Rüyada Azrail(a.s)’ı görmek ne anlama gelir

AZRAİL (A.S)


Rüyada ölüm meleğini görmek, önemli olaylara ve toplumda yaşanılacak olumsuz gelişmelerle yorumlanır.
Onu güler yüzlü görmek şehit olmaya, asık suratlı görmek, tövbe edemeden vefat etmeye, onunla güreşip yenilmek ölmeye, galip gelmek ise hastalıktan kurtulacağınız anlamına gelmektedir. Azrail ‘ e selam vermek, bu dünyada daha çok çekeceğiniz var anlamına gelmektedir. Azrail (A.S) ‘ ın elini öptüğünüzü görmek, büyük bir mirasa konacağınız anlamına gelmektedir. Rüyada Azrail (A.S) görmek, ailesinden ayrılmaya, kıtlık olmasına ve ziraattan faydalanılamayacağına işarettir.

Rüyada Azrail(a.s)’ı görmek ne anlama gelir
Rüyada Azrail(a.s)’ı görmek ne anlama gelir

Rüyada Azrail (a.s.) Görmenin Neye İşaret Eder?

Rüyada Azrail görmek genellikle hayra ve müjdeye yorulmaktadır. Allah aşkına sahip kişilerin en içten dileklerine ve dualarına kavuşmasına, feraha ermesine ve mutluluk verecek haberler almasına işaret eden bu rüya, pek çok yorumcu tarafından olumlu bir şekilde yorumlanmaktadır.

İmam Nablusi’ye Göre Azrail Görmenin Anlamı

İmam Nablusi, rüyada Azrail (a.s.)’i görmeyi şehitlik mertebesine erişmek olarak yorumlar. Azrail’in güler yüzlü olması imanla ölmeye, öfkeli olması ise tövbesiz kötü bir biçimde ölmeye işaret eder.

Ölümü simgeleyen melek olan Azrail’i rüyada görmek toplumu derinden etkileyecek olumsuz olaylara da işaret edebilmektedir. Azrail (a.s.) ile güreşip onu yenen kimse başındaki hastalık belasından kurtulur, güreşte ona yenilen kişi ise ölür şeklinde bu rüya tabir edilir. Onun suretine bürünerek ortalıkta gezinen kimse en zorlu işlerinden bile üstesinden gelmeye, onun bir yerlerde gezindiğini görmek ise toplumu derinden sarsacak olaylara işaret eder.

Rüyada Azrail (a.s.) ile selamlaştığını gören kimse için dünyadaki sınavlarının bitmediği şeklinde bir yorum getirilir. Bazı yorucular ölüm meleğinin rüyaya girmesini âfetlere, yıkıma, kıtlığa yormaktadır. Azrail’i işini yaparken yani can alırken gören kişinin ise uzun bir ömrü olacağı söylenir.

Azrail (a.s.)’in kılığına bürünebildiğini gören kişi herkese galip gelir. Rüyada Azrail’i görmek ne anlama gelirsorusunun pek çok farklı cevabı bulunmaktadır. Rüyasında Azrail’in elini öpen kişi mala mülke ve bir mirasa sahip olur. Ayrıca görülüş şekline ve mimiklerine göre de Allah katında kıymetli biri olduğuna işaret eder. Bazı yorumcular rüyada Azrail’i görmenin yeni bir işin habercisi olduğunu söyler.

Rüyada Azrail’i Gören Kişiyi Neler Bekler?

Rüyada Azrail’i görmek bazı yorumculara göre ise kıtlığa, hastalığa, topluca sıkıntı çekmeye işaret eder. Rüyasında Azrail’i gören kişinin içerisinde bulunduğu toplumda bozulmalar, felaketler görülebilmektedir. Rüyasında Azrail’i gören kişi, işsiz kalıp dara düşebilir. Farklı bir yoruma göre ise kişi lüzumlu bir işe girerek helal rızık kazanır.

Bir hasta rüyasında Azrail (a.s.)’i görürse ve onunla güreşip onu yenerse, hastalığı da bu şekilde kolaylıkla atlatacağı şeklinde yorum getirilir. Eğer kişi yenilirse bir müddet daha hastalığıyla sınanacağı söylenir. Rüyasında Azrail’i asık suratlı, öfkeli gören kişinin büyük günahlara girdiği ve tövbe etmesi gerektiği söylenir. Onu mutlu görmek ise imanla ölüneceğine ve Allah katında kadri olan bir kimse olduğuna işaret eder.

Azrail, ölü meleğidir ve bazı zamanlarda kişilerin çevresindeki bir kişinin sıkıntıya gireceğine de işaret edebilmektedir. Rüyasında Azrail’i gören kimselerin çevresindeki kişilerin de bazı sıkıntılar yaşaması ihtimali yorumcular tarafından söylenmektedir.

Rüyada Azrail’i Görmenin Psikolojik Yorumları

Yorumcular bu rüyaların altında yoğun bir korkunun yattığını söyler. Bilinçaltında çözülmemiş sırlar, sorular, korkular olduğuna ve kişinin huzursuzluk çektiğine işaret eden rüyada Azrail (a.s.) görmek, genellikle kişinin çözümlemesi ve yüzleşmesi gereken korkuları olduğuna dikkat çeker.

Ölümden yoğun bir şekilde korkan, bir yakınını kaybeden kişilerin bu tarz rüyalar gördüğü bilinmektedir. Bu tarz rüyaların çözümlenmesi için kişinin travmaları ve korkularıyla yüzleşmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda bu yüzleşmenin uzman biri gözetiminde yapılması tavsiye edilmektedir.

Kişi korkuları ile yüzleşemezse uykusunda devam eden bu huzursuzluklar onun gündelik yaşamının kalitesini de bozacaktır. Her açıdan kişiye zarar veren bu stresli durumlardan ve korkulardan kurtulmak en doğru çözüm olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap