Rüştiye İsminin Anlamı

Rüştiye İsminin Anlamı Nedir?

Arapça kökenli bir isim olan Rüştiye kız çocuklarının kullandığı bir isimdir. Arapça olmasına rağmen Kuranı Kerimde bu isim geçmemektedir. Bu sebeple akla hemen Rüştiye ismi caiz mi sorusu gelmektedir. Ancak endişe edecek bir durum yoktur. Rüştiye ismini kullanmak dinen yasaklı değildir.  Rüştiye ismi Türk Dil Kurumunda kayıtlı bir isimdir. Kurumda kayıtlı olmasının yanı sıra tarhi muhtevası da mevcuttur. Tanzimat Döneminin resmen başalamsından sonra Osmanlı Devletinin ortaöğretim kurumu olarak kayıtlara geçmiştir.  Mekteb-i Rüşd olarak da bilinen bu kurumlar Osmanlı Devletine uzun süre hizmet vermiştir. Açılış tarihi 1839 olan bu kurumlar 1923 yılında isim değiştirmiştir.

Rüştiyeler ilk olarak İstanbul’da eğitim vermeye başlamışsa da 1949 yılında tüm Türkiye’ye yayılmıştır. Tarihi bina olaral bilinen Davutpaşa Lisesi eski rüştiyelerden bir tanesidir. Kurtuluş Savaşına katılan yüzlerce komutan kurulan rüştiyelerde eğitim görmüştür. Tarihi olarak muhtevası böyle olan Rüştiye’nin TDK anlamı mevcuttur. Buna göre ergenlikle ilgili, ergenliğe dair anlamı taşıyan Rüştiye Türkiye’de 155 kişi tarafından kullanılmaktadır. Tarihi olarak anlamı olan ve eski bir isim olan Rüştiye’yi kız evladınıza verebilirsiniz. Rüştiye isminin anlamı nedir sorusunun güncel bir anlamı bulunmamaktadır. Bu sebeple eski bir siim olma niteliği hala kaybolmuş değildir. Türkiye’de kullanım sıklığı olarak 5463. Sıradadır.

Kullanım popülaritesi değişmeyen bu isim nadir bulunan nadide bir isimdir. Herkesin yoğun olarak kullandığı isimleri tercih etmiyorsanız bu ismi kullanabilirsiniz. Enerji olarak gayet nötr olan ismin karakter, kişilik ve harf analizi yapılmıştır. Kader sayısı 3 olan bu isim telaşlı olmayı ifade eder. Hayatınınn belli noktalarından geçerken soğukkanlı olmamayı ifade eder. Rüştiye isminin kişilik analizi ise kader sayısına benzerdir. Çok telaşlı olan bu kişiler eğlenmenin dozunu ayarlayamazlar. İş ile eğlencenin dozunu ayarlayamayanlar kişilerin hayatlarında panik eksik olmaz. Karakter olarak nazik, narin değildir. Olumsuzluk karşısında hemen yıkılmayan bu kişiler oldukça güçlüdür. İyi gün dostu olmaktan ziyade kötü gün dostu bu kişilerdir. Dertleri büyük bir olgunlukla dinler ve bu dertlere uygun çözümler bulur.

Kişilik analizi kadar fiziksel analizi de dikkat çekici olan bu isimler minyon tiplidir. Boyları ve boyunları oldukça kısadır. Boyunlarının tam ortasında ben, doğum izi taşırlar. Saçları seyrektir. Ve dökülmeye meyillidir. Sarı, açık kumral saç rengine sahip olan bu kişilerin saçları ince tellidir.

Bu kişilerin isimlerinde bulunan harflerin analizi de yapılmıştır. Buna göre Rüştiye isminin harf analizi şu şekildedir,

R harfi tereddütlü olmayı net karar verememeyi

Ü harfi mücadeleci olmayı pes etmemeyi

Ş harfi üretken olmayı ve dik durmayı

T harfi duygularını zor şekilde anlatmayı

İ harfi hassas olamyı duygularla yaşamayı

Y harfi geçmişle sıklıkla kavga etmeyi, ileri bakamamayı

E harfi sıkıntılardan kurtulmak için çalışma azmini ihtiva eder.

Rüştiye isminin harf analizine ek olarak numerelojik analizi de yapılmıştır. Bu ismin numerelojik değeri 140’tır. 3 basamaklı çıkan bu sayı ihtişamı ve gücü ifade etmektedir. Ancak bu ismi kullanmak istemeyebilirsiniz. Rüştiye ismine benzer isimler arasında en çok Atiye, Seciye, Kadriye, Asiye, Zatiye ve Beytiye kullanılmaktadır. Rüştiye çok kadim bir isimdir. Tarihi anlamı da oldukça kuvvetlidir. Bir devlete ilerleyen zamanlarda bir savaşa yön veren devlet kurumudur. Çok eski bir isim olması sebebiyle Rüştiye ismine sahip ünlüler Türkiye’de bulunmamaktadır. Ancak çeşitli tarih kitaplarında, Osmanlı Döneminde yaşayan ve bu isme sahip kadın sultanlar bulmak mümkündür. Osmanlı Hareminde’de bu isim sıklıkla kullanılmaktadır.

rustiye-isminin-anlami-39707
Rüştiye İsminin Anlamı

Rüştiye isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 2 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Erginlikle ilgili, erginliğe ait.
  • 2 – Tanzimat sonrasında açılan, ortaöğrenim amaçlı Osmanlı eğitim kurumu.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Rüştiye ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Rüştiye ismini kullanan 155 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Rüştiye ismini kullanan 32 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Rüştiye ismini kullanan 2 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Rüştiye ismini kullanan 11 kişi bulunmaktadır.

Rüştiye isminin Türkiye sıralaması

Rüştiye en çok kullanılan 5463. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 2350. isimdir.

Rüştiye isminin Harf Analizi

Kişiye Rüştiye ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

Ü : Engellerle mücadele eden anlamını çağrıştır ,olmaması iyidir.

Ş : Çok üretken ve güçlü anlamlarını çağrıştırır, ş harfinin olması iyidir.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

Rüştiye İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Rüştiye ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Rüştiye isminin anlamını gözden geçirin!

Rüştiye İsminin Numerolojisi

Rüştiye isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

R: yirmi bir
Ü: yirmi altı
Ş: yirmi üç
T: yirmi dört
İ: on iki
Y: yirmi sekiz
E: altı
TOPLAM: 140

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap