Romanya Asgari Ücret Ne Kadar 2022? Ev Kiraları, Et Fiyatları Ne Kadar? Kaç Kişi Asgari Ücret Alıyor?

Romanya'da asgari ücret ile çalışan 1.5 milyon insan var ve 2021'de 466 Euro alıyorlar. 2022 zam ile birlikte en düşük maaş 500 Avro seviyesine çıkabilir. Ev kiralar ve et gibi market alışverişi de ortalama bir düzeyde.

Romanya asgari ücret ne kadar sorusu için karşımıza çıkan cevaplarda da oldukça düşük bir tutardan söz etmek mümkün. Hatta Avrupa ülkelerini ve Balkanları baz aldığımızda en düşük asgari ücrete sahip ülkeler arasında yer aldığını söyleyebiliriz.

Avrupa Birliği geçiş sürecinde olan ülkelerden birisi olarak Rumen Leyi kullanılan para birimidir. Ülkede Euro ise geçerliliği olan bir para birimidir. Romanya asgari ücreti için de Rumen Leyi üzerinden bir miktar hükümet tarafından belirlense de uluslararası kaynaklarda Euro karşılığını görmekteyiz.

 

Romanya’da Asgari Ücret 2022

 

Romanya asgari ücreti 2021 yılının son dönemlerinde 466,72 € seviyesine kadar ulaştı. Bu tutar ise 2,300 Rumen Leyi dolaylarında bir asgari ücret olduğunu gösteriyor. Tabii ki artış ile beraber belli bir yükseliş trendi oluşacaktır. Ancak beklentiler 20 ile 30 € arasında bir artış ile 500 € sınırına ulaşacak bir asgari ücret olacağı yönünde. Önümüzdeki süreçte Romanya asgari ücret tutarı 2022 yılı için netleşmiş olacaktır.

 

Romanya’da Ev Kiraları Ne Kadar?

 

Romanya’da çalışan 7 milyon işçinin yaklaşık olarak 1,5 milyonu asgari ücret kazanıyor. Dolayısıyla Romanya’da ev kiraları en önemli yaşamsal faktörlerin başında geliyor. Barınma ihtiyacını karşılamak için ev kiralamak isteyenlerin minimum ödemesi gereken tutarın 700 Rumen Leyi olduğunu ise görebiliyoruz. Tabii ki bu tutar merkez lokasyonlar için geçerli en uygun ev fiyatlarını sembolize ediyor.

Merkeze uzak ve şehir dışında kalan lokasyonlar için Romanya’da ev fiyatları 500 Rumen Leyine kadar düşebiliyor. Şehir dışı için üst tutarlar 1.300 Rumen leyi seviyesinde iken şehir merkezlerinde neredeyse asgari ücrete yakın bir tutar olan 1.800 ile 2.000 Rumen leyine yaklaşan kira fiyatlarına rastlamak mümkün.

 

Romanya’da Market Alışverişi

 

Romanya’da asgari ücret kazanan bir vatandaşın en önemli gider kalemlerinden birisi tabii ki market alışverişi olacaktır. Keza temel gıdalar, beslenme ve eğlence açısından kazancın en net değerlendirilmesi alışveriş üzerinden yapılabiliyor. Bunun için en merak edilen detaylardan birisi olan Romanya’da alkol fiyatları ile başlayabiliriz. 2.300 Rumen leyi dolaylarında olan asgari ücrete kıyasla bira fiyatı 2,39 ley iken global bira markalarında bu tutar 4,39 leye kadar çıkabiliyor.

Et fiyatları bir kilogram için 41 Rumen leyi iken bir litre süt için ödenen tutar 4,80 ley civarlarındadır. Romanya’da bir kilogram peynir almak istediğinizde ise 24 Rumen leyi ödemeniz gerekiyor. Dolayısıyla Romanya’da market alışverişi için ayıracağınız bütçe asgari ücret göz önüne alındığında standart bir çizgide seyrediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap