Rize Çayı Hangi Hastalıkları İyi Gelir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Rize çayı ülkemizde en çok tüketilen çay türüdür. Kolestrolü düzenler ve sindirime iyi gelir. Kemiklere faydası vardır. Aşırı tüketim zararlıdır.

Rize Çayı

 

Dost meclislerimizin vazgeçilmezi, akşam saatlerimizi misafiri, kahvaltılarımızın yanında olmazsa olmazımız olan çay bitkisi dünyada ilk kez Çin’de üretilmiştir. Çay binlerce yıldır varlığı bilinen bir bitkidir. Ilıman ve tropikal iklim bölgelerinde yetişmektedir. Çay bitkisinin latince ismi camellia sinensis’dir.

Çay bitkisinin kısa saplı uzunca ve sivri uçlu kenarları dişli yaprakları vardır. Bazı türlerin çiçekleri pembe ve hafif kokulu bazen neyse beyaz ya da hafif sarı gibi bir renktedir. Bitki, meyvesi içerisinde tohumlarını taşır. Odunsu yapılı ve kapsül şeklindedir.

Bilinen ilk üretim yeri Çin olan çay bitkisi Osmanlı zamanında Türkiye’de Doğu Karadeniz’de yetiştirilmeye başlanmıştır. Doğu Karadeniz’de Giresun, Ordu, Artvin, Rize ve Trabzon illerinde pek çok çay tarlası ile karşılaşılabilir.

Fakat Rize’de yetişen çay daha güzel bir lezzete sahiptir. Rize çayının daha farklı olmasının sebebi, kış aylarında üzerine az miktarda da olsa kar yağmasıdır. Üzerine kar yağan Rize çayı bu kar örtüsü sayesinde korunur. Bu nedenle Rize çayı diğer çaylardan daha kaliteli ve lezzetlidir.

Rize Çayı Nasıl Saklanır?

 

Kurutularak tüketilen bir bitki olan çay nasıl saklanır, muhafaza etme koşulları nedir, Rize çayı nasıl saklanır gibi sorular en çok merak edilen sorular olacaktır. Peki Rize çayı nasıl saklanır bir göz atalım:

Çayı saklamak için en mantıklı yöntem cam veya seramik bir kavanozun içine koymak olacaktır. Hava almayan, ağzı tam kapanan kavanozlar seçmek önemlidir. Çünkü siyah çay hava aldığında bayatlayabilen bir bitkidir.

Rize çayınızı kavanoza koyduktan sonra ısıdan, ışıktan ve nemden uzak bir yerde saklamanız önerilmektedir. Güneş ışığı çay ile uzun süre etkileşime girdiği zaman çayın yapısında ve tadında bozulmalar ortaya çıkabilir.

Rize Çayı Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

 

Halk arasında siyah çay olarak bilinen en çok tüketilen çay türü olan Rize çayı yemeklerde nasıl kullanılır diye bakacak olursak yemeklerde kullanılmadığını görürüz. Fakat demlenildikten sonra çay posasının yoğurda koyup yenildiğinde ishali durdurduğu görülmüştür.

Rize Çayı Faydaları

 

Sabah akşam, yemeklerimizin yanında, yemeklerimizden sonra oldukça fazla tükettiğimiz Rize çayının vücudumuza birçok faydası olduğu bilinmektedir.

Rize çayı faydaları olarak şunları sayabiliriz:

 

●      Siyah çay bağışıklığı arttırır.

●      Kemik sağlığına yararlı olduğu bilinmektedir

●      Rize çayı probiyotiklerin sayısını arttırdığı için sindirim sistemine de oldukça faydalıdır.

●      Kolesterolü düzenler.

●      Yapılan araştırmalar sonucu siyah çayın astıma rahatlatmaya yardımcı olduğu görülmüştür.

●      Demans ve Alzheimer gibi hafızayı etkileyen hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

●      Stresi azaltır.

●      Rize çayı içmek nefesin taze kalmasını sağlar ve diş çürümesini engeller.

●      Yapılan araştırmalara göre siyah çay dikkati arttırıyor.

●      Siyah çayın faydalarından biri de kan basıncının düşmesine yardımcı olmasıdır.

●      Cildin kendi kendine iyileşmesini sağlar, cildin yenilenme sürecini hızlandırır. Yapılan araştırmalar sonucu siyah çayla yapılan pansumanlar da yaraların çabuk iyileştiği kanıtlanmıştır. 

Rize Çayı Nelere İyi Gelir?

 

Yüzyıllardır Türk halkı tarafından sevilerek tüketilen Rize çayı pek çok hastalığa ve rahatsızlığa iyi gelmektedir. Daha ayrıntılı bir bakış açısıyla Rize çayı nelere iyi gelir bakalım:

Rize çayının içilmesinin sağlığımıza pek çok yararı bulunmaktadır. İçerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde erken yaşlanmayı önler. Ciltteki kırışıklık oluşumuna karşı savaşır. Cilt kanserine yakalanma riskini azaltır. UV ışınlarının zararlarından cildi korur, lekelenmeleri önler.

Rize çayı içerisinde bulunan antioksidan ve kafein sayesinde saç büyümesi artar, saça parlaklık verir ve doğal saç renginin korunmasına yardımcı olur. Aynı zamanda saç dökülmesini önlediği de araştırmalar sonucu ulaşılan bir diğer bilgidir.

Rize çayı kalp sağlığı dost olarak bilinmektedir. Araştırmalara göre siyah çay içerisindeki fllavonlar dolayı kalp sağlığına faydalı olduğu görülmüştür.

Çay posasının yararları da bulunmaktadır. Bu nedenle de demlediğimiz çayların posalarını atmamanız tavsiye edilir. Göz ağrısı yaşayan kişilerin temiz bir pamuğa çay posası sürülerek göz kapaklarında 10 dakika bekletildiğinde göz ağrılarının geçtiği ve göz torbalarının azaldığı görülmektedir.

Duştan önce ılık çay posası ile yapılan vücut peelingi sayesinde cilt ölü derilerden arınır ve daha canlı bir görünüm kazanır.

Çay posasını temiz bir kaseye koyup buzdolabına koyduğumuz takdirde buzdolabında oluşan ağır kokuların geçmesini sağlar. Siyah çay posası ile yapılan gargara sayesinde boğaz temizlenir ve yumuşar. Ağız içerisindeki yaralar da daha çabuk iyileşir.

Keskin kokuların geçmesine yardımcı olan siyah çay, ayak kokusuna da iyi gelmektedir. Su dolu bir leğenin içine çay posası dökülür ve temiz olan ayaklar 10-15 dakika kadar bu suda bekletilir. Bu sayede ayak kokusu büyük oranda azalır.

Rize Çayı İçindeki Vitaminler

 

Rize çayı içindeki vitaminler: B2, C ve B vitaminidir. Bunun yanında potasyum, çinko, tanin ve magnezyum gibi mineraller de barındırmaktadır. İçerisinde kafein de bulunmaktadır.

Rize Çayı Kalorisi

 

Bitkilerin ve bitki çaylarının az kalorili olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Bu nedenle hem sağlığımız açısından yararlı olduğu için hem de düşük kalorili olduğu için bu bitki çaylarını tercih ediyoruz.

Bu yazımızda bahsettiğimiz Rize çayı kalorisi ne kadardır buna da göz atalım. Rize çayı kalorisi 100 gramda 1 kalori olarak hesaplanmıştır. Çay içerken içine eklenen şekerle bu kalori miktarı artabilmektedir.

Rize Çayı Zararları

 

Herkesin severek tükettiği Rize çayı pek çok faydası ile bilinmektedir. Fakat hepimizin vazgeçilmezi olan bu çay fazla tüketildiğinde zararlı bir hale gelebilmektedir.

Rize çayı zararları daha çok fazla tüketildiğinde ortaya çıkmaktadır. Aşırı kullanımı sonucu sinir bozukluğu, ellerde titreme, demir eksikliği, kansızlık, uykusuzluk, baş ağrısı gibi sorunlara yol açtığı uzmanlar tarafından belirtilmiştir. Bu nedenle Rize çayını günde 3-4 çay bardağı tüketmek önerilen ve vücudumuz için yararlı olan miktardır.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap