Ruj Lekesi Nasıl Temizlenir, Çıkar?

ruj-lekesi-nasil-temizlenir-cikar-91646

Ruj lekeleri; halı ve kıyafetlere bulaşırsa ve kurursa temizlemesi zor olur. Özel mineral yağlar, saç spreyleri veya buz parçaları ile ruj izi kolay çıkarılır.

Makyajın değişmeyen kaidelerinden birisi olarak gösterilebilen rujlar kadınlar tarafından en farklı renk yelpazelerine kadar genişletilmiştir. Günümüzde geniş bir kitle tarafından aktif kullanımda olduğunu söylemeliyiz. Haliyle ruj lekeleri nasıl çıkartılır diye merak eden insanların sayısı gitgide artmaktadır. Çünkü en amatör deneme yöntemiyle ıslak mendille silinen ruj izinin tüm gömleğe yayılma ihtimali çok yüksektir.

Bazen insanların başlarını belaya sokabilecek düzeye gelebilen bir ruj izi açıklanması zor bir leke olarak karşınıza çıkmış olabilir. Bundan kimse görmeden kurtulmak istiyorsanız uygulamanız gereken bir kaç adımlık temizlik detaylarına göz atmanızı öneriyoruz. Elinizin altında bulunabilecek malzemelerle kolayca temizliğini yapabileceğiniz ruj lekesini gömleğinizden ya da diğer kumaşlardan nasıl çıkaracağınızı hemen aşağıdan öğrenebilirsiniz.

Ruj İzini Temizlemek Mümkün Mü?

Ruj izi nasıl çıkar konusunda bilhassa erkeklerin büyük bir merak duygusu beslediklerini biliyoruz. Ancak bu izler genellikle kadınlar tarafından çıkartılır. Öncelikle rujun neyden imal edildiğini bilmekte fayda var. Yağ oranı yüksek bir kozmetik ürün olmasından ötürü ruj izi temizlenmesi zor lekeler arasına girmiştir. Fakat leke formuna dönüşebilmesi için farklı faktörler gerekir.

Örneğin bir temas halinde ruj bulaşıcıdır. Buna ek olarak nem ve ısı değişimleri rujun leke olarak bir noktaya yapışmasını sağlayabilir. Dolayısıyla rujun olduğu bölgeye ısı ya da nem odaklı bir temizlik uygulamak daha derinlemesine bir izle karşılaşmanızı kolaylaştırır.

Yağ İle Ruj İzi Nasıl Çıkar?

Elinizin altında bulunabilecek bir sebze yağının ruj lekesi çıkarmak için kullanılabileceğini söyleyebiliriz. Daha etkili bir yağ ile leke çıkarma yöntemiyse mineral yağlarının sayesindedir. Elinizde hangisi varsa kolayca lekenin üzerine döküp uygulayabilirsiniz.

Ortalama 5 dakikalık bir süreçte ilk etkileri görülmeye başlanır. Fakat net olarak ovalayarak lekenin azaldığını görmek için 15 dakikadan fazla bekletmeniz gerekir. Kumaşınızda bir deformasyon olmayacak ise amonyak ile kalan izin tamamını yok etmek için 15 dakikadan sonra harekete geçebilirsiniz.

Saç Spreyi İle Ruj Lekesi Nasıl Çıkar?

Saçlarımızı şekillendirmek için kullandığımız spreyler birçok leke üzerinde kalıcı bir temizlik sağlar. Spreyi sıkarak lekenin çıkarılmasını sağlamak birkaç dakikayı kapsar. Sonrasında ise ilgili kısmı silerek hiçbir iz kalmadığına şahit olabilirsiniz. Uygulayacağınız kumaşın zarar görmemesi için spreyi ufak bir kısma önce sıkarak test edin.

Kurumuş Ruj Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafetinizde kuruyan ve sizin fark etmediğiniz bir ruj izi varsa artık çok geç diye düşünebilirsiniz. Fakat lekeyi yumuşatabilirseniz yine çıkarabilme imkânına sahipsiniz. Örneğin lekenin üzerine vazelin uygulamanız kesinlikle leke temizliği için etkin olacaktır. Buna en güzel örnek ise vazelinin sökücü yapısıyla sağladığı hijyendir.

Kurumuş lekenin yeniden yumuşamasını sağlayan vazelinle beraber lekeyi dilerseniz kumaşa zarar vermeyecek şekilde kazıyabilirsiniz. Dilerseniz daha da yumuşatıp doğrudan silerek dikkatli bir biçimde çıkarabilirsiniz.

Halıdan Ruj Lekesi Nasıl Çıkar?

Halının üzerinden ruj lekesi tazeyken temizlenirse hiçbir sorun teşkil etmez. Ruju tırnak törpüsü ya da benzeri bir sivri cisimle kazıyarak halının temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Fakat çok miktarda içeriye kadar işlemiş olan bir lekeden bahsediyorsak bunu yumuşatmamız gerekebilir.

Halıdaki ruj izini çıkarmak için enzim temizleyicileri suyla jel formuna getirip sürebiliriz. Bunu katılaşana kadar tutup sonrasında rujla birlikte kazımanız etkili olacaktır. Yalnızca dikkat etmeniz gereken nokta halıya kazıma işlemiyle zarar vermemektir.

Bir çay kaşığı deterjanı yarım bardak suyun içerisine ekledikten sonra bunu halıdaki ruj lekesini silmek için uyguladığınızda olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Fakat bu işlemin ardından havluya emdirerek tamamıyla kurutmanız gerektiğini söylemek gerekiyor. Böylece sorunsuz bir biçimde ruj izinin ortadan kaybolduğunu görürsünüz.

Kurumuş Ruj İzi Halıdan Nasıl Çıkar?

Halıdaki ruj lekesinin kurumuş olması için birçok sebep olabilir. Uzun süredir orada olması, sizin geç görmeniz ya da çevresel normlar bunu sağlayabilir. Dolayısıyla yapacağınız şey yine lekeyi yumuşatmaktır. Ruj izini halıda yumuşatmak içinse ince bir torbanın içerisine buz tanelerini atmanız gerekiyor.

Buz tanelerini torbayla lekenin üzerine silerek yumuşatabilir, ardından deterjan yöntemlerinden birisini uygulayarak arındırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap