Ruken İsminin Anlamı

Ruken İsminin Anlamı

Dünyaya gelecek olan çocuklar için tercih edilecek olan adlar üstüne anne ve baba adaylarının büyük bir inceleme ve değerlendirme süreci içerisine girdiği görülmektedir. Hamileliğin ve doğum periyodunun en zor parçalarından bir tanesi de çocuk için bir isim belirlemek ve o isim hakkında gerek duyulan bütün analizleri ve araştırmaları yapmaktır.

İsmiyle büyüsün, mantığı ile hareket etmek isteyen ailelerin bu mevzuya duyarlılık gösterdiği görülmektedir. Onlarca alternatif arasından en iyi anlamlı ve hayırlı ismi seçmek oldukça zorlayıcı olmaktadır. Bu sebeple anne ve baba adaylarının zorlandıkları ve bu aşamada değişik adların arayışı içine girdikleri görülmektedir. Bu adlar içinde Ruken adı da bulunmaktadır. Bu isimle ilk defa karşılaşan anne ve baba adaylarının Ruken isminin anlamı ve yorumu nedir, aramasını gerçekleştirdiği görülmektedir.

Genel bir araştırma yapıldığında Ruken isminin anlamı birçok yorumcu tarafından son derece güzel şekillerde açıklanmaktadır. Bu ismin anlamı için iyi, faydalı, yararlı, yetkili biçiminde izahat getirilmektedir. Anne ve baba adaylarının bu ismin anlamını oldukça sevmiş olduğu görülmektedir. Herhangi negatif bir anlamı bulunmayan bu ismin özellikle Fars kültüründe yaygın olarak kullanıldığı görülmektedir.

Dilbilimsel olarak incelendiğinde ise Ruken isminin kökeni Arapçaya ve Farsçaya dayanmaktadır. Aynı zamanda bu isimle alakalı olarak büyük bir merak konusu olan bir diğer konu da Ruken adı Kur’an’da geçiyor mu, sorusunun cevabıdır. Bu sorunun yanıtı hayır şeklindedir. Ruken adı, Kuran içinde yer edinen adlar içinde bulunmamaktadır.

Bizim ülkemizde bu isme sahip olan pek çok kişiye rastlanmaktadır. 14 bin üzerinde kullanıcı bulun Ruken isminin istatistiği de oldukça güzeldir Günümüzde pek tercih edilmiyor olsa da eski dönemler içerisinde ismin pik noktası yaptığı zamanlar olduğu anlaşılmaktadır. Söyleniş şekli ile Ruken ismi oldukça orijinal ve farklı görülen bir isimdir. Bu sebeple özgün bir isim arayışı içinde olan aileler için bu isim oldukça uygun olarak ele alınmaktadır. İsimle alakalı olarak incelenen bir öteki konu ise Ruken adı caiz midir, sorusunun cevabıdır. Bu isim caiz olmayan ve sakıncalı görülen adlar içinde yer almasa da ismin anlamlarını ve analizlerini dikkatli bir biçimde incelendikten sonra çocuğa bu ismin konulması gerektiği söylenmektedir.

Ruken adı içinde yer edinen harfler kişilerin karakteristik özelliklerini de yansıtmaktadır. Bu bağlamda ismin anlamları içinden kişilerin kişilik özellikleri ve genel tavırları hakkındaki çıkarım yapmak olası olmaktadır. İsimlerin içinde yer edinen harfler sıralanışları ve titreşimleri ile beraber karakteristik özelliklerin oluşmasına ve şekillenmesine sebep olmaktadır.

Bu bağlamda Ruken isminin karakteristik özellikleri içinde de oldukça olumlu etkiler bulunmuş olduğu görülmektedir. Bu özellikler içinde cömertlik, düşünceli olmak, saygılı olmak, kibarlık, hassaslık, yaratıcılık, estetiklik, dost canlısı olmak, uzlaşmacılık, ılımlılık tarafsızlık, yumuşaklık, adillik, uyumluluk, iyimserlik, cömertlik sosyallik, hoşgörülük, duyarlılık, sevecenlik, sanatsallık, tatlı dillilik, naziklik, eğlenmeyi sevmek, zevk sahipliği, zariflik yer almaktadır. Aynı zamanda bu isme sahip olan kişilerin fazlaca iyimser ve pozitif olduğu da görülebilmektedir.

Bu isimle alakalı inceleme gerçekleştirilirken dikkat edilen bir diğer konu da Ruken isminin harf analizi olmaktadır. Bu isim içinde yer edinen R harfi tereddütlü olmayı, U harfinin başarılı olmayı ve unvan sahibi olmayı, K harfinin başarılı olmayı ve çalışkanlığı, E harfin geçmişle mücadele etmeyi, N harfinin ise sağduyulu ve hassas olmayı yansıttığı görülmektedir. Bu ismin harf analizi de tıpkı diğer özellikleri gibi son derece güzel şekillerde yorumlanmaktadır.

ruken-isminin-anlami-77947
Ruken İsminin Anlamı

Ruken isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – İyi, yararlı, yetkili
  • 2 – Güler yüzlü, yüzü gülen.
  • 3 – Güler yüz anlamına gelmektedir.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Kürtçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Ruken ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Ruken ismini kullanan 14.676 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Ruken ismini kullanan 1.817 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Ruken ismini kullanan 250 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Ruken ismini kullanan 545 kişi bulunmaktadır.

Ruken isminin Türkiye sıralaması

Ruken en çok kullanılan 879. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 450. isimdir.

Ruken ismini kullananların sayısı, son bir yılda 234 kişi artmıştır.

Ruken isminin Harf Analizi

Kişiye Ruken ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Ruken İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Ruken ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Ruken isminin anlamını gözden geçirin!

Ruken İsminin Numerolojisi

Ruken isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

R: yirmi bir
U: yirmi beş
K: on dört
E: altı
N: on yedi
TOPLAM: 83

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap