Rota Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? Belirtileri, Tedavisi ve Korunma Yolları Nelerdir?

Rota virüsü benelde çocuklarda görülür ve dışkı yolu ile bulaşır. Dışkıda kan belirtileri arasındadır. Hijyen ile korunulur, aşı tedavisi vardır.

Rota Virüs

Rota virüsü hemen her yerde bulunabilir ve 3-5 yaş aralığındaki çocuklara mutlaka bulaşır. Bazı dönemlerde bu virüs sebebiyle salgınlar yaşanmış olup, virüsün bulaştığı çocuk sayısı milyonlara ulaşmıştır. Dünya genelinde bu virüs sebebiyle her yıl 214.000 çocuğun öldüğü belirlenmiştir.

Hastalığa yakalanan çocukların bir kısmı ayakta tedavi edilebilirken, birçoğu hastane de gözetim altına alınarak tedavi edilir. Hastalığın daha çok düşük gelirli toplumda yaşayan ailelerin çocuklarında görüldüğü tespit edilmiştir.

Düşük gelire sahip ülkelerde sağlık harcamalarına ayrılan rakamlar da aynı oranda düşük olduğundan, hastalığın tedavisi için hizmet almak olanaksız bir hale gelmektedir.

Dünya genelinde salgınlara ve ölümlere sebep olan bu virüs hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için hazırladık. Rota virüsü ne demek, hastalık insanlara nasıl bulaşır, rota virüs aşısı var mıdır gibi birçok merak ettiğiniz sorunun cevabını bulacağınız yazımızı dikkatlice incelemenizi tavsiye ederiz.

Rota Virüsü Nedir?

Rota virüs bulaşma oranı çok yüksek olan, bağırsak enfeksiyonuna ve ishale sebep olan bir virüstür. Bu virüs çocuklarda ishalin ilk nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Enterik virüslerden reoviridea ailesinden olan rota virüs, birden fazla grup ve serotiplere ayrılması ile çocuklarda sık sık tekrarlayan enfeksiyon etkeni olabilir.

Rota Virüs İnsanlara Nasıl Bulaşır?

Rota Virüsü
Rota virüsü

Rota virüsü insandan insana kolayca bulaşabilen bir virüs türüdür. Çoğunlukla çocuklarda görülür. Peki, rora virüs insanlara nasıl bulaşır? Hasta olan çocukların dışkıları, kusmukları yoluyla bulaşma gerçekleşir.

Hasta olan bir çocuğun veya kişinin kişisel eşyaları, temas ettiği eşyalara dokunma, aynı ortamda yakın temas halinde uzun süre bulunma ve öksürüğüne maruz kalma hastalığı bulaşması için yeterlidir.

Rota virüs bulaşmış kişi tuvaleti kullandıktan sonra elini yıkamıyorsa, hasta olan çocuğun bezi değiştirildikten sonra ya da tuvaletine yardımcı olduktan sonra eller yıkanmıyorsa hastalık direkt olarak bulaşabilir.

Hasta olan kişinin dokunduğu her şey virüsün bulaşması açısından tehlike saçmaktadır. Bu yüzden virüse yakalanmış birinin olduğu ortamda herhangi bir eşyaya dokunmak ve ardından ellerin ağıza teması sonrası hastalık kaçınılmazdır.

Çocuklar kreş, okul gibi ortamlara gitmeleri bakımından yayılmanın gerçekleşmesine neden olmaktadırlar. Aynı zamanda hasta olan çocuk ailesine de bu virüsü kolayca bulaştırabilmektedir.

Rota Virüs Belirtileri Kaç Gün İçinde Ortaya Çıkar?

Rota virüsün belirtileri kaç gün içinde ortaya çıkar diye merak eden ailelerimiz için soruya şu şekilde cevap verebiliriz.

Hastalığın yaklaşık olarak 2-3 günlük kuluçka süresi bulunmaktadır. Bu süre sonrasında kusma, ateş, sulu ishal gibi belirtiler görülmektedir. Rota virüs hastalık süresince sıvı kaybına dikkat edilmesi gerekir. Normal şartlarda hastalığın iyileşmesi 3-9 arasında değişmektedir.

Rota Virüs Belirtileri Nelerdir?

Rota Virüs Belirtileri Nelerdir?
Rota Virüs Belirtileri Nelerdir?

Rota virüs belirtisi 2 gün içinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Genel olarak ilk karşılaşılan belirti kusma, ateş, sulu ishal şeklindedir. Bunlar dışında rota virüs hastalığının belirtileri nelerdir derseniz öğrenelim:

 • 24 saatten uzun süren ishal,

 • Katran görünümlü dışkı,

 • Dışkıda kan veya irin olması,

 • Ateşin 40 derece olması hatta üstüne çıkması,

 • Huzursuzluk hali,

 • Uyuşukluk, halsizlik,

 • Tarif edilemeyen çeşitli ağrılar,

 • Ağız kuruluğu,

 • Bebeklerde ağlama durumunda gözyaşı gelmemesi,

 • İdrara az çıkma hatta hiç çıkmama,

 • Çevreye tepki vermeme, donukluk hali.

Bu belirtilerden biri ya da birkaçı varsa mutlaka doktora başvurmalısınız. Bazı durumlarda belirti vermeyen ama bağırsak katlanması gibi vahim noktalara gelen hastalarda görülmektedir. Bu yüzden en küçük belirtileri dahi göz ardı etmemelisiniz.

Rota Virüs Tanısı Nasıl Konur?

Rota Virüs Tanısı Nasıl Konur?
Rota Virüs Tanısı Nasıl Konur?

Rota virüs belirtileri bakımından birçok hastalıkla karıştırılabilir. Hastalığın tanısı mikrobiyolojik yolla yapılabilir. Laboratuvar testi hastalığın tedavisinde kullanılacak yöntem ve salgın durumu varsa genel bir kanı oluşturmak adına başvurulan bir yoldur.

Hastaların bir kısmında belirtiler uzar ve bağışıklık sisteminde sıkıntılar görülürse ayırıcı bir tanı için de laboratuvar testine ihtiyaç duyulmaktadır. Tanı hangi ilacın kullanılması gerektiği konusunda da yardımcı ve belirleyicidir.

Tanı için genel olarak dışkı örneği incelenir. Öncelikli uygulanan yöntem antijenik yapıları saptamaya yöneliktir.

Rota Virüs Hastalığının Tedavisi Var Mıdır?

Rota virüs belirti veren bir hastalıktır. Rota virüs tedavisi var mıdır diye bakıldığında, bu virüsün tedavisine yönelik olarak uygulanan özel bir tedavi olmadığı söylenebilir. Antibiyotik veya antiviraller virüsün iyileşmesi için yeterli olmaz.

Hastalığa yakalanan kişide en çok dikkat edilmesi gereken durum sıvı kaybının tekrar yerine konmasıdır. Hayat kurtarıcı olan bu durum için rehidrasyon sıvıları verilmektedir.

Bebeklerde emzirme sıklığı olumlu sonuçlar doğururken, çocuklarda dinlenme ile birlikte tam tahıllı ekmek, kraker, yağsız et, yoğurt, meyve, sebze ve şeker içermeyen yumuşak içecek tüketimi faydalı olmaktadır. Yoğurtlu ve pirinçli çorbalar, patates ve muz tüketimi de mide açısından rahatlatıcı olacaktır. Ek gıda almayan bebekler için ishal mamaları kullanılabilir.

Hastalık süresince gazlı içecek, elma suyu, yoğurt dışındaki süt ürünleri ve şekerli yapay gıdalardan uzak durulmalıdır. Yetişkinler özellikle kafein, alkol içeren maddelerden uzak durmalıdır.

Rota Virüs Hastalığından Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Rota Virüs Hastalığından Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır?
Rota Virüs Hastalığından Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Her hastalık gibi bu hastalıktan korunmanın öncelikli yolu temizlik kurallarına uymaktır. Rota virüsten korunmak için ne yapılmalıdır birlikte görelim:

 • Rota virüsü aşısı enfeksiyonun önlenmesi açısından etkili bir yoldur.

 • Eller sık sık yıkanmalıdır.

 • Kreşte kullanılan oyuncakların ya da tüm malzemelerin temizliği düzenli olarak yapılmaktadır.

 • Bebeğin altı temizlendikten sonra eller iyice yıkanmalıdır.

 • Toplu taşıma kullanıldıktan sonra eller mutlaka yıkanmalıdır.

 • Hastalığın olduğunu düşünülen ortamlarda uzun süre kalınmamalı, hasta olan kişilerle yakın temas halinde bulunulmamalıdır.

 • İnsanlarla tokalaşma alışkanlığından vazgeçilmeli, tokalaşma kaçınılmaz ise sonrasında mutlaka eller dezenfekte edilmelidir.

 • Genel olarak herkesin kullandığı tuvaletlerin kullanımı konusunda dikkatli olunmalı, kullanım sonrası eller iyice yıkanmalıdır.

Rota Virüs Korunma Yolları Nelerdir?

Rota virüsten korunma yolları nelerdir diye bakıldığında karşımıza genel olarak uyulması gereken kurallar çıkmaktadır. Kişilerin genel temizlik kurallarına uyması hastalığa yakalanmamak ve bulaşmasını önlemek adına oldukça önemlidir.

Bu yüzden dışarı çıktığınızda, genel kullanım durumuna sahip eşyaları kullandığınızda, kalabalık ortamlara girdiğinizde kişisel olarak ya da sevdikleriniz için alacağınız önlemler sizi hastalıktan korumaya yeterli olacaktır.

Rota Virüsü Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Rota Virüsü Aşısı Ne Zaman Yapılır?
Rota Virüsü Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Rota virüs aşısı tek başına önleyicilik bakımından yeterli olmayabilir. Aşı olmuş çocuklarda da hastalık görülebilir. Rota virüs aşısı ne zaman yapılır, rota virüs aşısı nasıl yapılır derseniz, bebekler için 2 ayı doldurmuş olması öncelikle dikkat edilmesi gereken bir husus olmakla birlikte rota virüs aşısının uygulanışı şu şekildedir:

 1. Rota virüsü aşısı  2 dozdur ve ilk dozu 6. haftadan itibaren yapılabilir.

 2. İki doz arasında en az 4 hafta olması gerekir.

 3. İlk doz 15 haftadan sonraya (14 hafta 6 gün) bırakılmamalıdır.

 4. Tüm dozlar en geç 24. haftaya kadar bitmelidir.

 5. 2. ayda ilk dozu, 4. ayda ikinci dozu ya da 3. ayda ilk dozu, 5 ayda ikinci dozu yaptırabilirsiniz.

 6. Önemli olan nokta, ikinci dozun 24. haftadan sonraya denk gelmemesi ve iki doz arasında en az 4 hafta olmasıdır. Bu aşılardan ikincisi olan Rota virüs aşısı ise 3 dozdur. Bu aşıda da dozlar arasında en az 4 hafta olmasına dikkat edilmelidir ve son doz en geç 32. haftada yapılmalıdır.

Rota virüs aşısı yapılmalı mı diye soran ailelere şunu söyleyebiliriz. Doğabilecek olası şiddetli belirtilerin yaşanmasının önüne geçmek adına, aşının yaptırılması önerilmektedir.

Rota virüs aşısının yan etkileri var mıdır derseniz, tespit edilen bir yan etkisiyle karşılaşılmamıştır. Ülkemizde de Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylı olan lisanslı aşılar mevcut olduğundan güvenle yaptırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap