Saç Ekiminde Doğal Sonuçlar Elde Etmeyi Sağlayan Etmenler

Saç ekiminde doğal sonuçlar uzman bir doktor ve doğru saç ekimi yöntemi ile mümkündür. Genel olarak saç dökülmeleri sonucunda saç ekimi işlemlerine başvurulur. Eğer ön saç çizgisi ile başlıyorsa bu erkek tipi saç dökülmesine bir işarettir. Erkek tipi saç dökülmesi kadınlarda da görülen bir problemdir. Ön saç çizgisinden itibaren başladığı için oldukça kötü bir görünüme neden olur ve kadınların özgüvenlerini zedeler. 

Bu durum çeşitli nedenler sonucunda meydana gelebilir. Genellikle bitkisel yöntemler ya da ilaç kullanımlarıyla saç dökülmelerini önlemek mümkündür. Ancak bu süreçte sabırlı olmakta fayda vardır. Çünkü ön saç çizgisindeki değişimin uzun vadede eski haline gelmesi oldukça zordur. Özellikle hormon seviyelerindeki değişimler erkek saç tipi dökülmesini tetiklediği için ilaç kullanımı verimli sonuçlar almaya yardımcı olur. 

Eğer saç ekimi işlemlerinin doğal sonuçlar vermesini istiyorsanız ihtiyacınız olan tüm bilgiler bu içeriğimizde mevcuttur. Saç ekimi nedir? Saç dökülmesi neden olur? Saç ekimi tedavileri nasıl uygulanır? Saç ekiminde doğal sonuçlar nasıl alınır? Gibi tüm soruların yanıtlarını sizlere metnimizde aktaracağız.

Saç Ekiminde Saç Dökülmesi Faktörü

Saç dökülmesi ön saç çizgisi gerilemesi alın bölgesinin daha açık gözükmesine neden olur. Bu durum estetik anlamda kişiye rahatsızlık verebilir. Genellikle erkeklerde görülen ön saç çizgisi gerilemesi kadınlarda saç ayrımının bozulmasına da neden olabilir. Bu durum o bölgede çok fazla saç dökülmesi yaşanmasından kaynaklanır. Saç ayrımının bozulması saça şekil vermeyi de engeller. Ancak doğru saç ekimi yöntemleri ise saç ekiminde doğal sonuçlar alabilirsiniz. Bu saçlarınızın dökülme nedenleri ve dökülme tipi ile de ilişkilidir. Her insanın başına gelebilecek dökülmelerin temel nedenleri şu şekildedir:

 • Hormon seviyelerindeki değişimler (testosteron hormonundaki artış)
 • Genetik
 • İlaç kullanımı
 • Stres
 • Mevsimsel değişimler
 • Yaş
 • Psikolojik ve sosyolojik nedenler

Kişi ‘Saç dökülmesi neden olur?’ diye merak ediyorsa yaşam tarzını inceleyebilir ya da doktora başvurabilir. Eğer gerileme ciddi boyutlara ulaşıyorsa çeşitli testler sonucunda nedene ulaşılabilir ve tedavi aşamasına geçilir. Özellikle 65 yaşından sonra hormonal nedenler dolayı saç kökleri zayıflayacağı için dökülmelerde artış meydana gelebilir. Belirli bir yaştan sonra vücutta DHA hormonu sayısı artar ve erken müdahale edilmezse ön saç çizgisi kalıcı olarak geriler. Bu durumun sonucu ise kelleşmeye kadar varabilir. 

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Sonuçları

Kadın saç dökülmesi ön saç çizgisi gerilemesi yaşanıyorsa bu durum erkek tipi saç dökülmesinin başladığı anlamına gelebilir. Erkeklerde stres, yaş ya da genetik sebebiyle sıklıkla görülen dökülmeler saç çizgisinden başlar ve tepeye kadar devam eder. Bu durum sadece ense ve kulak bölgelerinde saç kalmasına neden olur. Kadınlarda dökülmeler o kadar ilerlemez ancak ön saç çizgisinin kaybolmasına neden olabilir. Genellikle 3 tip şeklinde görülen saç dökülmesi,saç tellerinin incelmesiyle başlar.

Önce alın bölgesinin etrafındaki saç kökleri zayıflar ve dökülmeye başlar. Ardından ön çizgi genişler ve yavaş yavaş tepe noktasına doğru ilerlemeye başlar. Zamanla tepe noktasında bölge bölge kelleşmeler meydana gelir. Bu durum özellikle orta yaşlı kadınlarda görülse de genç kızlarda ortaya çıkma ihtimali de bulunur.

Özellikle stres, hormon problemleri ve kullanılan saç bakım ürünlerinin yanlış olması kadın saç dökülmesi ön saç çizgisi gerilemesini tetikler. Genellikle fön, renk açma ve boya işlemleri de saç tellerinin zayıflayıp incelmesine ve kopmasına neden olur. Çok fazla ısı ve kimyasal işlem uygulamak dökülmelerin başlıca nedenler arasında yer alır. Saç tellerinin incelmesi zamanla kafanın her noktasına da ayrılabilir ve seyrekleşmeler başlayabilir. 

Bu duruma diffüz dökülme adı verilir. Diffüz dökülmeyi yavaşlatmak ve yok etmek yine kişinin kendi elindedir. Erken teşhis ve hızlı tedavi kaybedilen saçların geri kazanılmasına yardımcı olur. Eğer günde 100 saç telinden daha fazla bir dökülme varsa kadın saç dökülmesi ön saç çizgisi gerilemesi başlamış olabilir. Bu durumda saç ekimi doğal sonuçlar alabileceğiniz seçeneklerden biridir.

Saç Ekimi Tedavisi ile Doğal Sonuçlar 

Kadın veya erkek saç dökülmesi, ön saç çizgisi gerilemesi, ilaç ve krem tedavileri ya da doğal yöntemlerle durdurulamıyorsa ve kelleşme başladıysa saç ekimi uygulaması denenebilir. Genellikle erkeklere uygulanan saç ekimleri, erkek tipi saç dökülmesi yaşayan kadınlara da yapılabilir. Kişi istediği görünüme hızlı bir şekilde ulaşabilir. Seanslar şeklinde ilerleyen yöntemlerde ilk olarak saç analizi yapılır. 

Her kişinin kafa yapısı ve saç tipi farklı olduğu için analizler sonucunda doğru tekniklerin neler olduğu bulunabilir. Bu noktada erkek ve kadın saç ekimi farklılıkları da ortaya çıkar. Saç ekim noktaları, operasyon öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gerekenler ve saçların çıkmaya başlama zamanı kadınlarda farklılık gösterebilir.

Kadın saç dökülmesi ön saç çizgisi gerilemesi için farklı ekim yöntemleri denenebilir. Bunlardan ilki traşsız saç ekimidir. Bu yöntemde saçın bir kısmı tıraş edilir ve saçsız bölgeye ekilir. Ayrıca yöntem kendi içinde FUE ve DHI olmak üzere iki farklı yönteme ayrılır. FUE yönteminde kıl kökü ekimleri yapılır ve en çok tercih edilen yöntemdir. Adımları ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Saçlar yıkanır, sterilizasyon işlemleri yapılır ve saç köklerinin alınacağı yer hazır hale getirilir
 • Saç kökleri rahat alınabilsin diye özel bir sıvı enjekte edilir. Ardından greftler tek tek özel kalem yardımıyla alınır.
 • Saç kanalları açılır. Kanalların açısı kişinin saç analizi sonucunda belirlenir.
 • Ön çizgi ekiminde en dikkat edilmesi gereken nokta kişinin alın yapısıyla uyumlu, doğal bir görünüm elde edilebilmesidir.
 • Bu yöntemler doğrultusunda ‘saç dökülmesi nasıl önlenir?’ sorusuna da yanıt bulunabilir. 

En doğal sonuçları almak istiyorsanız kesinlikle doğru doktor seçimi yapmanız gerekiyor. Basit bir araştırma neticesinde alanında uzman bir saç ekimi merkezi ve doktoru bulabilirsiniz. Doktorların başarısı ve uygulanan yöntemler sonucunda ise saç ekiminde doğal sonuçlar yakalamanız kaçınılmaz olacaktır. Türkiye’de uzmanlaşan doktorlar arasından seçim yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap