaması

Safa en çok kullanılan 1310. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 604. isimdir.

Safa ismini kullananların sayısı, son bir yılda 183 kişi artmıştır.

Safa isminin Harf Analizi

Kişiye Safa ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

F : Uysal, güvenilir anlamı uyandırır,bu harf isminizde olabilir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Safa İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Safa ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Safa isminin anlamını gözden geçirin!

Safa İsminin Numerolojisi

Safa isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

S: yirmi iki
A: bir
F: yedi
A: bir
TOPLAM: 31

“Safa” adını taşıyan bazı ünlü kişiler şunlardır:

 1. Safa Önal: Türk şarkıcı ve oyuncu. 1960’lı ve 1970’li yıllarda Türk pop müziğinde aktif olan bir isimdir.
 2. Safa Giray: Kırım Hanlığı’nda hüküm süren Giray Hanedanı’nın son lideri.
 3. Safa Can Güven: Türk oyuncu. “Muhteşem Yüzyıl: Kösem” ve “Gülperi” gibi dizilerde rol almıştır.
 4. Safa Liron: İsrailli şarkıcı ve oyuncu. 2010 Eurovision Şarkı Yarışması’nda İsrail’i temsil etmiştir.

Bu listedeki kişiler, “Safa” adını taşıyan bazı ünlülerden sadece birkaçıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap